Рішення № 81145155, 10.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2019
Номер справи
1.380.2019.000093
Номер документу
81145155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.000093

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Штибель Х.Й., представника відповідача Карвацької З.З., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - ГУ Держпраці у Львівській області) 09.01.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (далі - ЛМКП «Львівтеплоенерго», відповідач) з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛМКП «Львівтеплоенерго», а саме: заборонити експлуатацію дизельного автонавантажувача (інв. № 117021) та експлуатацію водогрійних котлів КОЛВІ 200 (зав.№ 1311.659; зав.№ 1311.660) у місті Львові по вул. Зеленій, 22 до усунення зазначених в позовній заяві порушень. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час планової перевірки відповідача встановлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача. Оскільки в силу норм частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду, Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.

10.04.2019 позивач подав суду заяву (а.с.75), повідомив, що порушення, які були підставою звернення ГУ Держпраці у Львівській області до суду з цим позовом та зафіксовані в акті перевірки від 14.11.2018 відповідач частково усунув, зокрема, отримав дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від органів Держпраці на експлуатацію водогрійних котлів КОЛВІ 200 (зав.№ 1311.659; зав.№ 1311.660). За наведених обставин позивач зменшив позовні вимоги та просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛМКП «Львівтеплоенерго», а саме: заборонити експлуатацію дизельного автонавантажувача (інв. № 117021) до усунення зазначених у позовній заяві порушень.

Відповідач позов не визнає. Повідомив суд, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» фактично не експлуатує дизельний автонавантажувач з огляду на його повну амортизацію. Представник відповідача представив суду копію листа № 25-2828 від 05.04.2019, з котрим відповідач звернувся до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про надання дозволу на списання згаданого дизельного автонавантажувача з балансу ЛМКП «Львівтеплоенерго» (а.с. 74).

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

наказом начальника ГУ Держпраці у Львівській області затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) ГУ Держпраці у Львівській області на 2018 рік (а.с. 23). На підставі наказу начальника ГУ Держпраці у Львівській області від 31.10.2018 № 2573-П та направлення на проведення перевірки від 31.10.2018 № 2378 впродовж 01-14 листопада 2018 року комісія в складі головних державних інспекторів провела планову перевірку ЛМКП «Львівтеплоенерго» на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ЛМКП «Львівтеплоенерго» (а.с. 9, 10), за наслідками цієї перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 13/01/048/1115 від 14.11.2018 (далі - акт перевірки від 14.11.2018, а.с. 11-22). В розділі V цього акта зафіксовано перелік з дев'яносто семи пунктів виявлених порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Примірник акта перевірки від 14.11.2018 вручений в.о. директор ТЗОВ ЛМКП «Львівтеплоенерго», про що останній розписався, зауважень чи заперечень щодо результатів перевірки не висловив.

У зв'язку з виявленими порушеннями, що створюють загрозу для життя та здоров'я людей, у тому ж розділі акта перевірки від 14.11.2018 зазначено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), зокрема, дизельного автонавантажувача (інв. № 117021). Зміст виявлених порушень, які зумовлюють необхідність зупинення згаданого дизельного автонавантажувача (п.п. 10,11,21 акта перевірки від 14.11.2018) такий:

- статті 13, 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII): «не зареєстровано в ГУ Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на експлуатацію дизельного автонавантажувача (інв. № 117021), що є порушенням додатку 6 п.18 Порядку видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №1107 від 26.10.2011»;

- статті 13, 14 Закону № 2694-XII: «дизельному автонавантажувачу (інв. № 117021) не проведено державний технічний огляд, що є порушенням пунктів 4, 5, 11 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

- стаття 13 Закону № 2694-XII: «не в повному обсязі призначено посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці (не призначено особи, відповідальної за безпечну експлуатацію дизельного автонавантажувача інв. № 117021), що є порушенням розділу V п.10 Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів».

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог суд керувався такими нормами права:

Відповідно до частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. В статті 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці 03.08.2018 № 84 визначено, що Головне управління Державної служби України з питань праці у Львівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Серед основних завданнями Управління Держпраці, визначених в 3 Положення, зокрема, є: - реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; - здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з статтею 13 Закону № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець, зокрема, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.

Водночас стаття 14 покладає такі обов'язки на працівника: - дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; - знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; - проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.01.2010 № 9 затверджено Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів (далі - Порядок № 9), котрий визначає порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, визначає процедуру проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, які підлягають реєстрації, перереєстрації, тимчасовій реєстрації, зняттю з обліку територіальними органами Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.

Відповідно до пункту 4 цього Порядку державний технічний огляд технологічного транспортного засобу проводиться перед його реєстрацією, перереєстрацією, тимчасовою реєстрацією, зняттям з обліку (крім випадків зняття з обліку у зв'язку з непридатністю, вибракуванням та списанням) з урахуванням вимог Порядку відомчої реєстрації.

