
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2019 р. справа № 300/535/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
12.03.2019 ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду у м.Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії державного службовця на виконання рішення судів із зміною базового місяця нарахування індексації з наростаючим підсумком та зобов"язання управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську відновити та виплачувати позивачу індексацію пенсії з наростаючим підсумком з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації та повернути невиплачену суму індексації в сумі 191,70 грн щомісячно, починаючи з 08.05.2014, з урахуванням виплачених уже сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно зменшено розмір індексації її пенсії з 191,70 грн до 73,07 грн. Просить задовольнити позов.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
26.03.2019 відповідач подав суду відзив на позову. В якому проти позову заперечує та зазначає, що УПФУ в м.Івано-Франківську правомірно здійснено перерахунок та вірно застосовано базовий місяць індексації, що була застосована до збільшеного грошового доходу позивачки. Просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши позовну заяву відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, відзив на позов, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з листопада 2009 року отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 90 % від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов"язкове страхування.
В провадженні Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12.08.2014 залишеного без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014 позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії - задоволено частково. Зобов"язано УПФУ в м.Івано-Франківську провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 08.05.2014 з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням фактично отриманих сум починаючи з 08.05.2014.
Відповідно до постанови Верховного суду України від 26.06.2018 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 11.06.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2016 скасовано та ухвалено нове рішення, яким зобов"язано УПФУ в м.Івано-Франківську перерахувати та виплачувати пенсію із застосуванням 90 % від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове пенсійне страхування з дати, зазначеної в постанові Івано-Франківського міського суду від 12.08.2014 у справі № 876/8504/14.
Вказані рішення відповідачем виконані у грудні 2018 року.
Позивач 18.01.2019 звернулася із заявою до УПФУ в м.Івано-Франківську про надання інформації та складової її пенсії після виконання рішення судів.
28.01.2019 УПФУ в м.Івано-Франківську листом № 21/С-15 надало ОСОБА_1 відповідь про те, що при виконанні рішення суду у неї зменшено розмір індексації її пенсії з 191,70 грн до 73,07 грн, мотивуючи тим, що перерахунок пенсії (на виконання рішення судів) позивачу було здійснено з травня 2015 року, а отже базовий місяць по пенсійній справі змінено на травень 2015, оскільки при виконанні рішення суду збільшився розмір пенсії саме у 2015 році.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернулася до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законодавством, яке регулює питання нарахування індексації грошових доходів населення, встановлено наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Статтею 1 Закону України від 03.07.91 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон № 1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Вимогами статті 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка та в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1. При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п. 10-1 Порядку).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії. Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Виходячи з наведеного виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Згідно пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії, а пунктом 10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
А тому, виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах; отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Вищенаведене узгоджується і з правовими позиціями, що містяться в постанові Верховного ОСОБА_1 України від 17 лютого 2016 року справа № 264/647/15-а. Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного ОСОБА_1 України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Таким чином, доводи позивача, проте, що рішення суду не може бути підставою для здійснення нового призначення пенсійних виплат заслуговують на увагу, оскільки перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що дії відповідача під час перерахунку пенсії позивача за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на травень 2015 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивачки на збільшений розмір пенсії, передбачені статтею 64 Конституції України, п. п. 5-1,10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, суд вважає за необхідне стягнути з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії УПФУ в м.Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 205850895, вул. Незалежності 44, м. Івано-Франківськ, 76018) щодо перерахунку ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, вул. Вовчинецька 182/112, м. Івано-Франківськ, 76006) пенсії державного службовця на виконання рішення судів із зміною базового місяця нарахування індексації з наростаючим підсумком.
Зобов"язати УПФУ в м.Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 205850895, вул. Незалежності 44, м. Івано-Франківськ, 76018) відновити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, вул. Вовчинецька 182/112, м. Івано-Франківськ, 76006) індексацію пенсії з наростаючим підсумком з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації та повернути невиплачену суму індексації в сумі 191,70 грн щомісячно, починаючи з 08.05.2014, з урахуванням виплачених уже сум.
Стягнути із бюджетних асигнувань УПФУ в м.Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 205850895, вул. Незалежності 44, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, вул. Вовчинецька 182/112, м. Івано-Франківськ, 76006) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.