
Справа № 567/1699/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2019 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Венгерчук А.О.
секретар - Клімович О.О.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Острозі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області до ОСОБА_3 про відшкодвання шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням
в с т а н о в и в
Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 про відшкодвання шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
В обгрунтування позову вказало, що за результатом проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства було виявлено факт використання не за цільовим призначенням земельної ділянки, площею 1,65 га з кадастровим номером 5624281200:01:008:0066, яка розташована на території Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області. Було встановлено, що ОСОБА_3 частину земельної ділянки орієнтованою площею 0,18 га, яка знаходиться у її приватній власності використовує не за цільовим призначенням, шляхом влаштування водойми на частині земельної ділянки, зняла верхній родючий шар грунту немаючи спеціального дозволу, знищила межовий знак в точці 8 згідно проекту землеустрою. Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є порушенням статті 91,168,211 ЗК України.
Зазначені вище факти порушення вимог земельного законодавства зафіксовано у акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.02.2018 року № 81 -ДК/69/АП/09/01 /-18 та акті обстеження земельної ділянки від 09.02.2018 року № 81-ДК/47/АО/10/01/-18. За результатами перевірки, 16.02.2018 старшим державним інспектором було складено протоколи про адміністративне правопорушення та винесно обов'язковий припис про усунення вказаних недоліків.
16.02.2018 року старшим державним інспектором винесено постанови про накладення адміністративного стягнення зі змісту яких ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн., за ст. 53-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн., за ст.56 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн. Дані постанови відповідачем не оскаржувались, а тому є такими, що набрали чинності.
У зв’язку з їх несплатою в добровільному порядку оригінали постанов було надіслано для примусового виконання в частині стягнення штрафу з ОСОБА_3 до Острозького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
12.02.2018 у відповідності до ОСОБА_4 визначення розміру шкоди, старшим державним інспектором розраховано суму заподіяної державі шкоди, внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, у розмірі - 929,86 грн., шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, у розмірі - 5358,42 грн.
16.02.2018 року Головним управлінням було направлено відповідачці претензію № 0-17-0.4,5-254/90-18 з проханням сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, претензію № 0-17-0.4,5-253/90-18 з вимогою сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, однак відповідачкою дані претензії були проігноровані.
Зазначив, що 13.04.2018 старшим державним інспектором Мартинюком М.В. було проведено перевірку на частині земельної ділянки кадастровий номер 5624281200:01:008:0066 в результаті якої встановлено, що ОСОБА_3 вимоги вказаного припису не виконала, порушення земельного законодавства не усунула, а саме не привела земельну ділянку у попередній стан використання та не виготовила документацію по факту використання земельної ділянки. Дане порушення було зафіксоване в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2018 №967-ДК/367/АП/09/01/-18.
За результатами перевірки 13.04.2018 було складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено обов’язковий припис від про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства.
В подальшому винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 24.04.2018 якою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 188-5 КупАП та накладено адміністративне стягнення, яку було надіслано на примусове виконання до Острозького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
Зазначав, що вказані обставини стали підставою для звернення до суду. ОСОБА_3 було заподіяно шкоду державі, як власнику, права якої порушені. Факт вчинення відповідачкою правопорушення, полягає у нецільовому використанні земельної ділянки, яка знаходиться у її приватній власності для ведення особистого селянського господарства та використовується не за цільовим призначенням, шляхом влаштування водойми на частині земельної ділянки орієнтовною площею 0,18 га, та знятий верхній родючий шар грунту немаючи спеціального дозволу, знищений межовий знак в точці 8 згідно проекту землеустрою.
Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
29 січня 2019 року ухвалою Острозького районного суду Рівненської області відкрито провадження по справі та призначено розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін у судове засідання та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити з підстав, викладених в позові та доказів, наявних в матеріалах справи. Крім того зазначила, що за результатами проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства на території Острозького району були встановлені факти порушення вимог земельного законодавства ОСОБА_3, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву без спеціального дозволу та нецільове використання земельної ділянки, чим заподіяно шкоду державі на загальну суму 6288,28 грн. На даний час ОСОБА_3 порушення земельного законодавства не усунула, зазначену шкоду не сплатила. Факт несплати заподіяної шкоди підтверджується інформацією управління Державної казначейської служби України в Острозькому районі Рівненської області. Крім нарахованої шкоди, ОСОБА_5 за вчинені порушення земельного законодавства, відповідальність за які передбачена ст. 53, ст. 53-3, ст. 56 КУпАП були накладені адміністративні стягнення у вигляді штрафів в сумі 85 грн, 170 грн та 85 грн відповідно.
У зв'язку із несплатою штрафів в добровільному порядку, оригінали постанов про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_3 було надіслано для примусового виконання до Острозького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
Зазначила, що постановами державного виконавця Вербицького М.П. від 28.12.2018 ВП №56158844, ВП №56158240, ВП №56158473, виконавчі провадження закінчено у зв'язку із сплатою штрафів у повному обсязі. Таким чином, сплативши накладені штрафи ОСОБА_3 фактично визнала свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечила щодо заявленого позову, просила суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що її довірителькою не були порушені вимоги чинного законодавства, зокрема статті 91,168,211 Земельного кодексу України. Вказала, що родючість ґрунтів та інші корисні властивості землі, не були порушені, зміни рельєфу земельної ділянки не було. А ґрунтовий покрив був просто перенесений з одного місця на друге, земельна ділянка зберегла свої геодезичні знаки. Крім того підтвердила факт сплати її довірителькою ОСОБА_3 штрафів, відповідно до постанов № 81-ДК/0000047По/08/01/-18, 81-ДК/0000046По/08/01/-18, № 81-ДК/0000048По/08/01/-18, винесених старшим державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області за порушення вимог земельного законодавства. Дані постанови її довірителькою не оскаржувались.
Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, які є належними, допустимими і достовірними, встановив наступні обставини та визначені відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про Управління з контролю за використанням та охороню земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, затвердженого начальником Головного управління 01.03.2017 року, ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та пунктів 4, 6 Положення про Головне правління, старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України та охороною земель Рівненської області ОСОБА_4 на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 24.01.2018 №81-ДК, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці з кадастровим номером 5624281200:01:008:0066, яка розташована на території Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_3 земельну ділянку площею 1,65 га з кадастровим номером 5624281200:01:008:0066, яка знаходиться у її приватній власності для ведення особистого селянського господарства використовує не за цільовим призначенням, шляхом влаштування водойми на частині земельної ділянки орієнтовною площею 0,18 га, зняла верхній родючий шар ґрунту не маючи спеціального дозволу, знищила межовий знак в точці 8 згідно проекту землеустрою, що є порушенням вимог ст. ст. 91, 168, 211 Земельного кодексу України.
Зазначені вище факти порушення вимог земельного законодавства зафіксовано у акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.02.2018 року № 81 -ДК/69/АП/09/01/-18 та акті обстеження земельної ділянки від 09.02.2018 року № 81-ДК/47/АО/10/01/-18., та був винесений обов’язковий припис від 16.02.2018 № 81 -ДК/74Пр/03/01/-18 про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства.
В подальшому, за результатами перевірки, 16.02.2018 старшим державним інспектором було складено протоколи про адміністративне правопорушення №81-ДК/0000048П/07/01/-18,№81-ДК/0000047П/07/01/-18, №81-0000046П/07/01/-18, та винесено постанови про накладення адміністративного стягнення: № 81-ДК/0000047По/08/01/-18, якими ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн., № 81-ДК/0000046По/08/01/-18, якою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн., № 81 -ДК/0000048По/08/01/-18, якою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 56 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн.
Дані постанови ОСОБА_3 не оскаржувались, а тому є такими, що набрали чинності.
Відповідно до листа від 26.03.2018 № 0-17-0.4,5-481/90-18 зазначені постанови були надіслані для примусового виконання в частині стягнення штрафів з ОСОБА_3 до Острозького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
Відповідно до постанов державного виконавця Вербицького М.П. від 28.12.2018 ВП №56158844, ВП №56158240, ВП №56158473, надісланими Головному управлінню Держгеокадастру у Рівненській області листами від 28.12.2018 № 8283/3, № 8284/3, № 8285/3, виконавчі провадження щодо стягнення штрафів з ОСОБА_3 у відповідності до постанов про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. ст. 53, 53-3, 56 КУпАП закінчено у зв'язку із сплатою штрафів у повному обсязі
У відповідності до ОСОБА_4 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області розраховано суму заподіяної державі шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, у розмірі -929,86 грн., шкоду, заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, у розмірі - 5358,42 грн.
Головним управлінням 16.02.2018 року було направлено відповідачу претензію № 0-17-0.4,5-254/90-18 з вимогою сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; та претензію № 0-17-0.4,5-253/90-18 з вимогою сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Крім того, 13.04.2018 старшим державним інспектором Мартинюком М.В. на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 23.03.2018 № 267-ДК у зв’язку із здійсненням контролю за виконанням припису про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства від 16.02.2018 № 81 -ДК/74Пр/03/01/18 було проведено перевірку на частині земельної ділянки кадастровий номер 5624281200:01:008:0066 площею 0,18 га, яка розташована на території Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області, в результаті якої встановлено, що ОСОБА_3 вимоги припису не виконала, порушення земельного законодавства не усунула, та не привела земельну ділянку у попередній стан використання та не виготовила документацію по факту використання земельної ділянки. Зазначений факт зафіксований у акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2018 №967-ДК/367/АП/09/01/-18.
13.04.2018 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 267-ДК/ОООО172П/07/01/-18 та винесено обов’язковий припис від 13.04.2018 № 267-ДК/199Пр/03/01/-18 про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства та винеснно постанову про накладення адміністративного стягнення від 24.04.2018 за №267-ДК/0000172/По/08/01/-18, якою ОСОБА_3 визнаною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 188-5 КУпАП. У зв’язку із несплатою в добровільному порядку, листом від 21.06.2018 № 0-17-0.4,5-970/90-18 постанова була надіслана для примусового виконання в частині стягнення штрафу до Острозького районного відділу ДВС ГТУЮ у Рівненській області.
Відповідно до листа Управління Державної казначейської служби України в Острозькі районі Рівненської області № 02-38/4 від 22.01.2019 року встановлено, що кошти в сумі 6288,28 грн. від ОСОБА_3 по місцевому бюджету по коду бюджетної класифікації 24062200 «Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву» за період з 01.02.2018 по 02.07.2018 не надходили.
Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони представлені із дотриманням вимог закону, не суперечать доводам позивача та ніким не оскаржуються.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 10 ст. 10 ЦПК України, забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В даній справі судом встановлені такі факти та визначені відповідні до них правовідносини.
Відповідно до ст.5 ЗУ «Про охорону земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно ст. 3 ЗУ “Про охорону земель“ основними принципами здійснення державного контролю за використанням та охороною земель є:
забезпечення раціонального використання та охорони земель як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави; пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні земельних ресурсів над економічними інтересами; повне відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю внаслідок порушення земельного законодавства України.
Відповідно до п.п. 34 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 №308, Головне управління згідно покладених на нього завдань розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу та вживає заходи щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Рівненській області старшим державним інспектором у сфері контролю за використанням та охороною земель були складені акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.02.2018 року № 81 -ДК/69/АП/09/01/-18 та акті обстеження земельної ділянки від 09.02.2018 року № 81-ДК/47/АО/10/01 /-18, та був винесений обов’язковий припис від 16.02.2018 № 81 -ДК/74Пр/03/01/-18 про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства.
В подальшому, за результатами перевірки, 16.02.2018 старшим державним інспектором було складено протоколи про адміністративне правопорушення № 81-ДК/0000048П/07/01/-18, № 81-ДК/0000047П/07/01/-18, № 81- ДК/0000046П/07/01/-18 та винесно обов'язковий припис про усунення вказаних недоліків.
16.02.2018 винесено постанови про накладення адміністративного стягнення за змістами яких ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн., за ст. 53-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн., за ст.56 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн. Дані постанови відповідачем не оскаржувались, тому є такими, що набрали чинності.
12.02.2018 було розраховано суму заподіяної державі шкоди, внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, у розмірі - 929,86 грн., шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, у розмірі - 5358,42 грн.
Крім того, 16.02.2018 на адресу відповідачки було направлено претензію № 0-17-0.4,5-254/90-18 з проханням сплатити шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, претензію № 0-17-0.4,5-253/90-18 з вимогою сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, однак відповідачкою дані претензії були проігноровані.
13.04.2018 старшим державним інспектором Мартинюком М.В. було здійснена перевірка на частині земельної ділянки кадастровий номер 5624281200:01:008:0066 площею 0,18 га, в результаті якої встановлено, що ОСОБА_3 вимоги вказаного припису не виконала, порушення земельного законодавства не усунула, а саме не привела земельну ділянку у попередній стан використання та не виготовила документацію по факту використання земельної ділянки. Дане порушення було зафіксоване в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2018 №967-ДК/367/АП/09/01/-18, за результатами перевірки 13.04.2018 було складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено обов’язковий припис від про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 24.04.2018 якою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 188-5 КупАП та накладено адміністративне стягнення.
Окрім того, в судовому засіданні встановлено, що у відповідності до постанов Державного виконавця Вербицького М.П. від 28.12.2018 ВП №56158844, ВП №56158240, ВП №56158473, виконавчі провадження закінчено у зв'язку із сплатою штрафів у повному обсязі.
Відтак, суд приходить до висновку що ОСОБА_3, сплативши накладені штрафи визнала свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень.
Згідно із статтею 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, тощо.
Відповідно до пункту а) частини 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Пунктом ґ) частини 1 статті 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Статтею 152 ЗК України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Аналогічні повноваження закріплені у ст.ст. 5, 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та ст. 19 Закону України «Про охорону земель».
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються зокрема шляхом проведення перевірок.
Положеннями ст. 10 вищезазначеного закону визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема прямо передбачені права стосовно обстеження земельних ділянок, складання матеріалів перевірки (приписи, акти тощо) та передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
Реалізація вищевикладених прав та обов'язків законодавчо закріплена за Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, що підтверджується Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», зокрема, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Вищезазначене свідчить, що забезпечення та реалізація державного контролю, зокрема шляхом проведення перевірок, є прямим обов'язком Держгеокадастру, визначений законодавством.
Відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про Управління з контролю за використанням та охороню земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, затвердженого начальником Головного управління 01.03.2017, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, а саме: використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і та реалізації права на землю.
Факт того, що земельна ділянка за кадастровим номером 5624281200:01:008:0066, використовується ОСОБА_3 не за цільовим призначенням, та саме зняття та перенесення грунтового покриву без спеціального дозволу, чим заподіяно шкоду державі на загальну суму 6 288,28 грн., що є порушенням ст.ст.91, 168, 211 ЗК, знайшов своє пітвердження в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки та зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Частиною 2 ст. 168 ЗК України передбачено, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків: а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов’язаних з їх обслуговуванням об’єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під’їзних доріг, ліній електропередачі та зв’язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення; б) проведення робіт, пов’язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов’язаних з їх експлуатацією об’єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під’їзних дорогах, лініях електропередачі та зв’язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення. Пунктами ґ), е), и) частини 1 статті 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, знищення межових знаків, невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
Згідно із ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з приписами ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).
Обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки за цільовим призначенням є використання земельної ділянки, яке відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність.
Документи, які б надавали право на зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5624281200:01:008:0066, яка розташована на території Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області ОСОБА_3 не були надані і такі документи відсутні. Будь-яких документів, які б підтверджували законність права використання земельної ділянки за іншим цільовим призначенням у ОСОБА_6 відсутні.
Таким чином, в силу вищезазначеного відповідач ОСОБА_3 повинна відшкодувати шкоду в сумі 6288,28 грн., завдану у наслідок зняття та перенесення ґрунтового покриву без спеціального дозволу та нецільове використання земельної ділянки, чим заподіяно шкоду державі на загальну суму 6 288,28 грн.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, який здійснений відповідно до постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, заподіяної ОСОБА_3 становить 6 288,28 грн.
За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
З огляду на положення статей 22, 1166 ЦК України для застосування такої відповідальності, як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та збитками, вини. При цьому для стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) також необхідним є встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Статтею 56 Закону України «Про охорону земель» визначено, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Обставина нецільового використання відповідачем земельної ділянки та зняття та перенесення грунтового покриву без спеціального дозволу є встановленою і доказуванню не підлягає.
Враховуючи факт відсутності добровільного відшкодування шкоди відповідачем, Головне управління звернулось до суду з даним позовом щодо примусового стягнення завданої шкоди з винної особи.
Представником відповідача, доказів на спростування фактів, викладених у позові суду не надано, а також не надано доказів оплати розміру шкоди, яку позивач просить суд стягнути з відповідачки на спеціальний рахунок місцевого бюджету.
Аналізуючи встановлені в судовому засіданні фактичні обставини в контексті наведених вище норм діючого законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за призначенням.
Окрім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, суд вважає за можливе стягнути з відповідачки на користь Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.96, 125,126,187, 211 ЗК України, ст. 56 Закону України «Про охорону земель», ст.22, 1166 ЦК України, ст. 4,5,18,43,49, 76-81, 84, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
вирішив
позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області (33013, м.Рівне вул. Симона Петлюри,37, Рівненської області, код ЄДРПОУ 39768252) до ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька с.Вельбівне вул. Гора, буд.12 А, Острозького району Рівненської області, 35809, ІПН НОМЕР_1) про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 шкоду в розмірі 6288 (шість тияч двісті вісімдесят вісім гривень) гривень 28 копійок, заподіяну внаслідок використання земельної діялянки не за цільовим призначенням та зняття грунтового покриву без спеціального дозволу на спеціальний рахунок місцевого бюджету р/р 31412611700276, УК у Острозькому районі, м.Острог код ЄДРПОУ 38043501, МФО 833017, код класифікації доходів 24062200.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві ) гривні 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12 квітня 2019 року.
Суддя Острозького районного судуОСОБА_7