Ухвала суду № 81168376, 09.04.2019, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
686/4165/18
Номер документу
81168376
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 686/4165/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 року м.Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Сарбей О.Ф., з участю секретаря судового засідання Беднарської А.А., розглянувши клопотання заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області майора поліції ОСОБА_1 про призначення судово-економічної експертизи, у кримінальному провадженні №12017240010003116,

ВСТАНОВИВ:

09.04.2019 року заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області майор поліції ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням про призначення судово-економічної експертизи, у кримінальному провадженні № 12017240010003116.

В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що В період часу з 30.04.2015 по 30.05.2015. службові особи КП "Комунальники" Хмельницької обласної ради (далі КП «Комунальники»), під час укладання договорів купівлі-продажу цукру з фермерським господарством "Вільний селянин", яке розташовано за адресою: смт. Білогір"я, Білогірського району. Хмельницької області, незаконно привласнили 27,3 тони цукру.

Дане кримінальне правопорушення 10.05.2017 року зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12017240010003116, правова кваліфікація правопорушення – ч.3 ст.191 КК України.

В ході проведення досудового розслідування здобуто відомості, що посадові особи комунального підприємства «Комунальники» здійснювали перерахунок коштів для придбання цукру на різні підприємства та фермерські господарства Хмельницької області, при цьому товар, згідно показань свідків, на складські приміщення та інші приміщення комунального підприємства «Комунальники» не надходив.

З метою підтвердження або спростування зазначених відомостей, в порядку ст. 93 КПК України направлено запит на адресу комунального підприємства для отримання копії договорів купівлі-продажу цукру, копій довіреностей для водіїв, експедиторів, які повинні були отримати товар, копій товарно-транспортних накладних, копій виписок по банківських рахунках, в яких зазначена купівля цукру. У відповідь на запит прокурора, комунальним підприємством надано копії документів про перерахунок коштів, договорів купівлі-продажу, копії видаткових накладних, рахунків-фактури, платіжних доручень.

Під час аналізу наданих для слідства матеріалів встановлено, що контрагентами, які отримували кошти за придбання цукру являються наступні юридичні особи:

- Фермерське господарство «Дружба», Хмельницька область, смт. Білогір’я, вул. Шевченка, 78а, код ЄДРПОУ 14162338;

- Фермерське господарство «Білогірський сокіл», Хмельницька область, смт. Білогір’я, вул. Ломоносова, 15, корп. А, код ЄДРПОУ 33707634;

- Дочірнє підприємство «Обрій» Фермерське господарство «Вільний селянин», Хмельницька область, Білогірський район, смт. Білогір’я, вул. Миру. ЗА, код ЄДРПОУ 32607254;

- Товариство з обмеженою відповідальністю «Старокостянтинівцукор», Хмельницька область, м. Старокостянтинів, провул. Мануїльського, 10. код ЄДРПОУ 36397241.

Управління Західного офісу Держаудистлужби в Хмельницькій області відповідно Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2018 року, проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Комунальники» (далі - КП «Комунальники», Підприємство) за період з 01.01.2015 р. по 30.09.2018 р.

За результатами ревізії складено акт від 28.12.2018 №06-08/42, який підписано посадовими особами об’єкту контролю без заперечень.

За результатами ревізії встановлено порушення, що призвели до нанесення збитків на загальну суму 1 011 159,80 грн., з яких відшкодовано в ході ревізії 276 057,68 грн., та встановлено нестачу майна на загальну суму 324 282,70 грн., зокрема:

Ревізією спрямування необхідної частки отриманих коштів за оренду нерухомого майна до обласного бюджету встановлено, що в порушення пункту 12.2 Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, затвердженого рішенням п’ятої сесії п’ятого скликання Хмельницької обласної ради від 20.12.2006 №21-5/2006 «Про впорядкування орендних відносин» (зі змінами та доповненнями), ст.526 Цивільного Кодексу України, в частині того, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, ст.629 Цивільного Кодексу України, в частині, що умови договору є обов’язковим до виконання, ст.193 Господарського кодексу України, в частині обов’язку виконання зобов’язання за договором, умов укладених договорів з орендарями, в частині розподілу орендної плати балансоутримувачем та відповідним бюджетом, за період з 01.01.2015 по 30.09.2018 Хмельницьким обласним бюджетом недоотримано доходу (коштів) від оренди нерухомого майна, що перебуває в спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області в сумі 805 796,27 гри, з яких відшкодовано в ході ревізії 276 057,68 гривень.

Вказане порушення призвело до нанесення збитків Хмельницькому обласному бюджету на вищевказану суму. Порушення допущено колишнім т.в.о. директора ОСОБА_2, колишнім головним бухгалтером ОСОБА_3, директором ОСОБА_4 та головним бухгалтером ОСОБА_5, якими вчасно не перераховувались кошти, отримані за оренду нерухомого майна, що перебуває в спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області.

Ревізією встановлено нестачу майна у вигляді запасів цементу, яка склала 212,35 тони на загальну суму 324 282,70 гривень.

При цьому, в ході ревізії визначити розмір збитків нанесених КП «Комунальники» в результаті нестачі вищевказаних матеріальних цінностей (цементу) не надається можливим, оскільки у відповідності гі.2 Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. №116, розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначається шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки.

У разі визначення розміру збитків, що призвели до завдання майнової шкоди державі, територіальній громаді або суб'єкту господарювання з державною (комунальною) часткою в статутному (складеному) капіталі, розмір збитків визначається відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Порушення допущено колишнім т.в.о. директора КП «Комунальники» ОСОБА_2, який відповідно до п.6.7 Статуту комунального підприємства «Комунальники», затвердженого розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 06.11.2006 №101-0, несе повну відповідальність за стан збереження майна.

Ревізією встановлено, що в порушення ч.5 ст.203 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.9 Закону України від 16.07.1999 р. №996-ХIV «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні», придбання цукру у ДП «Обрій» «Вільний селянин», ФГ «Вільний селянин» та ФГ «Білогірський сокіл» без його фактичного надходження на Підприємство призвело до втрат активів КП «Комунальники» на суму 133 419,54 гривень.

Вказане порушення призвело до нанесення матеріальної шкоди (збитків) КП «Комунальники» в розумінні термінології визначеної Порядком взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006 р. №346/1025/685/53, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1166/13040, на суму 133 419,54 гривень.

Порушення допущено колишнім т.в.о. директора КП «Комунальники» ОСОБА_2, який відповідно до п.6.7 Статуту комунального підприємства «Комунальники», затвердженого розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 06.11.2006 №101-0, несе повну відповідальність за стан збереження майна та результати діяльності Підприємства та яким відповідно укладено договори від 30.04.2015 р. №13, від 29.05.2015 р. №40, від 29.05.2015 р. №БС-0000027, від 29.02.2016 №БС-0000007.

Ревізією встановлено, що в порушення ч.1 ст.9 Закону України від 16.07.1999 №996-ХIV «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні», розділу 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88, проведено оплату за транспортні послуги без підтверджуючих документів та фактично наданих послуг.

Вищезазначене порушення призвело до втрати активів Підприємства на суму 36 100,00 грн, та відповідно призвело до нанесення збитків Підприємству на вказану суму.

Порушення допущено колишнім т.в.о. директора КП «Комунальники» ОСОБА_2

Ревізією встановлено, що в порушення ч.1 ст.9 Закону України від №996-ХIV «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні», розділу 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88, КП «Комунальники» проведено списання пального без підтверджуючих документів.

Вищезазначене порушення призвело до втрати активів Підприємства на суму 35 844,00 грн, та відповідно призвело до нанесення збитків Підприємству на вказану суму.

Порушення допущено колишнім т.в.о. директора КП «Комунальники» ОСОБА_2

Слідчий, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду клопотання у судове засідання не з’явився, що відповідно до ч.3 ст.244 КПК України це не є перешкодою для розгляду даного клопотання.

Дослідивши подане слідчим клопотання та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з’ясування питань права. 2. Слідчий або прокурор зобов’язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 5) встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених статтею 155 Кримінального кодексу України. 6) визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням. 3. Примусове залучення особи для проведення медичної або психіатричної експертизи здійснюється за ухвалою слідчого судді, суду.

Згідно ст.243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.

Тому, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, з метою повного, всебічного та неупередженого дослідження події кримінального правопорушення, клопотання слідчого, яке є доведеним, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта, підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.110, 242-244 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області майора поліції ОСОБА_1 - задовольнити.

Призначити у кримінальному провадженні №12017240010003116 судово-економічну експертизу, проведення якої доручити працівникам експертам Хмельницького відділення КНДІСЕ (м.Хмельницький, вул.Володимирська, 109).

На вирішення експерта (експертів) поставити наступне запитання:

- Чи підтверджується документально порушення, які призвели до нанесення збитків Хмельницькому обласному бюджету в сумі 805 796, 27 грн., а саме: в частині розподілу між КП «Комунальники» та Хмельницьким обласним бюджетом отриманої орендної плати від оренди нерухомого майна, що перебуває в спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області за період з 01.01.2015 по 30.09.2018, які відображено в акті Управління Західного офісу Держаудистлужби в Хмельницькій області, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Комунальники» за період з 01.01.2015 по 30.09.2018?

- Чи підтверджується документально порушення, які призвели до втрати активів (нанесення матеріальної шкоди (збитків)) КП «Комунальники» в сумі 133 419, 54 грн., а саме: в частині не отримання КП «Комунальники» товару (цукру) внаслідок укладення договорів від 30.04.2015 №13 з ДП «Обрій» ФГ «Вільний селянин», від 29.05.2015 №40 з ФГ «Вільний селянин», від 29.05.2015 №БС-0000027 з ФГ «Білогірський сокіл» та від 29.02.2016 №БС-0000007 з ФГ «Білогірський сокіл», які відображено в акті Управління Західного офісу Держаудистлужби в Хмельницькій області, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Комунальники» за період з 01.01.2015 по 30.09.2018?

- Чи підтверджується документально нестача майна КП «Комунальники» у вигляді запасів цементу вагою 212, 35 тонн на загальну суму 324 282, 70 грн., яка відображена в акті Управління Західного офісу Держаудистлужби в Хмельницькій області, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Комунальники» за період з 01.01.2015 по 30.09.2018?

- Чи підтверджується документально порушення, які призвели до втрати активів (нанесення матеріальної шкоди (збитків)) КП «Комунальники» в сумі 35 844 грн., а саме: в частині оплати за паливо в січні, травні 2015 року та червні 2016 року без підтверджуючих документів, які відображено в акті Управління Західного офісу Держаудистлужби в Хмельницькій області, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Комунальники» за період з 01.01.2015 по 30.09.2018?

- Чи підтверджується документально порушення, які призвели до втрати активів (нанесення матеріальної шкоди (збитків)) КП «Комунальники» в сумі 36 100 грн., а саме: в частині оплати в березні та травні 2016 року КП «Комунальники» за транспортні послуги ФГ «Білогірський сокіл» без підтверджуючих документів та фактично наданих послуг, які відображено в акті Управління Західного офісу Держаудистлужби в Хмельницькій області, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Комунальники» за період з 01.01.2015 по 30.09.2018?

Надати експертам матеріали кримінального провадження №12017240010003116 від 10.05.2017 р.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку, передбачену ст. 384 КК України, та за відмову експертів без поважних причин від виконання покладених на них обов’язків, передбачену ст. 385 КК України.

Копію ухвали направити до Хмельницького відділення КНДІСЕ.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя