РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2019 року справа № 580/411/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом Державна служба геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Продсільпром» про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Продсільпром», в якій просить:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4635 від 26.01.2015 наданого товариству з обмеженою відповідальністю «Продсільпром».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами та як додаток до дозволу, укладено угоду про умови користування надрами. Департамент державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України на підставі наказу від 08.05.2018 №155 намагався здійснити перевірку відповідача, однак не був допущений до неї про що складено акт та прийнятий припис від 18.06.2018. В подальшому, зупинено дію дозволу на користування надрами та надано 10-ти строк для усунення порушень, однак, порушення відповідачем не усунені, а тому позивач вважає, що є всі підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами на підставі статті 26 Кодексу України про надра. Відтак, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
В адміністративному позові представник позивача просив справу розглянути в порядку письмового провадження, на підставі наданих матеріалів.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не надав.
В судовому засіданні 05.03.2019 представник відповідача позов визнав та не заперечував проти припинення відповідачу дозволу на користування надрами.
За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи в судовому засіданні, суд усною ухвалою від 05.03.2019 із занесенням до протоколу судового засідання, та керуючись ч. 5 ст. 205 КАС України перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження без виклику учасників справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що товариству з обмеженою відповідальністю «Продсільпром» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 26.01.2015 №4635 та як додаток до дозволу, укладено Угоду про умови користування надрами.
Відповідно до наказів Державної служби геології та надр України від 28.11.2017 №523 “Про затвердження Річного плану здійснення державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік”, від 08.05.2018 №155 “Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у червні 2018 року” та Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у травні 2018 року - відповідача включено до переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у травні 2018 року.
Державною службою геології та надр України направлено товариству повідомлення про проведення планової перевірки від 11.05.2018 №8200/03/14-18, в якому вказано, що у строк з 11 по 22 червня 2018 року буде проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування товариства з обмеженою відповідальністю «Продсільпром».
Товариством з обмеженою відповідальністю «Продсільпром» надіслано на адресу позивача лист від 15.06.2018 №63 із роз’ясненням, що станом на червень 2018 року підприємство не здійснює будь-яку діяльність щодо користування надрами за спеціальним дозволом на користування надрами 26.01.2015 №4635.
15 червня 2018 року до товариства з обмеженою відповідальністю «Продсільпром» на підставі направлення на проведення перевірки від 11.06.2018 прибули представники Держгеонадра з вимогою допустити їх до проведення перевірки, однак їх не було допущено до проведення такої планової перевірки, як наслідок, 15.06.2018 позивачем складено акт про недопущення до перевірки №06-02/27/2018-29/п(84).
Державною службою геології та надр України винесений припис від 18.06.2018 №424-14/06 з вимогами у строк до 20.07.2018 усунути порушення та надати копії документів згідно Додатку №1 до Припису.
7 вересня 2018 року позивачем прийнято наказ №311, яким, згідно з додатком 1, зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 26.01.2015 №4635.
У зв'язку із вищевикладеними обставинами, Державна служба геології та надр України на підставі статті 26 Кодексу України про надра звернулася до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно з частиною 1 статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Абзацом 3 статті 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Частиною 1 статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.
Згідно з частиною 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Частинами 3-4 статті 24 Кодексу України про надра передбачено, що права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою. Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції.
Відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (чинний на момент спірних правовідносин), органи державного геологічного контролю здійснюються державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Пунктом 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 визначено, що органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль, зокрема за дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Відповідно до пунктів 9, 10 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174, Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі – Порядок №615).
Пункт 22 Порядку №615 (в редакції на момент прийняття наказу про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами) передбачає, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов’язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров’ю працівників або населення;
3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;
4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 25 вказаного Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада Міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Згідно з пунктом 23 вказаного Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
За змістом частини 1 статті 25 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Суд звертає увагу, що Державною службою геології та надр України винесений припис від 18.06.2018 №424-14/06 з вимогами у строк до 20.07.2018 усунути порушення, зокрема: недопущення посадових осіб до здійснення заходів державного нагляду (контролю), що є порушенням вимог Угоди про умови користування надрами від 26.01.2015 №4635, яка є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 26.01.2015 №4635.
Отже, саме в Угоді про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин від 26.01.2015 №4635 визначено обов’язок надрокористувача – ТОВ «Продсільпром» допускати представників Держгеонадра для здійснення державного геологічного контролю (п. 5.3 Угоди).
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих доказів на підтвердження факту порушення ТОВ «Продсільпром» вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.
У зв’язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4635 від 26.01.2015 наданого товариству з обмеженою відповідальністю «Продсільпром» (вул. Шевченка, буд. 83, с. Остапівка, Драбівський р-н, Черкаська обл., 19825).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко