Рішення № 81208113, 17.04.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2019
Номер справи
0340/1846/18
Номер документу
81208113
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 0340/1846/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Мачульський В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі – ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 51 000,00 грн., застосованих до відповідача згідно з рішенням про застосування фінансових санкцій № 000569-40 від 12.06.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.12.2017 посадовими особами – ГУ ДФС у Волинській області було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: Волинська область, Любешівський район, село Гірки, вулиця Центральна, 80, який належить суб’єкту господарювання ФОП ОСОБА_1, про що було складено акт «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб’єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» від 13.12.2017 року №03/238/40-01/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено порушення вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251.

Під час перевірки було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки та без марок акцизного податку. Зокрема, під прилавком вітрини магазину та у підсобному складському приміщенні виявлено факт зберігання горілки «Класична Пшенична», виробник ТзОВ «ЗАГ» село Шпагів Рівненської область, вміст спирту 40% об, ємністю 0,5 л. у кількості 25 плішок та об’ємом 0,25 л. у кількості 39 пляшок, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки. Також, встановлено факт зберігання тютюнових виробів, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, марками Російської Федерації та без марок акцизного податку. Супровідні документи на дану продукцію відсутні.

Перелік алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які були виявлені в магазині, наведено в додатку №1, №2 до акта перевірки від 13.12.2017 №03/238/40-01/НОМЕР_1. Перевірка була проведена в присутності ФОП ОСОБА_1, яка ознайомлена з актом перевірки, отримала його примірник без зауважень та добровільно надала працівникам поліції виявлені алкогольні напої та тютюнові вироби.

На підставі вищевказаного акту перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення від 12.06.2018 №000569-40, яким до відповідача застосовано фінансові санкції за факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку у сумі 17 000,00 грн.; факт зберігання тютюнових виробів з підробленими марками акцизного податку у сумі 17 000,00 грн. та факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка у сумі 17 000,00 грн.

Оскільки відповідач не сплатила суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, тому позивач просив стягнути з відповідача 51 000,00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.

Ухвалою від 27.09.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Від учасників справи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні не надходили.

У встановлений судом строк відповідач подала до суду відзив (а.с.30) в якому зазначила, що частково визнає позовні вимоги про стягнення штрафних санкцій в сумі 17 000,00 грн., а оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 визнано протиправним та скасовано рішення №000569-40 від 12.06.2018 в частині стягнення 34 000,00 грн., відтак відсутні підстави для стягнення.

12.10.2018 представником позивача подано відповідь на відзив (а.с.35) в якому позивач підтримав свою позицію, викладену у позові.

Відповідачем не подано до суду заперечень на відповідь на відзив.

Отже, сторони скористались своїм правом, щодо подачі заяв по суті справи.

Згідно із частиною другою статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Разом з тим, на підставі клопотання відповідача зазначеного у відзиві від 12.10.2018 суд ухвалою від 16.10.2018 зупинив провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №0340/1377/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення № 000569-40 від 12.06.2018.

Ухвалою суду від 18.03.2019 провадження у справі поновлено, про що належним чином повідомлено сторін у справі (а.с.44-45).

Дослідивши подані суду письмові докази, викладені учасниками справи у заявах по суті справи (позов, відзив на позов), оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 16.12.2003, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.03.2019 року №1005160578 (а.с.46-47).

13.12.2017 посадовими особами – ГУ ДФС у Волинській області на підставі направлень на проведення перевірки та наказу було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: Волинська область, Любешівський район, село Гірки, вулиця Центральна, 80, який належить суб’єкту господарювання ФОП ОСОБА_1, про що було складено акт «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб’єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» від 13.12.2017 року №03/238/40-01/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено порушення вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251.

Під час перевірки було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки та без марок акцизного податку. Зокрема, під прилавком вітрини магазину та у підсобному складському приміщенні виявлено факт зберігання горілки «Класична Пшенична», виробник ТзОВ «ЗАГ» село Шпагів Рівненської область, вміст спирту 40% об, ємністю 0,5 л. у кількості 25 плішок та об’ємом 0,25 л. у кількості 39 пляшок, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки. Також, встановлено факт зберігання тютюнових виробів, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, марками Російської Федерації та без марок акцизного податку. Супровідні документи на дану продукцію відсутні.

Перелік алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які були виявлені в магазині, наведено в додатку №1, №2 до акта перевірки від 13.12.2017 №03/238/40-01/НОМЕР_1. Перевірка була проведена в присутності ФОП ОСОБА_1, яка ознайомлена з актом перевірки, отримала його примірник без зауважень та добровільно надала працівникам поліції виявлені алкогольні напої та тютюнові вироби.

Як слідує з акта перевірки, відповідачем надано пояснення з приводу виявлених порушень від 13.12.2017 на 2-сторінках, алкогольні напої та тютюнові вироби були придбані позивачем для власного споживання та залишені на тимчасове зберігання до вечора 13 грудня 2017 року (а.с.12-12-зворот).

На підставі вищевказаного акту перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення від 12.06.2018 №000569-40, яким до відповідача застосовано фінансові санкції за факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку у сумі 17 000,00 грн.; факт зберігання тютюнових виробів з підробленими марками акцизного податку у сумі 17 000,00 грн. та факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка у сумі 17 000,00 грн. (а.с.17).

Рішення про застосування фінансових санкцій від 12.06.2018 №000569-40 відповідач оскаржила у судовому порядку.

Даний позов стосується виключно факту зберігання відповідачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів з підробленими марками акцизного податку та факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Щодо інших порушень, які зафіксовані актом перевірки, будь-які вимоги в межах даного позову відсутні.

Частиною другою статті 17 Закону № 481/95-ВР передбачені фінансові санкції у вигляді штрафу, які застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення норм цього Закону. Так, згідно із абзацом шістнадцятим частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000,00 гривень.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону №481/95-ВР, рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02 червня 2003 року, встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790, рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Як встановлено пунктом 13 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.

Рішення про застосування фінансових санкцій від 12.06.2018 №000569-40 відповідач оскаржила у судовому порядку.

Так рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі №0340/1377/18 – позов задоволено частково, а саме визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 12.06.2018 №000569-40 на суму 34 000,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.38-40).

Проте Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 0340/1377/18 – скасовано в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 12.06.2018 № 000569-40 в розмірі – 34000,00 грн. та прийняти нову постанову про відмову в позові в цій частині. В іншій частині рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 0340/1377/18 - залишено без змін (а.с.41-43).

Постанова суду набрала законної сили 30.01.2019.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, рішення від 12.06.2018 №000569-40 про застосування з ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 51 000,00 грн. не скасоване та є чинним.

Відповідач фінансові санкції у сумі 51 000,00 грн. не сплатила.

Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 12.06.2018 №000569-40 у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1762,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 21.09.2018 року №1350 (а.с.25) з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (44230, Волинська область, Любешівський район, село Гірки, вулиця Центральна, будинок 42, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету ОСОБА_2 України (ЕАП), МФО 899998, н/р 31411561003490, отримувач коштів: УК у Любешів.рн/отг Любешів/21081500, ідентифікаційний код одержувача 37751907, код виду сплати 135) заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 51 000,00 грн. (п’ятдесят одну тисячу гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський