
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/424/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області до Державного навчального закладу "Професійно-технічне училище №40 м. Новоукраїнка" про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного навчального закладу "Професійно-технічне училище №40 м.Новоукраїнка" (код ЄДРПОУ 03071271, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 174) та зобов'язати відповідача зупинити експлуатацію трактора МТЗ-80 господарський номер 10420333 до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у ході планової перевірки Державного навчального закладу "Професійно-технічне училище №40 м. Новоукраїнка", проведеної на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки та оформленої актом від 12.11.2018 року №1076-ДП/18, виявлено численні порушення нормативно-правових актів з охорони праці. У зв'язку з тим, що порушення, визначене у рядку 27 таблиці розділу V акту, можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення експлуатації трактора МТЗ-80 господарський номер 10420333, до усунення зазначених у позовній заяві порушень. Також позивачем надано відповідь на відзив (а.с.65-68).
Згідно наданого до суду відзиву на позов, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, оскільки відповідно до отриманого припису щодо усунення порушень навчальним закладом розроблено "План-заходів по усуненню порушень згідно припису №1076-ДП/18 від 12.11.2018 року", затверджено наказом №285 від 12.11.2018 р., та повідомлено Управління Держпраці у Кіровоградській області, заперечень щодо плану заходів на адресу навчального закладу не надходило. Також, зазначав, що згідно з п.27 вищевказаного плану-заходів 12.11.2018 року видано наказ ДНЗ "ПТУ №40 м. Новоукраїнка" за №117-аг, відповідно до якого трактор МТЗ-80, інвентарний №10420333 виведено з експлуатації та заборонено експлуатацію, а саме трактор МТЗ-80 розділено на складові частини та поставлено на підпори. Таким чином, відповідач вважає, що по суті станом на 12.11.2018 року виконано вимогу Управління Держпраці у Кіровоградській області про заборону експлуатації трактора МТЗ-80, інвентарний №10420333, тобто спір вирішено на стадії досудового врегулювання спору в процесі виконання заходів згідно припису, а тому підстави для винесення рішення щодо зупинки експлуатації на даний час відсутні (а.с.52-53).
У відповідності до п.10 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.257 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу Управління Держпраці у Кіровоградській області від 01.11.2018 за №1511 та направлення на проведення перевірки від 01.11.2018 року №586, з 06 по 12 листопада 2018 року посадовими особами Управління проведено планову перевірку в Державному навчальному закладі "Професійно-технічне училище №40 м. Новоукраїнка" (код ЄДРПОУ 03071271) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки (а.с.12-15).
За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 12 листопада 2018 року №1076-ДП/18, яким встановлено 56 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення, визначене у рядку №27 таблиці розділу V, можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей, а саме трактор МТЗ-80 господарський номер 10420333 не зареєстрований, експлуатується без технічного паспорта, що є порушенням п.1 гл. ІІІ наказу Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 р. №1240, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.09.2018 за №1090/32542, п.1.1 розд.1 гл.VІІ НПАОП 0.00-1.62-12 Правила охорони праці на автомобільному транспорті, ст.37 Закону України "Про дорожній рух" (а.с.16-20).
За наслідками перевірки Управлінням Держпраці складено припис №1076-ДП/18 від 12.11.2018 року, яким Державний навчальний заклад "Професійно-технічне училище №40 м. Новоукраїнка" зобов'язано у встановлені терміни усунути виявлені порушення законодавства про охорону праці (а.с.69-73).
Примірник акту перевірки та припису 12.11.2018 року вручені під підпис директору ДНЗ "ПТУ №40 м. Новоукраїнка" (а.с.20, 73).
В акті перевірки №1076-ДП/18 від 12.11.2018 року вказано, що у зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядку таблиці за №27, директора ДНЗ "ПТУ №40 м. Новоукраїнка" попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) трактора МТЗ-80 господарський номер 10420333.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі Закон №877-V).
Відповідно до абз.2 ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з ч.4 ст.2 Закону №877-V заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону (ч.5 ст.2 Закону №877-V).
За визначенням, наведеним у ч.1 ст.1 Закону України "Про охорону праці", охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства (ч.1 ст.6 Закону України "Про охорону праці").
Статтею 13 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч.1 ст.38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право зокрема: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Воднораз, ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці, згідно з яким Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 7 цього Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. №84 визначено, що Управління Держпраці у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження визначені в пункті 4 даного Положення (а.с.7-11).
Матеріали справи свідчать, що підставою для звернення позивача як територіального органу Держпраці до адміністративного суду з позовом про зупинення експлуатації відповідачем належного йому трактора стало виявлення порушень законодавства з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що зафіксовані у рядку 27 таблиці розділу V акту перевірки №1076-ДП/18 від 12.11.2018 року та у приписі №1076-ДП/18 від 12.11.2018 року, а саме трактор МТЗ-80 господарський номер 10420333 не зареєстрований, експлуатується без технічного паспорта, що є порушенням п.1 гл.ІІІ наказу Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 р. №1240, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.09.2018 р. за №1090/32542, п.1.1 розд.1 гл.VІІ НПАОП 0.00-1.62-12 Правила охорони праці на автомобільному транспорті, ст.37 Закону України "Про дорожній рух".
Наказом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 №1240 затверджено «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві».
Відповідно до п.1 гл.ІІІ вказаного наказу експлуатація сільськогосподарських машин (сільськогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем складових частин та окремих технічних вузлів) має здійснюватися з урахуванням вимог експлуатаційної документації.
Згідно п.1.1 розд.1 гл.VІІ Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій від 09.07.2012 №964, обладнання та укомплектованість автомобілів, причепів, напівпричепів усіх типів, марок, призначень, а також всіх механічних засобів з робочим об'ємом циліндрів більше 50 см-3, що знаходяться в експлуатації, повинні відповідати вимогам Правил дорожнього руху, інструкціям заводів-виробників, а також цим Правилам.
Статтею 37 Закону України "Про дорожній рух" 30.06.1993 №3353-XII передбачено, що забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
Так, як встановлено судом, виявлене позивачем порушення, після проведення перевірки та під час судового розгляду справи відповідачем повністю усунуте, що підтверджується розробленим Планом-заходів по усуненню порушень згідно припису №1076-ДП/18 від 12.11.2018 року, затвердженого наказом №285 від 12.11.2018 р. та наказом ДНЗ "ПТУ №40 м. Новоукраїнка" №117-аг від 12.11.2018 року, відповідно до якого трактор МТЗ-80, інвентарний №10420333 виведено з експлуатації та заборонено експлуатацію, а саме трактор МТЗ-80 розділено на складові частини та поставлено на підпори, а також надано фото докази (а.с.54-62).
У зв'язку з усуненням відповідачем порушень вимог законодавства з питань охорони праці, які становили небезпеку для життя та здоров'я працюючих, підстави для застосування до нього заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації трактора МТЗ-80 за рішенням суду відпали.
За таких обставин у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, ЄДРПОУ 39808965) до Державного навчального закладу "Професійно-технічне училище №40 м. Новоукраїнка" (27100, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вулиця Соборна, буд.174, ЄДРПОУ 03071271) про застосування заходів реагування - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина