Справа № 2-а-1/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2010 року Згурівський районний суд Київської області в складі
головуючого судді ХИЖНОГО Р.В.
при секретарі НОСОВІЙ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Згурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог : ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ на дій суб»єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, де вказує, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 1 та має першу групу інвалідності по причині захворювання, пов”язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( далі - ЛНА на ЧАЕС).
У відповідності до Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і ОСОБА_2 Міністрів СРСР № 1111, та начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, а також інших державних республіканських та відомчих документів в кожному міністерстві, відомстві або іншому централізованому органі виконавчої влади, підприємствах, установах і організаціях, в рамках адміністративно-територіальних одиниць (районів, міст тощо) створювались служби формування Цивільної оборони.
На момент аварії позивач проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1 та працював у колгоспі « Перемога » с. Стечанка.
Відповідно до розпорядження начальника Цивільної оборони УРСР - ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 26 квітня 1986 року та 30 квітня 1986 року і наказу начальника Цивільної оборони Київської області - ОСОБА_2 Київської обласної ради від 30 квітня 1986 року за № 02 та № 52 від 19 травня 1986 року, позивача – ОСОБА_1 було залучено до складу формувань Цивільної оборони з виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач приймав участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування ЦО Чорнобильського району в період з 29 квітня по 3 травня 1986 року і був залучений до виконання заходів ЦО по локалізації джерела радіоактивного забруднення. Крім того, позивач ОСОБА_1 перевозив худобу з колгоспу « Перемога » с. Стечанка Чорнобильського району в колгосп «Леніна» с. Андріївка Макарівського району із 4 травня по 5 травня 1986 року включно.
Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
У відповідності до п.п.7,12 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни”, реалізація визначених для інвалідів війни пільг здійснюється на підставі відповідного посвідчення, яке видається органами соціального захисту населення і однією з підстав для отримання цього посвідчення є довідка, видана органами МНС України.
Оскільки позивач являється особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує статус - інвалід війни, у 2009 році він звернувся до відповідача у даній справі - Згурівського УПСЗН Згурівської РДА щодо надання йому даного статусу, де останньому було відмовлено у встановленні статусу інваліда війни та повідомлено, що для встановлення вказаного статусу позивачу необхідно відповідачу надати, крім довідки, виданої органами МНС України, документальне підтвердження залучення його до формувань ЦО з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку виконував під час ЛНА на ЧАЕС.
Комітет Верховної ОСОБА_2 України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів № 0625/7-379 від 8 грудня 2005 року, вважає довідку, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, до складу формувань ЦО, видану на підставі архівних даних і документів відповідним Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення разом з посвідченням громадянина, що постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС (категорія І), з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії є достатньою підставою для встановлення статусу інваліда війни.
Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 02 листопада 2005 року, підставою для встановлення статусу інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” є посвідчення, категорії 1 та довідка, видана органами міністерства з питань надзвичайних ситуацій у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно листа Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації від 26 листопада 2007 року, довідка, яка видається заявникам має однозначний зміст, і не може трактуватися по іншому, як підтвердження їх участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони, що в повній мірі відповідає змісту п.9 ч.7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У кожному випадку надані заявниками документи ретельно вивчаються фахівцями управління, характер виконуваних робіт перевіряється на відповідність завданням ЦО та вимогам архівних розпоряджень начальників ЦО УРСР та Київської області, змісту інших архівних документів та друкованих видань, які є в розпорядженні управління. Управління вважає безпідставною відмову органів соціального захисту населення у неприйнятті довідок про підтвердження участі в роботах по ЛНА на ЧАЕС у складі формувань ЦО, які надаються даним управлінням.
Тому позивач просить суд : позов задовольнити повністю; визнати дії УПСЗН Згурівської РДА Київської області щодо відмови йому – ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни – неправомірними; зобов»язати відповідача встановити йому - ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення; звільнити його – ОСОБА_1 відповідно до п. 18 ст. 20 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » від сплати державного мита.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, направив до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю та просить його адміністративний позов задоволити.
Відповідач – Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області свого представника не направив в судове засідання, направив до суду заперечення на адміністративний позов ОСОБА_1 та заяву, в якій просить суд розгляд справи проводити у відсутність їх представника, постановити рішення по даній справі з врахуванням їх заперечення, позовні вимоги позивача не визнають в повному обсязі. В своєму письмовому запереченні відповідач УПСЗН Згурівської РДА Київської області вказує, що позовні вимоги позивача не визнає, так як вважають, що ОСОБА_1 не має права на отримання посвідчення інваліда війни з наступних підстав :
1. Відповідно до абзацу 2 п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 „ Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни ” посвідчення інваліда війни видаються органами праці та соціа льного захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
2. Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
3. Відповідно до роз»яснення МПСПУ від 05.11.2007 року № 751/014/91 – 07 органи праці та соціального захисту населення встановлюють статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про залучення особи до формувань Цивільної оборони та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням службових обов»язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
4. Відповідно до листа Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 14.06.2006 року № 04 – 9492/281 та листа Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2009 року № 631/0/15-09/014 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь три зведені загони Цивільної оборони, а саме : Київської, Житомирської та Чернігівської областей, які були сформовані на базі об»єднань « Хімволокно ».
