
Справа № 560/666/19
РІШЕННЯ
іменем України
15 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Хмельницький обласний військовий комісаріат , Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату (далі - Хмельницький ОВК, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ у Хмельницькій області, відповідач 2), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Хмельницького ОВК, які полягають у заниженні розміру пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки №ХС 52780 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 8030,00 грн., що відповідає тарифному розряду "45", та проведених раніше виплат, починаючи з 01.01.2018.
- допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що згідно наказу Міністерства оборони України №02032 від 23.08.1994 його звільнено з посади заступника командира тилу ракетної дивізії у званні полковник за станом здоров'я. На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 Хмельницький ОВК виготовив та направив до ГУ ПФУ у Хмельницькій області довідку № ХС 52780 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно якої посадовий оклад позивача становить 8030,00 грн.
Разом із тим, 29.11.2018 Хмельницький ОВК виготовив та направив до ГУ ПФУ у Хмельницькій області нову інформацію про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, а саме довідку № ХС 52780 від 29.11.2018, згідно якої посадовий оклад позивача становить 7190,00 грн.
ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії, однак листом №147/П-8 від 04.02.2019 ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомило, перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону, пов'язаний із зміною розміру грошового забезпечення, здійснюється органами ПФУ винятково на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, у даному випадку Хмельницьким ОВК.
Не погоджуючись із такими діями відповідача 1, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 14.03.2019 суд відкрив провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачам строк на подання відзивів на позовну заяву.
Так, позиція відповідача 1 з приводу заявлених позовних вимог викладена у поданому ним відзиві на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову. Зокрема зазначає, що відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3978 від 25.06.2018 доведено перелік умовних найменувань об'єднань, з'єднань та військових частин ракетних військ стратегічного призначення та зобов'язано військовий комісаріат перевірити правильність встановлення тарифних розрядів військовослужбовцям, звільненим з військових частин та установ ракетних військ стратегічного призначення та привести їх у відповідність до вимог примітки 2 додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90.
Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.06.2018 №248/68/дск доведено розміри посадових окладів офіцерського складу об'єднань, з'єднань та військових частин ракетних військ.
У відповідності до вищезазначеного наказу № 90, тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу встановлюються на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників.
Таким чином, посадовий оклад позивача було визначено за 39 тарифним розрядом (за посадою заступника командира тилу ракетної дивізії) у розмірі 7190 грн., що становить на 1 тарифний розряд нижче від тарифного розряду безпосереднього керівника, оскільки у відповідності до примітки 2 додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90, тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, визначені за цією Схемою не можуть перевищувати тарифних розрядів за основними посадами встановлених в додатках 1-22 до цього наказу.
Враховуючи наведене вище та приписи чинного законодавства Хмельницький ОВК діяв та діє у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстав для задоволення позову в частині визнання дій Хмельницького ОВК протиправними немає.
Відповідач 2 своїм право на подання відзиву на позовну заяву не скористався, відзив у визначений судом термін не подав.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звільнений з посади заступника командира тилу ракетної дивізії у званні полковник згідно із Наказом Міністерства оборони України №02032 від 23.08.1994 за станом здоров'я та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням - заступника командира по тилу - начальника тилу військової частини.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Хмельницький ОВК виготовив та надіслав до ГУ ПФУ в Хмельницькій області довідку № ХС 52780 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно якої посадовий оклад позивача становить 8030,00 грн.
В липні 2018 до Хмельницького ОВК надійшов лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3978 від 25.06.2018, яким доведено перелік умовних найменувань об'єднань, з'єднань та військових частин ракетних військ стратегічного призначення. Даним листом зобов'язано військовий комісаріат перевірити правильність встановлення тарифних розрядів військовослужбовцям та привести їх у відповідність до вимог примітки 2 додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90. Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.06.2018 №248/68/дск доведено розміри посадових окладів офіцерського складу об'єднань, з'єднань та військових частин ракетних військ. У відповідності до вищезазначеного наказу № 90, тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу встановлюються на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників.
Таким чином, 29.11.2018 Хмельницький ОВК виготовив та направив до ГУ ПФУ у Хмельницькій області нову інформацію про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, а саме довідку № ХС 52780 від 29.11.2018, згідно якої посадовий оклад позивача становить 7190,00 грн., що відповідає 39 тарифному розряду.
ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії, однак листом №147/П-8 від 04.02.2019 ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомило, що на підставі пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, та пунктів 2, 3, Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій, пов'язаний із зміною розміру грошового забезпечення, здійснюється органами Пенсійного фонду України винятково на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, у даному випадку Хмельницьким ОВК.
Не погоджуючись із такими діями відповідача 1 щодо зменшення розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд виходив із наступного.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30.08.2017 за № 704, тарифному розряду "45" відповідає тарифний коефіцієнт "4,56".
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.03.2018 в розмірі 1520 - 1599,99 грн. відповідає тарифному розряду "45", що встановлюються з 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Як уже було встановлено вище, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Хмельницькій області та отримував пенсію розраховану, виходячи із розміру посадового окладу 1540,00 грн.
З огляду на викладене, посадовий оклад ОСОБА_1, встановлений до 01.03.2018 в розмірі 1540,00 грн., відповідає тарифному розряду "45", що відповідає інформації, відображеній у виготовленій Хмельницьким ОВК довідці про розмір грошового забезпечення №ХС 52780 від 15.03.2018, згідно якої посадовий оклад становить 8030,00 грн. (прожитковий мінімум 1762,00 грн. * тарифний коефіцієнт 4,56).
В той же час, як уже було встановлено судом вище, 29.11.2018 Хмельницький ОВК виготовив та направив до ГУ ПФУ у Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно якої його посадовий оклад становить 7190,00 гривень., що відповідає тарифному розряду "39" у співвідношенні посадовому окладу до 01.03.2018 в розмірі 1390 - 1399 грн.
При цьому, заперечуючи проти задоволення даного адміністративного позову представник відповідача 1 зазначив, що відповідно до Примітки 2 Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
В даному ж випадку, в період до 01.03.2018 ОСОБА_1 отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1540,00 грн., при цьому, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови №103 від 21.02.2018, на думку суду, необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.03.2018, тобто 1540,00 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду "45" та розміру посадового окладу 8030,00 грн.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача 1 щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1, встановленого на підставі довідки 29.11.2018 № ХС52780 із урахуванням посадового окладу в розмірі 7190,00 грн., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, а також беручи до уваги обставини, встановленні в ході розгляду даної справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача 2 - ГУ ПФУ у Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 8030,00 грн., що відповідає тарифному розряду "45", починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених виплат.
Разом з тим, позивач просив допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Частиною 1 статті 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки предметом розгляду є перерахунок призначеної пенсії позивача, а не її стягнення, тому у задоволенні вимоги щодо звернення рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць необхідно відмовити.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату, які полягають у заниженні розміру пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки №ХС 52780 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 8030,00 грн., що відповідає тарифному розряду "45", починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 квітня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак