Ухвала суду № 81208464, 15.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
0840/3286/18
Номер документу
81208464
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ВИЗНАННЯ РІШЕНЬ, ДІЙ, БЕЗДІЯЛЬНОСТІ БОРЖНИКА ПРОТИПРАВНИМИ

15 квітня 2019 рокуСправа № 0840/3286/18 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Калашник Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю.,

розглянув у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (72301, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. О.Гончара, буд. 48, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просив суд:

1) визнати протиправним рішення, яке оформлено листом відповідача від 29.05.2018 №1237/Г-9 про відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі наказу ДП «Украерорух» від 30.06.2017 №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01.06.2017 у розмірі 16709,00 грн.;

2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2017 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення від 21.08.2017 №2.2.1-39-272, з урахуванням раніше фактично виплачених сум.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 позовні вимоги задоволено частково, зокрема:

визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке оформлено листом від 29.05.2018 №1237/Г-9 про відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі наказу ДП «Украерорух» від 30.06.2017 №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01.06.2017 у розмірі 16709,00 грн.

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2017 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення від 21.08.2017 №2.2.1-39-272, з урахуванням раніше фактично виплачених сум.

В іншій частині позову відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 26.12.2018.

04.04.2019 позивач надав суду заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням.

В обґрунтування заяви зазначає, що відповідач на виконання рішення суду здійснив перерахунок пенсії позивача за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 та нарахував до сплати суму у розмірі 13078,02 грн. за цей період.

Також зазначає, що відповідач самостійно обмежив виконання рішення суду щодо перерахунку пенсії кінцевим періодом – 31.12.2017, виплату заборгованості повністю не здійснив, а також здійснює виплату пенсії у тому ж розмірі, що і до винесення судом рішення.

Також вважає протиправним посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки вказана постанова набрала чинності 24.02.2018, а рішення суду про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача винесене 01.11.2018.

Вказує, що розмір пенсії, перерахованої з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 склав 7,4тис.грн., що є меншим, ніж розмір пенсії, перерахованої на виконання рішення суду – 11,6тис.грн.

Також позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Так, позивач зазначає, що вказана постанова стосується лише виконання рішень суду в частині погашення заборгованості з пенсійних виплат, що виникли до набрання законної сили судовим рішенням і не регулює порядок виконання таких рішень суду в частині виплати пенсій у перерахованому розмірі після набрання чинності рішеннями суду.

Вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність у вигляді невиконання рішення суду від 01.11.2018 в частині здійснення виплати пенсії у перерахованому розмірі.

Ураховуючи викладене, позивач просить постановити ухвалу у порядку ст. 249 КАС України, якою вказати начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області:

вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню ч.1 ст.370 КАС України та ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18;

вжити необхідних заходів для забезпечення реального виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 у повному обсязі в частині виплати позивачу пенсії з 01.07.2017, у розмірі, перерахованому на виконання рішення суду;

вирішити питання щодо наявності підстав для притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, безпосередньо відповідальних за виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 і з вини яких допущено порушення закону та прав позивача;

встановити відповідачу строк для надання відповіді щодо виконання вказівок, що містяться в даній ухвалі суду, протягом одного місяця з дня отримання копії окремої ухвали.

09.04.2019 позивач надіслав суду клопотання про розгляд заяви без його участі.

12.04.2019 до суду надійшов відзив відповідача, у якому зазначає, що позивач вважає, що перерахунок пенсії з 01.07.2017 на виконання рішення суду від 01.11.2018, повинен здійснюватися і після 01.01.2018. Проте, позивачу правомірно здійснений перерахунок з 01.01.2018, у зв’язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, оскільки відбулися зміни в законодавстві, які передбачають черговий перерахунок пенсії.

Також вказує, що виплата донарахованої суми пенсії за період з 01.07.2017 по 01.01.2018 у розмірі 13078,20грн. здійснюється з урахуванням вимог застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Просить відмовити у задоволенні заяви позивача та розглянути заяву без участі представника відповідача.

У відповідності до приписів ч.5 ст. 383 КАС України, суд розглянув заяву позивача в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши заяву позивача, суд зазначає наступне.

Так, судом встановлено, що відповідач на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.07.2017. За період з 01.07.2017 по 01.01.2018 відповідачем донарахована доплата у зв’язку із перерахунком пенсії у розмірі 13078,20грн.

Відповідно до листа відповідача від 22.02.2018 №75/Г-1/ВЕБ, відповідач зазначив, виплата коштів буде проведена в порядку, зазначеному в Постанові №649.

Також, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Таким чином, позивач пенсія перерахована з 01.07.2017 по 01.01.2018 на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18, а з 01.01.2018 – на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача через наступне.

Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб’єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Так, судом встановлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.07.2017.

Таким чином, відповідачем рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.07.2017 – виконано.

Відтак, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій чи бездіяльності відповідача щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.07.2017.

Щодо перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

При розв'язанні спірних правовідносин судом враховується правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014, в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Конституційній Суд України у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність), Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Отже, період виплати пенсії позивача з урахуванням здійсненого перерахунку за рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 обмежений подальшими змінами в законодавстві.

Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 23.05.2018 у справі №820/680/16, який, зокрема зазначив, що «рішення суду набирає чинності і діє до фактичної зміни обставин чи зміни правового регулювання питання його виконання».

Таким чином, розмір пенсії може бути змінений, якщо змінюються правові підстави його визначення. При цьому рішенням суду не може бути зафіксований розмір пенсійних виплат у тому випадку, коли змінюються положення нормативно-правових актів, що були застосовані судом під час вирішення спору.

Крім того, слід зазначити, що визначення відповідачем нового розміру пенсії, у випадку незгоди з цим позивача, може бути новою підставою для звернення до суду, оскільки такі дії не охоплювалися рішенням суду.

У цьому випадку, змінилися правові підстави, які зумовили черговий перерахунок пенсії з 01.01.2018. Прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зумовило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.

Відтак, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 встановлений обов’язок відповідача перерахувати пенсію позивача з 01.07.2017. Проте, підставою для чергового перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 стала постанова Кабінету Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зумовило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.

Отже, дії відповідача в частині перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 не охоплені судовим рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 та не можуть бути визнані судом протиправними.

Щодо посилання позивача на невиплату суми донарахованої пенсії, у зв’язку із перерахунком за період з 01.07.2017 по 01.01.2018, то суд вказує наступне.

Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно із п. 20 та п. 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 8, зміни, що додаються.

Постанова №649 набрала чинності 28.08.2018 (публікація в «Урядовий кур’єр» №159).

Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Суд вказує, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18 набрало законної сили 26.12.2018.

Отже, на момент винесення судом рішення та набрання ним законної сили була чинною постанова Кабінетом Міністрів України Постанови №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Згідно із пунктом 3 Порядку №649, боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до пункту 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Згідно з пунктом 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).

Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Таким чином, відповідач при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Відтак, суд вважає, що відповідач під час виконання рішення суду від 01.11.2018 в частині виплати позивачу різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії не допустив протиправної бездіяльності та здійснює виконання судового рішення у спосіб, передбачений Порядком №649.

Позивачем не надано до суду доказів зміни або скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Відтак, вказаний нормативний документ є чинним і повинен виконуватись боржником.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд не вбачає протиправної бездіяльності чи дій відповідача щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18.

Відповідно до приписів ч.6 ст.383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Отже, підстави для постановлення ухвали в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України – відсутні.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №0840/3286/18.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Відповідно до ст. 294 КАС України, ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту прийняття.

Суддя Ю.В.Калашник