
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.000322
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра» до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов»язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Львівський електроламповий завод «Іскра» звернулось з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якому, з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області при видачі витягу №32-13-0.37-5196/169-18 від 19.07.2018 р., витягу №32-13-0.37-1082/169-18 від 12.02.2018, витягу №19-1323-0.2-2750/9-17АП від 27.02.2017 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 27 9669 м.кв. за адресою вул.Вулецька,14 м.Львів,застосувавши коефіцієнт її функціонального використання (Кф) із значенням, яке не передбачено технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м.Львова;
- скасувати витяги №32-13-0.37-5196/169-18 від 19.07.2018 р., №32-13-0.37-1082/169-18 від 12.02.2018, №19-1323-0.2-2750/9-17АП від 27.02.2017 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
- зобов»язати видати витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 27 9669 м.кв. за адресою вул.Вулецька,14 м.Львів із застосуванням коефіцієнта її функціонального використання (Кф) із значенням 1,2 як для земель промисловості.
23.01.2019 р відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
26.03.2019 р. закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при формуванні оскаржуваних витягів неправомірно змінено коефіцієнт, який характеризує функціональне використання орендованої земельної ділянки та застосовано значення 2,0 та 3,0, оскільки ніяких змін до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Львів не приймалось, у зв'язку із чим, витяги повинні були бути сформовані із застосуванням коефіцієнта 1,2.
Відповідач подав відзив на позов, у якому зазначив, що при видачі оскаржуваних витягів відповідач діяв керуючись чинним законодавством у сфері регулювання земельних відносин.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Згідно довідки із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, виданої Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області від 20.02.2019 р. №1853/169-19, земельна ділянка площею 279669 м.кв. по вул. Вулецькій, 14 у м. Львові входить в межі земельної ділянки, яка облікується за ВАТ «Іскра» вул.Вулецька, 14 без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування ( згідно списку землекористувачів та землевласників Галицького району м.Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від №51 від 06.02.1998 р. «Про інвентаризацію земель м.Львова») угіддя: забудовані землі. За категорією земель дана земельна ділянка відноситься до земель промисловості, транспорту, зв»язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
27.02.2017 р. позивачем отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою м.Львів вул. Вулецька,14, яким встановлено категорію земель - промисловості, транспорту, зв»язку та іншого призначення, цільове призначення земельної ділянки не зазначено, та визначено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки з показником 2,0.
12.02.2018 р. позивачем отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою м.Львів вул. Вулецька,14, яким встановлено категорію земель – не зазначено, цільове призначення земельної ділянки не зазначено, та визначено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки з показником 2,0.
19.07.2018 р. позивачем отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою м.Львів вул. Вулецька,14, яким встановлено категорію земель – не зазначено, цільове призначення земельної ділянки не зазначено, та визначено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки з показником 3,0.
Вважаючи, що відповідачем протиправно застосовано при формуванні витягів коефіцієнт функціонального використання (Кф) на рівні - 2,0 та 3,0 позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV (тут і надалі - ділянок проводиться, зокрема, у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) нормативна грошова оцінка земельних власності.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
За приписами ч.ч.1, 3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) (п.п.1, 3 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15).
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно зі ст.73 даного Закону акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Отже, з аналізу наведених правових норм вбачається, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а отже і функціональний коефіцієнт окремої земельної ділянки) затверджується міською радою, при цьому відповідач уповноважений видавати лише витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п.271.1 ст. 271 Податкового кодексу України, чинним на час здійснення правовідносин, базою оподаткування є:
271.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
271.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
271.2. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Як свідчать матеріали справи, ухвалою Львівської міської ради від 30.06.2016 № 631 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Львова. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Львова складена Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім.Ю.М.Білоконя», відповідно до вимог Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оренду землі», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМ України від 23.03.1995 №213 «Про методику нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів. У додатку 3 визначено коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф), у якому зазначено « землі промисловості, досліджень та розробок – 1,2.
Таким чином, при видачі оскаржуваного витягу відповідач був зобов'язаний використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої Міськрадою, оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади. Витяг, в свою чергу, є технічним розрахунком, який заповнюється виключно па підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, тому при заповненні витягу територіальний орган Держгеокадастру не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Львівській області при видачі витягу №32-13-0.37-5196/169-18 від 19.07.2018 р., витягу №32-13-0.37-1082/169-18 від 12.02.2018, витягу №19-1323-0.2-2750/9-17АП від 27.02.2017 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 27 9669 м.кв. за адресою вул.Вулецька,14 м.Львів,застосувавши коефіцієнт її функціонального використання (Кф) із значенням, яке не передбачено технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м.Львова та зобов»язання видати витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 27 9669 м.кв. за адресою вул.Вулецька,14 м.Львів із застосуванням коефіцієнта її функціонального використання (Кф) із значенням 1,2 як для земель промисловості підлягають до завдоволення.
Щодо позовної вимоги про скасування витягів №32-13-0.37-5196/169-18 від 19.07.2018 р., №32-13-0.37-1082/169-18 від 12.02.2018, №19-1323-0.2-2750/9-17АП від 27.02.2017 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, суд зазначає, що такі не є рішенням суб»єкта владних повноважень, оскільки не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов»язків, для осіб, а лише носить інформативний характер, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_3 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є частково підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області при видачі витягу №32-13-0.37-5196/169-18 від 19.07.2018 р., витягу №32-13-0.37-1082/169-18 від 12.02.2018, витягу №19-1323-0.2-2750/9-17АП від 27.02.2017 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 27 9669 м.кв. за адресою вул.Вулецька,14 м.Львів,застосувавши коефіцієнт її функціонального використання (Кф) із значенням, яке не передбачено технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м.Львова.
Зобов»язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ( 79019, м.Львів вул.. Чорновола,4, код ЄДРПОУ 39769942) Приватному акціонерному товар ситу «Львівський електроламповий завод «Іскра» ( 79066, м.Львів вул.. Вулецька,14, код ЄДРПОУ 00214244) витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 27 9669 м.кв. за адресою вул.Вулецька,14 м.Львів із застосуванням коефіцієнта її функціонального використання (Кф) із значенням 1,2 як для земель промисловості.
В решті відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.04.2019 року.
Суддя Кухар Н.А.