Як визначено в пункті 5 Порядок № 9 державний технічний огляд зареєстрованих технологічних транспортних засобів проводиться щороку.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про охорону праці» наказом Міністерства соціальної політики України № 1220 від 27.08.2018 затверджено Правила охорони праці під час експлуатації автонавантажувачів. Ці Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правових форм господарювання, що займаються експлуатацією (використанням за призначенням, технічним обслуговуванням, ремонтом), переобладнанням (реконструкцією), обов'язковим технічним контролем (технічним оглядом), експертним обстеженням навантажувачів, а також установлюють мінімальні вимоги безпеки до обладнання, яку роботодавець повинен підтримувати на рівні, зазначеному в цих Правилах і в інших нормативно-правових актах з охорони та гігієни праці, під час використання навантажувачів.

Згідно з пунктом 10 Правил суб'єкт господарювання, який експлуатує навантажувачі і змінні вантажозахоплювальні пристрої до них, забезпечує їх утримання в справному стані та безпечну експлуатацію через організацію належного нагляду, технічного обслуговування, обов'язкового технічного контролю (технічного огляду) та ремонту власними силами або укладає договори з іншими суб'єктами господарювання на виконання зазначених робіт.

Суб'єкт господарювання: призначає працівника, відповідального за технічний стан навантажувачів; призначає працівника, відповідального за безпечне проведення робіт навантажувачами; призначає обслуговувальний і ремонтний персонал навантажувачів (водіїв навантажувачів, акумуляторників, вулканізаторників, монтувальників шин, слюсарів паливної апаратури тощо); установлює порядок проведення щоденного обслуговування, періодичного технічного обслуговування та ремонту відповідно до вимог експлуатаційних документів; забезпечує умови для виконання відповідальними працівниками, обслуговувальним і ремонтним персоналом своїх обов'язків; забезпечує ведення робіт за технологічними картами або проектами виконання робіт (далі - ПВР) навантажувачами; ознайомлює відповідальних працівників із цими Правилами, а обслуговувальний і ремонтний персонал - з інструкціями з охорони праці.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 затверджений Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Відповідно до пункту 21 цього Порядку виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Згідно з додатком 6 до цього Порядку, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 № 48 вид робіт по зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом віднесено до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Отже, діяльність суб'єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

з огляду на те, що позивач зменшив позовні вимоги, суд обмежується оцінкою обставин, відображених в пунктах 10, 11, 21 розділу V акта перевірки від 14.11.2018.

Плановою перевіркою підприємства встановлено, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» у своїй господарській діяльності використовує дизельний автонавантажувач (інв. № 117021). При цьому підприємство не забезпечило проведення державного технічного огляду цього великотоннажного технологічного транспортного засобу та не оформило декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці. Суб'єкт господарювання також не призначив працівника, відповідального за технічний стан та безпечну експлуатацію дизельного автонавантажувача, що є порушенням пункту 10 Правил охорони праці під час експлуатації автонавантажувачів. Щодо тверджень відповідача на те, що через знос ЛМКП «Львівтеплоенерго» фактично не експлуатує дизельний автонавантажувач, то такі не підтверджені належними та допустимими доказами ані підчас перевірки, ані на стадії судового розгляду справи. Оцінюючи копію повідомлення підприємства про звернення до Львівської міської ради про списання автонавантажувача з балансу підприємства, суд враховує дату цього звернення (05.04.2019, зареєстроване 09.04.2019). Водночас враховуючи тривалість цієї процедури (зі слів представника - до півроку), з метою заборони експлуатації дизельного автонавантажувача до його списання суд вважає обґрунтованим звернення контролюючого органу про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду.

Суд на підставі частини шостої статті 246 КАС України суд встановлює порядок виконання рішення - заборона експлуатації дизельного автонавантажувача (інв. № 117021) діє до усунення порушень, перелічених в пунктах 10, 11, 21 розділу V акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №13/01/048/1115 від 14.11.2018.

Оскільки позивач у цій справі є суб'єктом владних повноважень та не надав доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, визначених статтею 139 КАС України підстав для стягнення судових витрать з відповідача не встановлено.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 126, 139, 205, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Заборонити Львівському міському комунальному підприємству «Львівтеплоенерго» (79040, Львівська область, місто Львів, вул. Данила Апостола, буд. 1, ідентифікаційний код 05506460) експлуатацію дизельного автонавантажувача (інв. № 117021).

Встановлена судом заборона діє до усунення порушень, перелічених в пунктах 10, 11, 21 розділу V акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №13/01/048/1115 від 14.11.2018.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 15.04.2019.

Суддя Москаль Р.М.