Ухвала суду № 81180935, 16.04.2019, Тернівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
215/2061/19
Номер документу
81180935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 215/2061/19

2-а/215/174/19

У Х В А Л А

16 квітня 2019 року Суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Лиходєдов А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_3 до «завідуючої відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_4 про визнання бездійства протиправними і зобов'язання вчинити дію»,

ВСТАНОВИВ:

15.04.2019 р. ОСОБА_3 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу зі вказаним адміністративним позовом, зазначивши слідуючі позовні вимоги:

1) визнати бездіяльність завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_4 протиправною, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду його заяви від 03.04.2019 р., згідно порядку ст.ст. 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян», ч.ч. 1, 2, 8 ст. 11 ЗУ «Про державну службу» і принципів ст.ст. 3, 34, 70, 71 Конституції України;

2) захистити його права пов'язані з виборчим процесом відповідно до ст.ст. 3, 19, 22, 33, 69-71 Конституції України, шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_4, індивідуальним актом визнати його загальне, рівне і пряме виборче право для обирання президента 21.04.2019 р.;

3) визнати протиправною бездіяльність завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_4, яка виявилась в не забезпеченні гарантій ст.ст. 22, 33, 34, 71 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України, ст. 60 Конституції України;

4) зобов'язати завідуючу відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_4, забезпечити для ОСОБА_3 тимчасову зміну місця голосування на виборах президента 21.04.2019 р. і індивідуальним актом включити ОСОБА_3 до уточненого списку виборців на дільниці № 121699 із зазначенням у списку виборчої адреси: Україна, АДРЕСА_1, та внести його особисті дані до державного реєстру виборців виборчого пункту, чим забезпечити право голосу на виборах президента 21.04.2019 р. відповідно до заяви від 03.04.2019 р. вх. №718-20-20/2.

Ознайомившись із матеріалами адміністративної позовної заяви, дійшов наступного висновку.

У параграфі 1 глави 2 розділу 1 «Загальних положень» КАС України, встановлено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.

Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначене статтею 20 КАС України.

За змістом частини першої вказаної статті дана адміністративна справа за позовними вимогами №№ 1-3 не відноситься до виключного переліку справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Згідно до ч. 3 ст. 21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.

Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 р. у справі «Zand v. Austria" та у рішенні від 20.07.2006 р. у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий не маючи юрисдикції, в тому числі стосовно предметної підсудності, приймає будь-які рішення за позовом, що не відноситься до його, в тому числі предметної юрисдикції.

Аналіз вище наведених норм, в їх структурному закріпленні та послідовному викладені в КАС України, та практики Європейського Суду з прав людини, вказує на те, що в першу чергу суд, отримавши позовну заяву, керуючись ч. 1 ст. 20 КАС України, у разі встановлення порушень правил предметної підсудності, на підставі ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 21 КАС України, направляє адміністративну справу до окружного адміністративного суду, тобто суд виконує процесуальні дії виключно в межах параграфу 1 глави 2 розділу 1 цього Кодексу. Тому в такому випадку, встановивши у позові порушення предметної підсудності, визначеної для місцевих загальних судів, такий суд в подальшому не уповноважений здійснювати процесуальні дії, передбачені розділом ІІ КАС України - «Позовне провадження», а саме, вирішувати питання залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви (ст. 169), відмови у відкритті провадження (ст. 170), з'ясування щодо належності розгляду за правилами адміністративного судочинства, та чи подано заяву з дотриманням правил територіальної підсудності (п. 4 ч. 1, п. п. 3-5 ст. 171, п. 2 ч. 1 ст. 29).

За таких обставин, враховуючи місце знаходження відповідача, позов відноситься до виключної предметної юрисдикції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Враховуючи викладене, з метою недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, а саме до суду «встановленого законом», керуючись ст. ст. 19, 20, 21, 23, 29, 274, 294, 295 КАС України,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_3 до «завідуючої відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_4 про визнання бездійства протиправними і зобов'язання вчинити дію», передати на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до третього Апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги, через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу, протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали.

Суддя: