
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2019 р. Справа№200/12474/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ОСОБА_2
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із позовом про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років із врахуванням у складі щомісячного грошового забезпечення додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року в розмірі 152 474,94 грн. та матеріальної допомоги у 2015-2017 роках в сумі 26 576,27 грн., зобов’язання надати довідку про види грошового забезпечення з урахуванням наведених вище доплат ,надбавок та грошових винагород та внести зміни щодо перерахування розміру грошового забезпечення до грошового атестату на загальну суму 460 502,38 грн.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що на його думку відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням: винагороди за безпосередню участь в АТО в сумі 152 474,94 грн. та матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 року в сумі 26576,27 грн..
Відповідач проти задоволення позову заперечував, мотиви незгоди із позовом визначив у наданому суду відзиві.
Згідно викладеного у відзиві у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням: грошової допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань за 2016 – 2017 року, винагороди за безпосередню участь в АТО в сумі, оскільки зазначені виплати не враховують у складі грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія за вислугу років. В наданих суду поясненнях відповідач послався на правові позиції, викладені Верховним судом в постанові від 06.02.2019 по справі № 522/2738/17 та від 28.03.2019 по справі 4331/4088/16.
Враховуючи повідомлення належним чином представників сторін про дату, час та місце розгляду справи та наявність клопотань про розгляд справи за відсутності представників сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 19 листопада 2018 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного без повідомлення сторін. Ухвалою від 29 листопада 2018 року судом призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні на 05 грудня 2018 року. Ухвалою суду від 05.12.2018 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду по справі №522/2738/17 та ухвалою суду від 14.03.2019 поновлено провадження у справі, розгляд справи призначено на 28.03.2019. Розгляд справи відкладався на 2 квітня 2019 року та 12 квітня 2019 року. Ухвалою від 12 квітня 2019 року позивачу повернуто уточнення до позовних вимог.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО № НОМЕР_2 від 20.11.2015 фактичним місцем проживання позивача є: 87515, АДРЕСА_1
Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Згідно наданих відповідачем документів - протокол за пенсійною справою № 05020179007 від 16.02.2018 розмір пенсії позивача становить 8611,99 грн.. Основний розмір пенсії складає 8208,99 грн. та становить 70% грошового забезпечення в сумі 11 727,13 грн., що складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавку за вислугу років (35%), середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за умови режимних обмежень (15%), за виконання особливо важних завдань (100%) та за оперативно-розшукову діяльність (50%)), премії. До основного розміру пенсії позивач отримує доплату як учасник бойових дій в сумі 40,00 грн., учасник бойових дій та учасник АТО – 363,00 грн.
З 01.05.2018 після проведеного перерахунку пенсія позивача становить 8611,99 грн. (основний розмір 8160,60 грн., підвищення та набавки до пенсії як учаснику бойових дій та учаснику АТО – 363,00 грн. та 40,00 грн., доплата до попереднього розміру пенсії – 48,39 грн.).
У квітні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації стосовно грошового забезпечення, з якого в виходив відповідач при призначенні пенсії за вислугу років.
24.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції та матеріальної допомоги. До заяви, окрім іншого, позивач додав копію довідки № 15/11 від 24.01.2018 щодо нарахування грошового забезпечення та інших виплат за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року та копію довідки про розмір грошового забезпечення від 11.04.2018.
Відповідач розглянувши звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, листом від 5 листопада 2018 року №5191-Б-01 повідомив позивача про відсутність в управління пенсійного фонду правових підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки при призначенні пенсії враховані всі складові грошового забезпечення згідно отриманого грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та обчислення пенсії позивача у відповідності до положень чинного законодавства.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ОСОБА_3
Згідно із положеннями статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до положень частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з приписами частин другої та третьої статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №2011-XII пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( далі за текстом Закон №2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Положеннями частини третьої статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з правовою позицією ОСОБА_4 Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, якою відступлено від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі №286/2987/16-а (К/9901/1465/17), при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. В зазначеній постанові Верховний Суд зазначив, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно із частиною п’ятою статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, тому суд враховує висновок щодо застосування норм права, викладений у вказаній постанові ОСОБА_4 палати Верховного Суду від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17.
Як встановлено судом із матеріалів справи, згідно з інформацією, зазначеною у довідці № 15/11 від 24.01.2018, позивачу за період у липні 2016 року та квітні 2017 року виплачено матеріальну допомогу в сумі відповідно 12988,64 грн. та 13587,63 грн., оскільки зазначений вид виплат не є щомісячним додатковим видом грошовим забезпечення, підстави для їх врахування у складі грошового забезпечення для визначення пенсії за вислугою років відсутні.
При вирішенні питання щодо врахування у складі грошового забезпечення, з якого визначається пенсія за вислугу років, грошової винагороди за участь в АТО суд виходить із наступного.
У рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4-рп/2015 зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв’язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошував, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
В контексті вказаного суд приймає до уваги те, що правовий зміст понять щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, які визначені в статті 63 зазначеного Закону, є ідентичним до таких понять в статті 43 того ж Закону.
Наведене вище свідчить про те, що винагорода за участь в АТО не підлягає включенню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
ОСОБА_3 щодо невключення винагороди за участь в АТО в довідку про щомісячні види додаткового грошового забезпечення для подальшого перерахунку та виплати пенсії, оскільки нарахована у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України грошова винагорода за участь в АТО не носить систематичного характеру, а має тимчасовий характер, залежать від певних обставин, та відповідно неврахування цієї винагороди в складі грошового забезпечення для обчислення пенсій, викладений також в постанові Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 805/4523/16-а.
Враховуючи встановлення в ході судового розгляду справи невіднесення отриманої позивачем матеріальної допомоги за 2016 та2017 року, винагороди за участь в АТО до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія за вислугу років та враховуючи не зазначення позивачем в позові будь-яких інших доводів щодо невірного визначення пенсії позивача, суд дійшов висновку про правомірність відмови відповідача в проведення перерахунку пенсії,з огляду на що вимоги позивача про визнання протиправною відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Вимоги про зобов’язання відповідача надати довідку пор складові грошового забезпечення та внесення змін до грошового атестату шляхом врахування у складі грошового забезпечення , з якого визначається пенсія за вислугу років матеріальної допомоги за 2016 та2017 року, винагороди за участь в АТО є похідними від вимог про визнання протиправною відмову в проведенні перерахунку, а тому також не підлягають задоволенню.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене вище, на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: 87515, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84100, Донецька обл., місто Слов’янськ, вулиця Соборна, будинок 3, ідентифікаційний код юридичної особи 13486010) про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років із врахуванням у складі щомісячного грошового забезпечення додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО та матеріальної допомоги у 2015-2017 роках, зобов’язання надати довідку про види грошового забезпечення з урахуванням наведених вище виплат та здійснити перерахунок, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 16 квітня 2019 року.
Суддя Михайлик А.С.