Ухвала суду № 81206532, 09.04.2019, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
904/4785/18
Номер документу
81206532
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

09.04.2019Справа №904/4785/18

За позовом Громадського формування з охорони громадського порядку «Екологічний патруль»

до: 1) Новомосковької районної організації Українського товариства мисливців і рибалок Дніпропетровської області;

2) Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства;

3) Дніпропетровської обласної державної адміністрації

про: розірвання договору, припинення права користування та повернення мисливських угідь

Суддя: Шкурдова Л.М.

Секретар с/з Масна А.А.

Представники:

від позивача: Бут Н.В., за дог. про над. прав. доп.

від відповідача 1: БивалінО.в., за дог. про над. прав. доп.

від відповідача 2: не з'явився

від відповідача 3: не з'явився

вільний слухач: ОСОБА_3

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Громадське формування з охорони громадського порядку "Екологічний патруль" звернулося з позовом до Новомосковської районної організації Українське товариство мисливців і рибалок Дніпропетровської області, Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства, Дніпропетровської обласної державної адміністрації про розірвання Типового договору про умови ведення мисливського господарства від 05.07.2013, який укладено між Дніпропетровським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Новомосковською районною організацією Українське товариство мисливців і рибалок Дніпропетровської області; припинення права користування Новомосковської районної організації Українське товариство мисливців і рибалок Дніпропетровської області мисливськими угіддями та повернення мисливських угідь для ведення мисливського господарства загальною площею108 290,6 га, в тому числі: лісові угіддя - 2 115 га, польові угіддя - 102 575,6 га, водно-болотні угіддя - 3 600 га.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 904/4785/18 за правилами загального позовного провадження.

09.04.2019 від відповідача-1 надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, зобов'язання позивача направити відповідачу-1 копії позовної заяви, доданих до неї документів та копії документів, які є додатками до клопотання про долучення до матеріалів справи, документи, які є додатками до клопотання про долучення до матеріалів справи не приймати до розгляду, про що постановити ухвалу.

Розглянувши вказане клопотання в судовому засіданні 09.04.2019, суд ухвалив відхилити його як безпідставне, оскільки в матеріалах справи наявні докази надсилання вказаних документів та позовної заяви на адресу відповідача-1.

У судовому засіданні 09.04.2019 від представника відповідача-3 надійшло клопотання про закриття провадження у справі №904/4785/18 на підставі п.1 ч.1 ст. 231 ГПК України, оскільки дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Розглянувши вказане клопотання відповідача-3, керуючись законом, суд приходить до висновку, що клопотаннявідповідача-3 про закриття провадження у справі №904/4785/18 підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи,Громадське формування з охорони громадського порядку "Екологічний патруль" звернулося з позовом до Новомосковської районної організації Українське товариство мисливців і рибалок Дніпропетровської області, Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства, Дніпропетровської обласної державної адміністрації про розірвання Типового договору про умови ведення мисливського господарства від 05.07.2013, який укладено між Дніпропетровським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Новомосковською районною організацією Українське товариство мисливців і рибалок Дніпропетровської області; припинення права користування Новомосковської районної організації Українське товариство мисливців і рибалок Дніпропетровської області мисливськими угіддями та повернення мисливських угідь для ведення мисливського господарства загальною площею108 290,6 га, в тому числі: лісові угіддя - 2 115 га, польові угіддя - 102 575,6 га, водно-болотні угіддя - 3 600 га.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем-1 умов Типового договору про умови ведення мисливського господарства від 05.07.2013 та норм Закону України «Про мисливське господарство та полювання», Закону України «Про тваринний світ» в частині порушення порядку та умов використання об'єктів тваринного світу, зокрема, щодо охорони, використання і відновлення об'єктів тваринного світу, а також безоплатне користування мисливськими угіддями всупереч норм чинного законодавства.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про тваринний світ» організація і ведення мисливського господарства, полювання та надання у користування мисливських угідь здійснюються у порядку, встановленому Законом України "Про мисливське господарство та полювання", іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 9 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та статтею 14 Закону України «Про тваринний світ» визначені повноваження обласних рад у галузі мисливського господарства та полювання, зокрема, повноваження щодо вирішення в установленому порядку питань надання в користування мисливських угідь, здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу юридичними та фізичними особами, забезпечення додержання вимог законодавства у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також власниками або користувачами земельних ділянок.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» право користування мисливськими угіддями припиняється у разі систематичного невиконання обов'язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов'язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Частиною другою статті 23 вказаного Закону визначено, що рішення про припинення права користування мисливськими угіддями, крім випадку закінчення строку користування, приймаються у випадках, передбачених абзацами п'ятим, шостим частини першої цієї статті, - адміністративним судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, або органів, уповноважених на надання у користування мисливських угідь щодо застосування такого заходу реагування.

Згідно Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2017 №521 (зі змінами) Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Пунктом першим Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

З викладено вбачається, що питання надання у користування мисливських угідь, здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу, а також питання припинення користування мисливськими угіддями відноситься до повноважень органу державної влади, як суб'єкта владних повноважень.

Водночас, рішення про припинення права користування мисливськими угіддями з підстав систематичного невиконання обов'язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов'язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства має прийматися адміністративним судом, що чітко визначено ч.2 ст. 23 Закону України «Про мисливське господарство та полювання».

Звертаючись з даним позовом, позивач фактично реалізує повноваження органу державної влади (як суб'єкта владних повноважень) щодо здійснення контролю та забезпечення додержання вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу відповідачем-1 при використанні мисливських угідь, наданих останньому в користування.

Отже, з огляду на публічно-правовий характер спірних відносин такий спір має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1, ч.2 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

З урахуванням викладеного вище, враховуючи, що спір у даній справі виник із публічних правовідносин та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 231 ГПК України.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 231, ст.ст.234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі №904/4785/18 закрити.

2. Роз'яснити, що позивач має право на звернення з даним позовом до суду адміністративної юрисдикції.

Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в строк встановлений ст. 256 ГПК України до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Шкурдова Л.М.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.04.2019р.