
Справа № 420/6353/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2019 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1 (за ордером)
представника відповідача - ОСОБА_2 (по довіреності)
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_3 з позовною заявою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про скасування наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №614 від 02.11.2018 року в частині звільнення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з посади начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №512 к/з від 01.11.2018 року в частині притягнення ОСОБА_3 до дисциплінарної відповідальності, зобов’язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області поновити ОСОБА_3 на посаді начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області з 02.11.2018 року та стягнення на його користь середнього заробітку за весь період вимушеного прогулу.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що відповідачем дуже швидко та не якісно проведено службове розслідування без отримання належного пояснення позивача та за відсутності будь-якого доказу його вини. Представником позивача в судовому засіданні зазначено, що сам факт складання протоколів про адміністративне правопорушення не є доказом, що особа його вчинила, а на час звільнення позивача рішень суду про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не було, службове розслідування проведено поверхово, не встановлені всі обставини події, тощо.
Представник відповідача в судове засідання з’явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 27-28) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивач порушив службову дисципліну під час проходження служби цивільного захисту, вчинив дії, що ганьблять та дискредитують особу як представника служби цивільного захисту, не виконав вимоги з гідністю та честю поводитися в позаслужбовий час, скоївши адміністративне правопорушення – керування транспортних засобом в стані алкогольного сп’яніння що призвело до скоєння ДТП. При цьому, позивач раніше неодноразово притягався до дисциплінарної відповідальності, проте висновків не зробив, а тому був звільнений зі служби через службову невідповідність.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_3 працював на службі в органах ДСНС України з серпня 2010 року, з березня 2017 року був призначений на посаду начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, позивачем прийнята присяга служби цивільного захисту України 20.03.2017 року, відповідно до тексту якої позивач присягає дотримуватися Конституції та законів України, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим, з високою відповідальністю виконувати свій службовий обов’язок, вимоги статутів і наказів, постійно вдосконалювати професійну майстерність та всіляко сприяти зміцненню авторитету служби цивільного захисту, клянеться мужнє і рішуче захищати життя та здоров'я громадян, майно України, її навколишнє природне середовище від надзвичайних ситуацій та в разі порушення цієї Присяги, готовий нести відповідальність згідно із законами України.
Між позивачем та начальником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області 15 травня 2017 року укладено контракт №1419/17 про проходження служби цивільного захисту строком на 3 роки.
Відповідно до ст. 101 Кодексу цивільного захисту населення України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.
Відповідно до п. 2, 3, 7, 28, 29, 31 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Громадяни, які вперше приймаються на службу цивільного захисту, складають Присягу служби цивільного захисту відповідно до статті 108 Кодексу цивільного захисту України.
Особи рядового і начальницького складу користуються правами і виконують службові обов’язки відповідно до законодавства та цього Положення.
Особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту
Особи рядового і начальницького складу зобов’язані, зокрема, чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.
Відповідно до п. 1-6, 8, 57 Дисциплінарного Статуту Служби цивільного захисту, службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов'язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту.
Службова дисципліна ґрунтується на усвідомленні особами рядового і начальницького складу своїх службових обов'язків та вірності Присязі, що складається особами рядового і начальницького складу відповідно до закону.
Службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби, зокрема, виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів; бути чесним, сумлінним і дисциплінованим; додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов'язків; тощо.
Особи рядового і начальницького складу зобов'язані з гідністю та честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у додержанні етичних норм поведінки, утримуватися від порушень громадського порядку.
Порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов'язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.
Належний рівень службової дисципліни в органах і підрозділах цивільного захисту досягається шляхом, зокрема, виховання високих професійних і морально-психологічних якостей в осіб рядового і начальницького складу на національно-історичних традиціях, засадах патріотизму, свідомого ставлення до виконання службових обов'язків, вірності Присязі; встановлення особистої відповідальності кожної особи рядового і начальницького складу за додержання вимог Присяги, цього Статуту, інших нормативно-правових актів, виконання службових обов'язків і наказів начальників;
Порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням.
Дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №512 к/з від 01.11.2018 року «Про покарання» (по особовому складу) за порушення приписів п. 31 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, а саме: не виконанні вимог чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, не виконанні законів України, не виконанні вимог з гідністю та честю поводитися в позаслужбовий час, що полягає у вчиненні 31 жовтня 2018 року о 18.50 годині під час прямування зі служби адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП – керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння та вчиненні ДТП, майора служби цивільного захисту ОСОБА_3 начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звільнено зі служби через службову невідповідність з наступним розірванням контракту про проходженні служби цивільного захисту відповідно до приписів ст. 58, 68 Дисциплінарного Статуту Служби цивільного захисту та п. 12 ст. 176 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (аркуші справи 37-38).
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №614 від 02.11.2018 року «Про звільнення зі служби в ДСНС України» (по особовому складу) на підставі матеріалів службового розслідування та Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №512 к/з від 01.11.2018 року майора служби цивільного захисту ОСОБА_3 начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звільнено зі служби у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за п.176 п. п. « 12» (в інших випадках) (аркуш справи 5).
Підставою для винесення вищезазначених наказів про звільнення позивача з ДСНС України стали матеріали службового розслідування по факту дорожньої транспортної пригоди за участю начальника 43 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області майора служби цивільного захисту ОСОБА_3 за ознаками алкогольного сп’яніння, за результатами якого складений висновок про результати службового розслідування від 01 листопада 2018 року (аркуші справи 16-22).
З висновку службового розслідування вбачається, що 01.11.2018 року на ім’я в.о. начальника Головного управління надійшов рапорт начальника 3 ДПРЗ Головного управління щодо дорожньо-транспортної пригоди за участю позивача з ознаками алкогольного сп’яніння.
Так, проведеним службовим розслідуванням встановлено, що 31.10.2018 року о 20 год. 02 хв. від чергового Кілійського відділення поліції Ізмаїльського ВП ГУНП в Одеській області надійшло повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду за адресою: м. Вилкове, вул. Різдвяна. За результатами з’ясування обставин події встановлено, що 31.10.2018 року о 18 год. 50 хв. за адресою: м. Вилкове, вул. Різдвяна (напроти житлового будинку №192) сталася дорожньо-транспортна пригода за участю, зокрема автомобіля Шкода Супер-Б, д/н НОМЕР_1, власник ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, начальник 43 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області майор служби цивільного захисту.
18 год. 25 хв. у власному автомобілі Шкода Супер-Б в цивільному одязі, майор служби цивільного захисту ОСОБА_3 виїхав з території частини та рухаючись по вул. Різдвяній переїжджаючи через міст здійснив зіткнення з автомобілем Мицубісі Екліпс, автомобілі отримали механічні пошкодження.
Позивач був доставлений співробітниками Кілійського відділення поліції Ізмаїльського ВП ГУНП в Одеській області до Вилківської міської лікарні для проходження (медичного огляду) експертизи, за результатами якої у нього виявлено пари алкоголю 0,693 проміле, що підтверджується відповідним актом та висновком №43 від 31.10.2018 року складеними о 21 год. 40 хв. (аркуші справи 43-44).
За результатом встановлених порушень Правил дорожнього руху співробітниками Кілійського відділення поліції Ізмаїльського ВП ГУНП в Одеській області на позивача 31.10.2018 року складено протоколи про адміністративне правопорушення № Серії БД №397062, №397063, та постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не у автоматичному режимі Серії ДПО 18 №867224 (аркуші справи 40-42), від підпису яких позивач відмовився.
Службовим розслідуванням також встановлено, що позивач при проходженні служби в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області протягом 2017-2018 років неодноразово порушував службову дисципліну, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності, зокрема, наказом №175 від 17 листопада 2017 року позивачу оголошено зауваження за неналежне виконання обов’язків (аркуш справи 49), наказом №7 від 10 січня 2018 року позивачу оголошено догану за невиконання вимог наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (аркуш справи 46), наказом №38 від 20 квітня 2018 року позивачу оголошено сувору догану (аркуш справи 47), наказом №65 від 10 липня 2018 року позивачу оголошено попередження про неповну службову відповідність (аркуш справи 48).
В матеріалах справи також наявний висновок за матеріалами службового розслідування по факту порушення позивачем загальновизнаних етнічних норм поведінки та службової дисципліни від 13.08.2018 року, за яким позивач заслуговує притягненню до дисциплінарної відповідальності та комісія клопоче перед керівництвом ГУ ДСНС України в Одеській області розглянути на атестаційній комісії Головного управління доцільність перебування його на займаній посаді (аркуші справи 23-26).
