
Справа № 127/2-1246/2009
Провадження 4-с/127/23/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2019 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці скаргу управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії старшого державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1, -
встановив:
Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду зі скаргою на дії старшого державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1. Скарга мотивована тим, 25.02.2019року старший державний виконавець Замостянського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1 виніс повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо дубліката виконавчого листа № 127/2-1246/2009 виданого 11.01.2019 Вінницьким міським судом Вінницької області про стягнення з ОСОБА_2 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 1529,40 грн. на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради (на даний час - управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області згідно рішень Кременчуцької міської ради від 23.12.2015 та 27.09.2016. Винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняті- до виконання було обумовлене державним виконавцем відсутністю у виконавчому документі паспортних даних та ідентифікаційного номера боржника ОСОБА_2 МЛУ відповідно до п. 6 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження». Слід зазначити, що виконавчий лист № 2-1246/2009 (а не його дублікат) було видано 20.11.2009 Замостянським районним судом м. Вінниці на виконання рішення вищевказаного суду від 01.09.2009 (суддя Чезганова А.М.). У подальшому, у зв’язку із втратою виконавчого документа при пересилці, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 06.11.2018року за заявою управління було видано дублікат вищевказаного виконавчого листе Заява управління про пред’явлення дубліката виконавчого документа до виконання датований 07.02.2019вих. № 02/1032 (направлено по пошті 07.02.2019, що підтверджується копією поштового чека). Разом із заявою до ВДВС, крім дубліката виконавчого документа було направлено ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06.11.2018 та копії довідки суду щодо неможливості ідентифікації боржника. На час розгляду позовної заяви управління до ОСОБА_2 суду та управлінні не був відомий ні ідентифікаційний номер боржника, ні його паспортні дані (невідома інформація і на даний час). Також відповідно до положень чинного на час розгляд справи Закону України «Про виконавче провадження» наявність паспортних даних та індивідуального ідентифікаційного номеру боржника у виконавчому документі не булл обов’язковою. У той же час, дія законів в Україні не має зворотної сили, крім випадків прямо передбачених у законах. Отже, лише до виконавчих листів, виданих після набрання чинності змінами до Закону України «Про виконавче провадження» згідно Закону України «Про Вищу раду правосуддя» від 21.12.2016 (після 01.01.2017), які передбачають обов’язкове зазначення ідентифікаційного номеру боржника або його паспортних даних повинні застосовуватися вищевказані вимоги державних виконавців. Виконавчий лист про стягнення з ОСОБА_2 на користь управління коштів тимчасове державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 1592,40 грн виданий 20.11.2009, а його дублікат - 11.01.2019. Даний виконавчий лист вже приймався до виконання Замостянським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області після набрання чинності норм щодо обов’язкової зазначення індивідуального ідентифікаційного номеру боржника або паспортних даних у виконавчому документі. Просять визнати дії старшого державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1 щодо винесення повідомлення від 25.02.2019року про повернення дубліката виконавчого документа № 127/2-1246/2009 про стягнення з ОСОБА_2 коштів допомоги в розмірі 1529,40грн. без прийняття до виконання неправомірними та скасувати повідомлення від 25.02.2019 року про повернення дубліката виконавчого документа №127/2-1246/2009 без прийняття до виконання. Зобов’язати старшого державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1 вчинити дії щодо прийняття до виконання дубліката виконавчого листа № 127/2-1246/2009 про стягнення з ОСОБА_2 коштів допомоги в розмірі 1529,40грн., згідно заяви управління від 07.02.2019року вих. №02/1032.
Ухвалою суду від 03.04.2019 року прийнято до свого розгляду скаргу та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Державний виконавець в судовому засіданні заперечував щодо задоволення скарги.
Інші учасники судового процесу в судове засідання не з’явились з невідомих суду причин.
Заслухавши державного виконавця, дослідивши матеріали скарги та цивільної справи №2-1246-2009, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення скарги, з огляду на таке.
Як встановлено судом, заочним рішенням Замостянського районного суду м. Вінниці від 01.09.2009 року у цивільній справі №2-1246-2009 задоволено позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради до ОСОБА_2 про відшкодування суми тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме та стягнуто з ОСОБА_3 кошти на відшкодування допомоги в розмірі 1592,40 грн. з перерахуванням їх на розрахунковий рахунок №35413057000388 УПСЗН Крюківського райвиконкому, відкритого в ГУДК Полтавської області МФО 831019, код 05385878, а також стягнуто з відповідача в дохід держави 51 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи.
На виконання вищевказаного рішення суду Замостянським районним судом м. Вінниці 20 листопада 2009 року видано виконавчий лист, який неодноразово перебував на примусовому виконанні у Замостянському ВДВС.
Постановою заступника начальника Замостянського ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області ВП №44523755 від 30.06.2016р. виконавчий лист №2-1246/2009 виданий 20.11.2009р. Замостянським районним судом м. Вінниці повернуто стягувачу відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 47 ЗУ «Про виконавче провадження» - відсутнє майно на яке можливо звернути стягнення.
Відповідно до заяви від 03.03.2017р. №02/2720, яка отримана Замостянським ВДВС м. Вінниця 29.03.2017р., Управлінням соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області повторно пред’явлено виконавчий лист №2-1246/2009 виданий 20.11.2009р. Замостянським районним судом м. Вінниці для примусового його виконання.
Однак, повідомленням про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання від 10 квітня 2017 року, державним виконавцем Замостянського ВДВС міста Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області ОСОБА_1, з посиланням на пункт 6 частини 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий лист №2-1246/2009 виданий 20.11.2009р. Замостянським районним судом м. Вінниці повернуто стягувачу без прийняття його до виконання, оскільки у виконавчому документі та у заяві стягувача не зазначений ідентифікаційний номер боржника.
25.02.2019року старший державний виконавець Замостянського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1 виніс повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо дубліката виконавчого листа № 127/2-1246/2009 виданого 11.01.2019 Вінницьким міським судом Вінницької області про стягнення з ОСОБА_2 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 1529,40 грн. на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради (на даний час - управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області згідно рішень Кременчуцької міської ради від 23.12.2015 та 27.09.2016. Винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняті- до виконання було обумовлене державним виконавцем відсутністю у виконавчому документі паспортних даних та ідентифікаційного номера боржника ОСОБА_2 МЛУ відповідно до п. 6 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Частиною п'ятою статті 124 Конституції України, чинною на момент винесення вищевказаного судового рішення та видачі виконавчого листа, було передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до положень статті 129-1 Конституції України, які набули чинності 30.09.2016р., суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частиною першою статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає ЗУ «Про виконавче провадження», який набув чинності 05.10.2016р.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження у скарзі є дії державного виконавця та винесене ним повідомленням про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання від 25.02.2019року, яке стосується вимог до виконавчого листа №2-1246/2009 виданого Замостянським районним судом м. Вінниці.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред’явлення рішення до виконання. У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв’язку та адреси електронної пошти.
Згідно з пунктом 6 частини четвертої ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Як зазначено вище, приймаючи рішення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання державний виконавець виходив з того, що у виконавчому документі та у заяві стягувача не зазначений ідентифікаційний номер боржника.
Однак, такий висновок державного виконавця є помилковим та не ґрунтується на вимогах Закону виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 32 Конституції України й частини першої статті 302 ЦК України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом.
Офіційне тлумачення вказаного положення Конституції України міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 20.01.2012року № 2-рп/2012, відповідно до пункту 1 якого збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя, таке втручання допускається винятково у випадках, визначених Законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Стаття 4 ЗУ «Про виконавче провадження» містила вимоги до виконавчого документа, у якому зокрема мало бути зазначено й індивідуальний ідентифікаційний номер боржника (фізичної особи).
Як уже зазначалося, відповідно до пункту 6 частини четвертої статті 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею.
В той же час, частиною другою та третьою статті 18 ЗУ «Про виконавче провадження» закріплено права та обов’язки державного виконавця та зокрема передбачено, що виконавець зобов’язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
При цьому, згідно з частиною третьою цієї статті виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
З огляду на зазначене слідує висновок про те, що в разі відсутності у виконавчому документі ідентифікаційного коду боржника державний виконавець наділений правом звернення до відповідних державних органів та на безоплатній основі отримати необхідну інформацію, довідку, тощо, а відсутність у виконавчому листі ідентифікаційного номера боржника не є підставою для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання.
Аналогічна за змістом правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 25 червня 2014 року при розгляді справи 6-62цс14.
Відповідно до ст.451 ЦПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, приватного виконавця і права заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову у задоволенні скарги.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії державного виконавця слід визнати неправомірними, такими що суперечать засадам виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження, а саме обов’язковості виконанню рішень судів, розумності строків виконавчого провадження, що передбачено ч. 5 ст. 124 Конституції України, а тому скарга підлягає задоволенню.
На підставі зазначеного та керуючись ст. ст. 260, 261, 447-453 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Скаргу задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1 щодо винесення повідомлення від 25.02.2019року про повернення дубліката виконавчого документа № 127/2-1246/2009 про стягнення з ОСОБА_2 коштів допомоги в розмірі 1529,40грн. без прийняття до виконання неправомірними та скасувати повідомлення від 25.02.2019 року про повернення дубліката виконавчого документа №127/2-1246/2009 без прийняття до виконання.
Зобов’язати старшого державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_1 вчинити дії щодо прийняття до виконання дубліката виконавчого листа № 127/2-1246/2009 про стягнення з ОСОБА_2 коштів допомоги в розмірі 1529,40грн., згідно заяви управління від 07.02.2019року вих. №02/1032.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повне судове рішення складено 17.04.2019року.
Суддя: