Рішення № 81145449, 04.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2019
Номер справи
818/945/17
Номер документу
81145449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2019 р. Справа № 818/945/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - А.В. Кугая,

представника відповідача - С.І. Савченко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/945/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальтністю "Яструбщанське" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області щодо анулювання з 01.01.2017 реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Яструбщанське" платником єдиного податку 4 групи шляхом виключення його з реєстру платників єдиного податку і похідного не підтвердження реєстрації платником єдиного податку 4 групи;

- зобов'язати відповідача поновити з 01.01.2017 реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "Яструбщанське" у реєстрі платників єдиного податку 4 групи шляхом включення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ "Яструбщанське" у 2016 році здійснювало господарську діяльність в режимі платника єдиного податку 4-ї групи. 02.03.2017 відповідач повідомив ТОВ "Яструбщанське" про наявність, станом на 01.01.2017, податкового боргу у вигляді пені 247,19 грн. та у зв'язку з цим втрату ним можливості у 2017 році перебувати на спрощеній системі оподаткування. Позивач вважає, що відповідач помилково прийняв рішення щодо анулювання з 01.01.2017 реєстрації ТОВ "Яструбщанське" платником єдиного податку 4 групи шляхом виключення його з реєстру платників єдиного податку і похідного не підтвердження реєстрації платником єдиного податку 4 групи, внаслідок неправильного застосування і порушення (незастосування) податкового законодавства, яке безпосередньо регулює спірні правовідносини та не врахування істотних обставин щодо моменту та строків виникнення і припинення податкових обов'язків у ТОВ "Яструбщанське".

Позивач зазначає, що згідно чинного податкового законодавства тільки у разі наявності податкового боргу у платника єдиного податку 4 групи на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів та у випадку не виконання обов'язку самостійно перейти на сплату інших податків і зборів в останній день другого із двох послідовних кварталів, щодо такого платника податків контролюючим органом приймається рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку 4 групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку. Позивач стверджує, що вчасно сплатив усі узгоджені податкові зобов'язання, а податковий борг виник внаслідок нарахування пені за несвоєчасну сплату штрафних санкцій, яка також була сплачена позивачем протягом наступного банківського дня після отримання відповідного повідомлення про наявність боргу.

Оскільки визначені відповідачем у повідомленнях-рішеннях штрафи, були сплачені у встановлені законодавством та повідомленнями-рішеннями строк, відповідачем помилково встановлено наявність податкового боргу - простроченого узгодженого грошового зобов'язання (перетворення штрафів на узгоджені грошові зобов'язання та їх прострочення) і нараховано пеню, а тому вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 15.03.2019 справу прийнято до провадження, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що товариством було задекларовано 429 813 грн. податку на додану вартість, які підлягали сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок. Задекларована сума податку була проведена 30.08.2016 в інтегрованій картці платника податку, граничний позивачем було порушено граничний строк сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2016 року - 30.08.2016. Станом на 30.08.2016 в ІКПП за позивачем значилась переплата з податку на додану вартість у розмірі 218 837,40 грн., яка була зарахована в рахунок погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2016 року. Решта суми у розмірі 210 975,60 грн., частинами перераховувалась на спеціальний рахунок з порушенням термінів, починаючи з 31.08.2016 по 25.12.2016 включно. Станом на 26.12.2016 ТОВ "Яструбщанське" автоматично нарахована пеня за несвоєчасну сплату в сумі 247,19 грн., яка залишилась непогашеною станом на 01.01.2017. Саме з підстав наявності у позивача податкового боргу, контролюючий орган прийняв рішення про відмову у підтверджені статусу платника єдиного податку 4 групи. У задоволенні позовних вимог просила суд відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ТОВ "Яструбщанське" у 2016 році було платником єдиного податку 4-ї групи (а.с. 8).

Листом від 02.03.2017 № 102/10/18-04-25 Шосткинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Сумській області повідомила ТОВ "Яструбщанське", що станом на 01.01.2017 у позивача обліковується податковий борг у вигляді несплати пені в сумі 247,19 грн. та відповідно до п.п. 291.5-1.3 п. 291-5 ст. 291 Податкового кодексу ТОВ "Яструбщанське" втратило можливість у 2017 році перебувати на спрощеній системі оподаткування, та знаходиться на загальній системі оподаткування (а.с. 18).

Також факт анулювання товариству статусу платника єдиного податку 4 групи на 2017 рік підтверджено листом Шосткинської ОДПІ від 24.04.2017 № 349/10/18-04-25 (а.с. 19), листом Головного управління ДФС у Сумській області від 16.05.2017 № 2551/10/18-28-12-0320 (а.с. 23), листом ДФС України від 16.06.2017 № 13003/6/99-99-12-03-05-15 (а.с.25), листом Шосткинської ОДПІ від 29.06.2017 № 987/10/18-04-25 (а.с. 26).

Відповідно до пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України під "спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності" розуміється особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється статтею 298 Податкового Кодексу України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.

Підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України передбачений обов'язок сільськогосподарського товаровиробника надавати до 20 лютого поточного року до контролюючого органу звітність з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, перелік якої конкретизований у цьому підпункті.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

За положеннями пункту 299.2 цієї статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Пунктом 299.10 та абзацом 2 пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).

Проте, судом встановлено, що жодної перевірки позивача контролюючим органом проведено не було та, відповідно не було складено акту про порушення вимог чинного законодавства, на підставі якого прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку.

Оскаржуване рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку прийняте контролюючим органом на підставі інтегрованої картки платника податку (ІКПП), як і вказав фіскальний орган у відзиві на позовну заяву, а не на підставі акту перевірки, як встановлено в пункті 299.11 статті 299 ПК України.

Враховуючи зазначене та встановлені обставини справи, судом встановлено, що контролюючий орган при прийнятті рішення щодо позивача про анулювання реєстрації платника єдиного податку діяв всупереч та не у відповідності до повноважень, наданих йому законодавством України, а тому зазначене рішення контролюючого органу слід визнати протиправним та скасувати, а також зобов'язати Шосткинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Сумській області поновити з 01 січня 2017 року ТОВ "Яструбщанське" у реєстрі платників єдиного податку четвертої групи.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Яструбщанське" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області щодо анулювання з 01 січня 2017 року реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Яструбщанське" платником податків четвертої групи шляхом виключення його з реєстру платників єдиного податку і не підтвердження реєстрації платником єдиного податку четвертої групи та зобов'язати поновити з 01 січня 2017 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Яструбщанське" (код ЄДРПОУ 30902600) у реєстрі платників єдиного податку четвертої групи.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09.04.2019.

Суддя М.М. Шаповал