Рішення № 81145565, 09.04.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
560/330/19
Номер документу
81145565
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/330/19

РІШЕННЯ

іменем України

09 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.

за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представника відповідача - Андрійчук І.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення,

ВСТАНОВИВ:

ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ І ЗМІСТ ПОЗОВУ.

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить визнати протиправним вирішення Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області заяви ОСОБА_2 від 24.12.2018 року шляхом направлення листа - відповіді від 11.01.2019 № С-17910/0-365/0/95-19.

Посилається на те, що вона 24.12.2018 року звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів об'єднаної територіальної громади Грицівської селищної ради.

Листом від 11.01.2019 року № С-17910/0-365/0/95-19 відповідач повідомив, що звернення ОСОБА_2 розглянуто, а відповідно до чинного законодавства та Державного акту на право колективної власності на землю по Малошкарівській сільській раді бажана земельна ділянка відноситься до земель колективної власності, зважаючи на що задоволити клопотання немає можливості.

Позивач вважає, що відмова відповідача не відповідає вимогам закону, оскільки за результатами розгляду її заяви повинне було бути прийняте рішення у вигляді наказу організаційно - розпорядчого характеру.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернулась до суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ І СТОРІН.

Ухвалою 08 лютого 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувано належним чином завірену копію Державного акту на право колективної власності на землю по Малошкарівській сільській раді.

25 лютого 2019 року надійшов відзив Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, де вказується на незгоду з позовними вимогами враховуючи те, що за інформацією відділу у Полонському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області спірна земельна ділянка відноситься до земель колективної власності згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії НОМЕР_6 від 24.11.1995 року.

Відповідач посилається на те, що земельна ділянка, про яку йде мова у позові, входить у межі земель колективної власності.

Крім того, на даний час відповідач не є розпорядником вказаної земельної ділянки, а тому взагалі не був уповноважений приймати рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стосовно неї.

28 лютого 2019 року від позивача надійшли пояснення, у яких вона зазначила, що бажана земельна ділянка відмежована від земель (паїв) колективної власності межами земельних ділянок з кадастровим номером НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 та за межею земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_5, що надана у приватну власність з земель державної власності. Позивач вважає, що за їх межами знаходиться земля державної власності.

Суд ухвалою від 04 березня 2019 року перейшов до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, на підставі наявних доказів, без проведення фіксування судового розгляду технічними засобами.

В судове засідання позивач не з'явилась, подавши заяву, у якій просить розглядати справу без її участі.

Представник відповідача проти позову заперечив, покликаючись на доводи, викладені у відзиві на позов.

Дослідивши обставини у справі, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.

Судом встановлено, що 24 грудня 2018 року ОСОБА_2 ( далі Позивач) звернулась до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів об'єднаної територіальної громади Грицівської селищної ради.

До заяви позивач додала документи, визначені ст. 118 Земельного кодексу України, що відповідачем не заперечується.

Листом від 11.01.2019 року № С-17910/0-365/0/95-19 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повідомило, що оскільки відповідно до чинного законодавства та Державного акту на право колективної власності на землю по Малошкарівській сільській раді зазначена у зверненні земельна ділянка відноситься до земель колективної власності, задоволити клопотання немає можливості.

Оцінюючи відповідь суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким чином, відповідач уповноважений приймати рішення лише відносно земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.

У той же час, як вбачається зі змісту державного акту на право колективної власності на землю серії НОМЕР_6 від 24.11.1995 року (а.с. 30-36) з відповідним планом зовнішніх меж, яка надана відповідачем, спірна земельна ділянка належить до земель колективної власності КСП "Нива" та знаходиться всередині масиву земель, які належать до земель колективної власності КСП "Нива" село Мала Шкарівка Полонського району. Примірник акту був отриманий головою КСП "Нива" 25.09.1995 року ( а.с. 31)

Цей Державний акт не визнаний недійсним і ніким не скасований.

Довідка Грицівської сільської ради від 25.01.2019 року № 02-19/103, на яку посилається позивач, не спростовує дані обставини, оскільки у ній зазначено, що вказана земельна ділянка не належить до комунальної власності об'єднаної територіальної громади Грицівської селищної ради, однак не спростовується належність її до земель колективної власності.

Отже, земельна ділянка, з приводу якої позивач звернулась до відповідача, не належить до земель державної власності, розпорядником якої є відповідач.

Відповідно до ч. 2,3 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У той же час відповідач не наділений повноваженнями розпоряджатись землями, які перебувають у колективній власності.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" , який набрав чинності з 01.01.2019 року, були внесені зміни до Земельного кодексу України, зокрема у розділ 10 Перехідні положення, який доповнено пунктом 21.

Пункт 21 розділу 10 Перехідні положення Земельного кодексу України передбачає наступне "Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності"

Таким чином, починаючи з 01.01.2019 року розпорядниками вказаної земельної ділянки є відповідні органи місцевого самоврядування.

Суд оцінює критично посилання позивача на те, що відповідач повинен був приймати рішення з урахуванням законодавства, яке діяло станом на час подання нею заяви у грудні 2018 року, оскільки суб'єкт владних повноважень приймає рішення та діє на підставі законодавства, яке є чинним станом на момент вчинення таких дій або прийняття рішень.

Що стосується форми рішення, суд виходить з того, що Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Начальник Головного управління здійснює інші повноваження відповідно до законодавства ( п.п. 17 п. 10 Положення)

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання, подане відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

У той же час відповідач не може приймати організаційно - розпорядчі акти поза межами своїх повноважень.

Одночасно Земельний кодекс не передбачає вимогу про те, що мотивована відмова органу, який не є розпорядником земель певної категорії, а отже не є уповноваженим органом, у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою, повинна надаватись у формі рішення або наказу.

Відтак, на думку суду, відповідач діяв в межах вимог закону, обґрунтовано, довів правомірність своїх дій, зважаючи на що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 15 квітня 2019 року

Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя І.С. Козачок