Відповідно до ст. 68 Дисциплінарного Статуту Служби цивільного захисту на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни може накладатися дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.
Згідно з п. 12 ст. 176 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 , контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту, в інших випадках, передбачених законом.
Оскільки позивач всупереч вимогам Дисциплінарного Статуту Служби цивільного захисту вчинив порушення службової дисципліни, які ганьблять та дискредитують особу як представника служби цивільного захисту, не виконав вимоги чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, не виконав вимоги Законів України, не виконав вимоги з гідністю та честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у додержанні етичних норм поведінки, зокрема, керував транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння та вчинив ДТП, та з врахуванням неодноразового притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності раніше за наказами, які є діючими та не скасовані, у відповідача були всі підстави для звільнення позивача зі служби через службову невідповідність з наступним розірванням контракту про проходженні служби цивільного захисту.
При цьому, підтвердженням перебування позивача в стані алкогольного сп’яніння під час керування транспортним засобом та скоєння ДТП є ОСОБА_2 медичного огляду №43 від 31.10.2018 року Вилківської міської лікарні та Висновок щодо результатів медичного огляду Вилківської міської лікарні від 31.10.2018 року (аркуші справи 43,44).
Будь-яких доказів, які б спростовували висновки щодо перебування позивача в стані алкогольного сп’яніння 31.10.2018 року до суду позивачем не надано.
Щодо тверджень представника позивача про порушення відповідачем порядку проведення службових розслідувань, суд не погоджується з ними, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 83, 84 Дисциплінарного Статуту Служби цивільного захисту, прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з'ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.
Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.
Відповідно до положень «Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.05.2015 року № 515, рішення про проведення службового розслідування приймається начальником, який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарні стягнення. Проведення службового розслідування доручається посадовій особі, яка має рівне або вище спеціальне звання або займає вищу посаду, ніж особа, щодо якої призначається службове розслідування. Склад комісії оголошується в наказі про призначення службового розслідування. Службове розслідування завершується протягом одного місяця з дня його призначення начальником. Початок службового розслідування визначається датою видання наказу про його призначення, якщо ним не визначено інше. Завершенням службового розслідування є дата затвердження начальником, який його призначив, висновку за результатами службового розслідування. Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин.
При цьому, особа рядового або начальницького складу, стосовно якої проводиться службове розслідування, має право, зокрема, знати підстави для призначення службового розслідування, яке проводиться щодо неї; брати участь у службовому розслідуванні, у тому числі надавати усні чи письмові пояснення, документи, робити заяви, вимагати додаткового вивчення пояснень осіб, які обізнані або причетні до порушення службової дисципліни, а також в опитуванні інших осіб, яким відомі обставини, що вивчаються під час службового розслідування; звертатися з клопотанням про витребування й долучення до матеріалів службового розслідування нових документів, інших матеріальних носіїв інформації; тощо.
Відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №455 від 01.11.2018 року, з метою встановлення причин та обставин дорожньо-транспортної пригоди за участю позивача призначено службове розслідування. Для проведення службового розслідування створено комісію (аркуш справи 39). В матеріалах справи наявні письмові пояснення позивача в межах зазначеного службового розслідування від 01.11.2018 року (аркуші справи 59-60) та відсутні будь-які клопотання позивача, в тому числі, щодо залучення доказів на спростування обставин за якими проводилося службове розслідування. В межах службового розслідування надана оцінка щодо наявності у позивача дисциплінарних стягнень, про що зазначено в висновку.
Таким чином, суд не вбачає порушень відповідачем порядку проведення службового розслідування стосовно позивача, строк службового розслідування не порушений, пояснення позивача наявні, оцінка попереднім дисциплінарним стягненням надана, в матеріалах службового розслідування відсутні будь-які нерозглянуті клопотання позивача, тощо.
Враховуючи правомірність наказів про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, відсутні підстав для поновлення позивача на посаді та стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_3 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 65029, РНОКПП НОМЕР_2) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 38643633) про скасування наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №614 від 02.11.2018 року в частині звільнення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з посади начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №512 к/з від 01.11.2018 року в частині притягнення ОСОБА_3 до дисциплінарної відповідальності, зобов’язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області поновити ОСОБА_3 на посаді начальника 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області з 02.11.2018 року та стягнення на користь позивача середнього заробітку за весь період вимушеного прогулу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 17.04.2019 року.
Суддя Л.І. Свида
.