У Х В А Л А
17 квітня 2019 року
м. Чернігів
справа № 927/317/19
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Романенко А.В. перевіривши матеріали позовної заяви №803 від 11.04.2019
за позовом: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігова,
вул. В. Дрозда, 19, м. Чернігів, 14007;
до відповідача: Чернігівської обласної державної адміністрації,
вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000;
предмет спору: про визнання недійсним та скасування розпорядження Чернігівської ОДА від 18.07.2018 за №403 в частині підпункта 1.13 пункту 1
ВСТАНОВИВ:
12.04.2019, до Господарського суду Чернігівської області, надійшла позовна заява №803 від 11.04.2019 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігова (надалі – КЕВ м. Чернігова) до Чернігівської обласної державної адміністрації (надалі – Чернігівської ОДА) про визнання нечинним та скасування розпорядження Чернігівської ОДА №403 від 18.07.2018 в частині підпункті 1.13 пункту 1.
Згідно заявленого позову КЕВ м. Чернігова просить суд:
- визнати недійсним та скасувати розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації №403 від 18.07.2018, підпункт 1.13. пункту 1, в частині затвердження Державному підприємству «Чернігівський лісгосп» технічної документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі площею 217,5271га, кадастровий номер 7425584300:04:000:5005, без виключення земель оборони площею 2,236га, розташованої на території Ладинської сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області;
- визнати право постійного користування за Міністерством оборони України в особі КЕВ м. Чернігова на земельну ділянку загальною площею 2,236га, розташовану на території Ладинської сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України) цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Питання юрисдикції (підвідомчості) спору господарському суду вирішується залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, зокрема, від розмежування спорів приватноправого та публічно-правового характеру, та суб’єктного складу учасників.
Виходячи зі змісту п. 10 частини 1 статті 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів належать справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб’єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб’єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
За правилами визначення адміністративної юрисдикції зокрема п.1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) розглядаються спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Тобто, до адміністративної юрисдикції відносяться справи, що виникають зі спору в публічно-правових відносинах, коли один з його учасників є суб’єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує її права, свободи чи інтереси в межах саме публічно-правових відносинах.
При цьому, публічно-правовий спір має особливий суб’єктний склад, участь суб’єкта владних повноважень є обов’язковою ознакою для того, що б класифікувати спір як публічно-правовий, проте сам по собі факт участі у спорі органу державної влади, органу місцевого самоврядування не дає підстав для віднесення наявного спору виключно до спорів адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суд повинен, в першу чергу, виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулась особа, заявлених вимог, характеру спірних відносин, обставин у справі.
Визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб’єкта. Спір належить до приватноправового, якщо він зумовлений порушенням наявного приватного права певного суб’єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб’єкта владних повноважень.
Виходячи зі змісту позовної заяви, заявлені вимоги обґрунтовано порушенням речового права Міністерство оборони України, в особі КЕВ м. Чернігів, на постійне користування земельною ділянкою площею 2,236га, розташованої на території Ладинської сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області, на якій розміщено об’єкти нерухомості, належні йому на праві власності.
Як зазначає позивач, за розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації №403 від 18.07.2018 «Про затвердження технічної документації», підпункту 1.13. пункту 1, затверджено державному підприємству «Чернігівське лісове господарство» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 14036,7146га для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг. За даним розпорядженням, пунктом 2, перелічені у пункті 1 земельні ділянки надано вказаній юридичній особі у постійне користування, у тому числі, земельну площею 217,5271га, кадастровий номер 7425584300:04:000:5005, розміщеної в адміністративних межах Ладинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2,236га, що, за твердження позивача, знаходиться у постійному користуванні Міністерства оборони України, в особі КЕВ м. Чернігів.
З наведеного слідує, що даний спір має приватно-правовий характер, оскільки виникає із порушеного речового права суб’єкта господарювання, тобто, належить до юрисдикції господарських судів.
Відповідачем у справі є Чернігівська обласна державна адміністрації (код ЄДРПОУ 00993490).
Статтею 30 ГПК України встановлено виключну підсудність справ. За частиною 5 вказаної статті, спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що наявний спір має розглядатися Господарським судом міста Києва (вул. Б. Хмельницького, 44-В, м. Київ, 01030) за привалами виключної підсудності.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 ГПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини 1 цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п’яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги – не пізні п’яти днів після залишення її без задоволення.
За таких обставин, матеріали даної позовної заяви підлягають направленню за територіальною підсудністю до Господарського суду міста Києва, за правилами виключної підсудності.
Керуючись п. 10 частини 1 статті 20, статтями 30, 31, 233, 234, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву №803 від 11.04.2019 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігова (код ЄДРПОУ 08351733) до Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674) про визнання недійсним та скасування розпорядження Чернігівської ОДА від 18.07.2018 за №403, в частині підпункта 1.13 пункту 1, - направити за встановленою територіальною юрисдикцією до Господарського суду міста Києва, за правилами виключної підсудності.
2. Позовну заяву №803 від 11.04.2019 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігова (код ЄДРПОУ 08351733) до Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674) направити за встановленою територіальною юрисдикцією до Господарського суду міста Києва, не пізніше п’яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п’яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання в порядку статті 256 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала складена та підписана 17.04.2019.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.
Документи по справі можуть бути направлені на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області - e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; засоби зв’язку - факс 77-44-62, тел. 676-311.
Суддя Романенко А.В.