5. Також до складу формувань ЦО входив особовий склад штабів ЦО, який направлявся до складу оперативних груп ЦО України ( м. Чорнобиль ) та ЦО Київської області (м.Іванків). У зв»язку з тим, що План Цивільної оборони в період аварії на ЧАЕС не вводився, працівники, які залучалися для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від інших міністерств та відомств і стали інвалідами внаслідок пов»язаних з цим захворювань не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дію вимог ч. 2 п. 9 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ».
6. Чинність Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » не поширюється на осіб, які направлялися на виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони створеними в складі підприємств, установ, організацій. Умови визначення правового статусу цих категорій осіб та їх соціального захисту визначаються Законом України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_2 управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації свого представника в судове засідання не направили, надіслали лист, в якому просять справу розглянути у відсутність їх представника, проти задоволення позову не заперечують та підтверджують правомірність надання ОСОБА_1 довідки, яка підтверджує факт, який має юридичне значення, а саме його залучення до робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони. Позивач ОСОБА_1, колишній працівник колгоспу « Перемога » с. Стечанка Чорнобильського району, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування ЦО Чорнобильського району в період з 29 квітня по 03 травня 1986 року і був залучений до виконання заходів ЦО по локалізації джерела радіоактивного забруднення. Чинним на момент аварії законодавством СРСР з питань ЦО не передбачалось питання обов»язкового видання розпорядчого документу про зарахування особи до складу формувань ЦО та його залучення до дій у складі формувань ЦО. Крім того, відповідно до змісту архівного розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області – голови Київської обласної ОСОБА_2 народних депутатів від 19.05.1986 року № 52, в ряді випадків такі розпорядження віддавались усно.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Копією паспорта встановлено особу позивача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 6 ).
Листом № 2666 від 13.10.2009 року УПСЗН Згурівської РДА відмовило ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та повідомлено, що для встановлення вказаного статусу йому необхідно надати, крім довідки, виданої органами МНС України, документальне підтвердження залучення його до формувань ЦО з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку виконував під час ЛНА на ЧАЕС ( а.с. 7 ).
Згідно копій посвідчення Серії А № 128099 С виданого 06.05.2009 року 1 категорії та вкладки № 641987 С встановлено, що ОСОБА_1 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 1 (а.с.8).
Згідно копій довідки Серії КИО – І № 331156 та виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеню втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до даної довідки від 21.04.2009 року, ОСОБА_1 вважається інвалідом першої групи та потребує постійного стороннього догляду ( а.с. 9 - 10 ).
Відповідно до копій довідки Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації № 01-08/985 від 21.09.2009 року та маршрутних листів Серії 2 – 3Ю № 121506 та Серії 2 НБ № 469948 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування ЦО Чорнобильського району в період з 29 квітня по 3 травня 1986 року і був залучений до виконання заходів ЦО по локалізації джерела радіоактивного забруднення ( а.с. 11,14 - 15 ).
Відповідно до копій виписки з розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області - ОСОБА_2 Київської обласної ради від 30 квітня 1986 року за № 02 та № 52 від 19 травня 1986 року, було створено формування Цивільної оборони з виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, до складу якого входив ОСОБА_1 ( а.с. 31-32 ).
Згідно копії довідки ПСП « Згурівкасількомунгосп » № 4 від 28.07.2009 року, гр. ОСОБА_1 дійсно вивозив пісок із кар»єру колгоспу « Перемога » с. Стечанка Чорнобильського району Київської області із 29 квітня по 3 травня 1986 року, та перевозив худобу з колгоспу « Перемога » с. Стечанка Чорнобильського району в колгосп « Леніна » с. Андріївка Макарівського району з 4 травня по 5 травня 1986 року ( а.с. 12 ).
Копією довідки – маршрутний лист колгоспу « Перемога » с. Стечанка Чорнобильського району № 84 від 17.07.1986 року встановлено, що ОСОБА_1 дійсно займався вивозкою піску з с. Стечанка у с. Лелів Чорнобильського району, а також евакуацією худоби з 4 травня по 5 травня 1986 року з колгоспу « Перемога » с. Стечанка Чорнобильського району у колгосп «Леніна» с. Андріївка Макарівського району ( а.с. 13 ).
Зг ідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом „Посвідчення інваліда війни” та нагрудний знак „Ветеран війни-інвалід”.
Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
У відповідності до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності .
В силу ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з об”єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні як адміністративним судам місцевим загальним судам.
Згідно ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про своє порушене право позивач дізнався в жовтні 2009 року.
Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, так як позивач повністю довів свої позовні вимоги, що підтвердилось дослідженими в судовому засіданні доказами.
Керуючись ст.ст.17,18,99,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 4, 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог : ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ на дій суб»єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності – задоволити повністю.
Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни - неправомірними.
Зобов»язати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний номер 20624042 надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, статус інваліда війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » та видати відповідне посвідчення ******та нагрудний знак.
Стягнути з УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ на користь держави судовий збір в сумі 3 ( три ) гривні 40 копійок.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