Рішення № 81145378, 12.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
420/5759/18
Номер документу
81145378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2019 року м. Одеса Справа № 420/5759/18

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,

за участю: секретаря Ягенської К.О., представника відповідача Машник К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря до Державного підприємства "Ізмаїльський морський торговельний порт" про застосування заходів реагування до Державного підприємства "Ізмаїльський морський торговельний порт" шляхом призупинення господарської діяльності до отримання оцінки впливу на довкілля, -

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною екологічною інспекцією Північно-західного регіону Чорного моря (далі - Держекоінспекція) на підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду контролю) Державної екологічної інспекції України на 2018 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2017 № 710, плану здійснення комплексних заходів державного нагляду(контролю) на 2018 рік затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 16.11.2018 № 139 та відповідно до ст.ст.5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію Північно - Західного регіону Чорного моря, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652 проведено планову перевірку Державного підприємства «Ізмаїльський морський торговельний порт». В ході перевірки встановлено факт провадження господарської діяльності без оцінки впливу на довкілля, що є порушенням ст. З Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», відповідальність за яке передбачена ст.15, 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Згідно ч.1 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Відповідно до ч. 4 ст. З «Про оцінку впливу на довкілля», забороняється розпочинати провадження планованої діяльності без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності. Згідно ст.16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки. Рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено. Згідно Положення Держекоінспекція має право: звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин. Відповідно до ст. 7 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом. Отже, Держекоінспекцією за результатами перевірки складено Акт, в якому зафіксовано, що господарська діяльність ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» - з порушення норм законодавства України здійснюється без оцінки впливу на довкілля.

Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим що, відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Згідно з п. 6 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У відповідності до вищезазначених норм, Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря в термін з 06.08.2018 по 17.08.2018 року було проведено плановий захід державного нагляду щодо додержання Державним підприємством «Ізмаїльський морський торговельний порт» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. За результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів було складено Акт №44/04 від 17.08.2018 (далі - Акт), який було підписано ДП «ІЗМ МТП» із зауваженнями. У розділі VI Акта Інспекцією було описано виявлені порушення, зокрема пунктом 3 визначено «порушення ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Встановлено, що впровадження господарської діяльності підприємства здійснюється з порушенням встановлених законодавством вимог щодо здійснення оцінки впливу на довкілля, а саме: здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планової діяльності, визначеної ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» (друга категорія видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля»). 21.08.2018 ДП «ІЗМ МТП» направило відповідачу зауваження на Акт № 05/02-03/339 в якому просило скасувати п. 3 розділу VI Акта у зв'язку з його необґрунтованістю. Листом від 06.09.2018 № 2944/04 Інспекція залишила п. 3 розділу VI Акту без змін. Крім того, разом із Актом, Інспекцією 17.08.2018 було надано Позивачу припис №12 (далі - Припис), пунктом 4 якого, зобов'язано ДП «ІЗМ МТП» в строк до 17.11.2018 року надати відповідні відомості щодо виконання вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Наразі, ДП «ІЗМ МТП» оскаржує припис Інспекції шляхом подання позовної заяви до Одеського окружного адміністративного суду (справа № 420/5705/18).

Ухвалою суду від 08.11.2018 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 05.12.2018 року зупинено провадження по адміністративній справі №420/5759/18 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №420/5705/18 за позовом Державного підприємства "Ізмаїльський морський торговельний порт" до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування п. 4 припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 17.08.2018 року №12.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про не обґрунтованість позову та відсутності підстав для його задоволення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з п. 6 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

Судом встановлено, що у відповідності до вищезазначених норм, Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря в термін з 06.08.2018 по 17.08.2018 року було проведено плановий захід державного нагляду щодо додержання Державним підприємством «Ізмаїльський морський торговельний порт» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складено Акт №44/04 від 17.08.2018, який було підписано ДП «ІЗМ МТП» із зауваженнями.

У розділі VI Акта Інспекцією встановлено, що впровадження господарської діяльності підприємства здійснюється з порушенням встановлених законодавством вимог щодо здійснення оцінки впливу на довкілля, а саме: здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планової діяльності, визначеної ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» (друга категорія видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля»).

21.08.2018 ДП «ІЗМ МТП» направило відповідачу зауваження на Акт № 05/02-03/339 в якому просило скасувати п. 3 розділу VI Акта у зв'язку з його необґрунтованістю.

Листом від 06.09.2018 № 2944/04 Інспекція залишила п. 3 розділу VI Акту без змін.

Крім того, разом із Актом, Інспекцією 17.08.2018 було надано Позивачу припис №12 (далі - Припис), пунктом 4 якого, зобов'язано ДП «ІЗМ МТП» в строк до 17.11.2018 року надати відповідні відомості щодо виконання вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Не погодившись з вказаним приписом ДП «ІЗМ МТП» оскаржило припис Інспекції до Одеського окружного адміністративного суду (справа № 420/5705/18).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 року по справі №420/5705/18, яке набрало законної сили 19.02.2019 року позовну заяву Державного підприємства "Ізмаїльський морський торговельний порт" до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування п. 4 припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 17.08.2018 року №12 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано п. 4 припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 17.08.2018 року №12.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином оскільки вказаним рішення суду по справі №420/5705/18 встановлено відсутність порушень відповідачем вимог ст. 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля", зокрема, впровадження господарської діяльності підприємства здійснюється з порушенням встановлених законодавством вимог щодо здійснення оцінки впливу на довкілля, а саме: здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планової діяльності, визначеної Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" (друга категорія видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля), а отже позовні вимоги позивача про застосування заходів реагування до Державного підприємства "Ізмаїльський морський торговельний порт" шляхом призупинення господарської діяльності до отримання оцінки впливу на довкілля не підлягають задоволенню.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.9, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позовуДержавної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря (65114, м.Одеса, вул.. 12-а лінія 6-ої станції Люстдорфської дороги, 22) до Державного підприємства "Ізмаїльський морський торговельний порт" (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул.. Портова, 7) про застосування заходів реагування шляхом призупинення господарської діяльності до отримання оцінки впливу на довкілля відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Іванов Е.А.

.