
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1156/18
12 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представників позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Сторчак О. З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці в Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Держпраці в Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 111690 грн.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та пояснили, що постановою начальника Управління Держпраці у Тернопільській області Рус Н.О. від 25 травня 2018 року № ТР 621/415/АВ/ТД-ФС на підставі абзацу другого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України ( далі - КЗпП) накладено на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штраф у розмірі 111 690 (сто одинадцять тисяч шістсот дев'яносто) гривень.
Підставою для прийняття такого рішення відповідачем став акт перевірки від 07 травня 2018 року № ТР 621/415/АВ щодо порушень виявлених в продуктовому магазині, який знаходиться за адресою: с. Борщівка Лановецького району Тернопільської області.
Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що в супереч вимогам ч. 1 ст. 21 КЗпП України, ч. З ст. 24 КЗпП України та Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», ФОП ОСОБА_1 до укладення трудового договору із найманою працівницею не подано повідомлення про прийняття працівника на роботу до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем обліку його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вважають, що оскаржувана постанова прийнята за відсутності факту порушення вимог трудового законодавства, поскільки під час проведення інспекційного відвідування ФОП ОСОБА_1 у магазині с. Борщівка, Лановецького району була присутня особа на ім'я ОСОБА_3 яку позивачка просила зустріти торгового представника та передати йому замовлення, будь-яких доручень щодо реалізації товару та виконання функцій продавця її надано не було, а тому перебування особи в магазині не може бути розцінено як виконання трудових обов'язків продавця без укладення трудового договору.
Просять позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що 03 травня 2018 року під час проведення інспекційного відвідування фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 в магазині с. Борщівка, Лановецького району виявлено порушення законодавства, а саме наймана працівниця яка назвалась ОСОБА_3 працювала продавцем в даному магазині без укладення трудового договору, що призвело до порушення п.6 ч. 1 ст. 24 КЗпП України.
На підставі даного Управлінням Держпраці у Тернопільській області від 25 травня 2018 року № ТР 621/415/АВ/ТД-ФС на підставі абзацу другого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України накладено на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штраф у розмірі 111 690 (сто одинадцять тисяч шістсот дев'яносто) гривень
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює свою підприємницьку діяльність у продуктовому магазині у с. Борщівка Лановецького району.
На підставі наказу Управлінням Держпраці у Тернопільській області від 26.04.2018 р. № 259, направлення від 26.04.2018 р. № 4.1/035/110 було проведено захід державного контролю (інспекційне відвідування) у діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
За результатами проведеного заходу державного контролю (інспекційного відвідування) було складено Акт інспекційного відвідування від 07.05.2018 р. № ТР621/415/АВ.
У даному акті зафіксовано, що в порушення вимог пункту 6 частини 1 статті 24 КЗпП України, ФОП ОСОБА_1 не укладено трудового договору в письмовій формі з найманою працівницею, та в порушення вимог частини 1 статті 21 КЗпП України, частини 3 статті 24 КЗпП України та Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», ФОП ОСОБА_1 до укладення трудового договору із найманою працівницею не подано повідомлення про прийняття працівника на роботу до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем обліку його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частиною 1 статті 21 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) передбачено, що трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою.
Пунктом 6 частини 1 статті 24 КЗпП України передбачено, що додержання письмової форми трудового договору є обов'язковим при укладенні трудового договору з фізичною особою.
03 травня 2018 року під час проведення інспекційного відвідування фізичної особи ОСОБА_1А у магазині с. Борщівка Лановецького району виявлено найману працівницю (назвалась ОСОБА_3), яка займались реалізацією товару, тобто фактично виконувала трудові функції продавця .
Наданим письмовим поясненням ФОП ОСОБА_1 пояснила, що ОСОБА_3 її тимчасово підміняла на протязі нетривалого часу, а саме «на протязі останнього тижня з 9 год. до 10 год. підміняла мене 2 дні ОСОБА_3, а сьогодні 03.05.2018 року у зв'язку з тим, що я була з дитиною вона була з 10.00 год. по 17.00 год.» як вбачається та не заперечується сторонами трудовий договір з нею (ОСОБА_3) належним чином не укладений - копія пояснення знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до вимог частини третьої статті 24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 13.06.2015 р. № 413 передбачено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установа, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за встановленою формою до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.
Відповідно до положень ст. 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Таким державним органом є Держпраці України, відповідно до покладених на неї завдань.
Підпунктом 5 пункту 4 Положенням про Управління, у новій редакції від 22.06.2017 р. № 75, відповідно до покладених на нього завдань, прямо передбачено здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Основним завданням Управління, згідно Положення, є реалізація державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 (далі - Порядок 295) державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю.
Пунктом 11 Порядку 295 визначено, що інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право:
- під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;
- ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги;
- наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;
- фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
- отримувати від державних органів інформацію, необхідну для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування.
Крім того, підпунктом 2 пункту 11 Порядку 295, інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги.
Із вищезазначеного випливає наявний факт викостання ФОП ОСОБА_1 найманої праці без оформлення трудових відносин, повідомлення органу ДФС та сплати ЄСВ.
Статтею 265 Кодексу законів про працю України визначена відповідальність за порушення законодавства з питань праці.
Повноваження Управління Держпраці передбачені Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509, із внесеними змінами від 03.02.2016 р. №55 (далі - Порядок 509), який визначає механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених ч.2 ст. 265 Кодексу законів про працю України та ч. 2-7 ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення".
Штрафи можуть бути накладені на підставі:
- акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КЗпІІ України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
абз. 2 - фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
Відповідно до п. 6 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення, Управління належним чином (рекомендованим листом від 15.05.2018 р. №1512/01-05-12.2/18) повідомило ФОП ОСОБА_1 про час і місце розгляду справи (копія в матеріалах справи).
Справа розглядається без участі представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до п. 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.
Таким чином, керуючись підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96, відповідно до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення, уповноваженою посадовою особою було розглянуто справу про накладення штрафу за порушення законодавства про працю Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, у розмірі 111690 грн. (за 1 працівника) до Державного бюджету України.
Постанову про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою від 25.05.2018 р. направлено рекомендованим листом із повідомленням від 25.05.2018р.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що постанова про накладення штрафу Управління Держпраці у Тернопільській області від 25 травня 2018 року № ТР 621/415/АВ/ТД-ФС на суму 111690,00 грн. є законною та прийнята на підставі обґрунтованих фактів, з дотриманням правових норм чинного законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці в Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 16 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.