
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/669/19
15 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №4 Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області від 20.02.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільській області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 11 березня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 26.04.1986 по 31.12.1992 він проживав/працював на території зони посиленого радіологічного контролю, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає або тимчасово працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії В-П №13782, виданого 101 березня 1993 року.
Позивач вказав, що після досягнення віку, з якого він має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України від 28.02.1991 №796-ХП «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), подав 18.02.2019 заяву до відповідача про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку та додав до неї документи у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 зі змінами. Разом із заявою про призначення пенсії позивачем були надані всі необхідні документи. Проте 20.02.2019 відповідачем було прийнято рішення №4 про відмову в призначенні пенсії. Відмова ґрунтувалась на тому, що згідно паспортних даних і довідок про проживання ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю з 21.12.1988 по 17.07.1992, з 12.09.1995 по 19.07.2007, з 03.08.2007 по теперішній час. А відповідно до відомостей про стаж, робота з 10.11.1988 по 05.10.2013 проходила в організаціях, що знаходяться на радіоактивно забрудненій території. Проте робота носила роз'їзний характер і визначити точний період (роботи) в радіоактивно забрудненій території неможливо. З такими твердженнями позивач не погоджується, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді від 22 березня 2019 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, подав 08.04.2019 відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що згідно паспортних даних і довідок про проживання ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіоекологічного контролю з 21.12.1988 по 17.07.1992, з 12.09.1995 по 19.07.2007, з 03.08.2007 по теперішній час. Робота позивача в зазначений період носить роз'їзний характер (посада водія), а тому визначити необхідний період у 4 роки з 24.04.1986 по 31.12.1992 не можливо. Враховуючи даний факт в призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу відмовлено.
Позивач подав 08.04.2019 відповідь на відзив.
Позивач 09.04.2019 подав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Від відповідача надійшло 08.04.2019 клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника, просив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, судом встановлено.
Позивачу 01.03.1993 Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серія НОМЕР_2 (аркуш справи 15).
Згідно довідки Чортківської міської ради №2/01-47/215 від 15.02.2019 ОСОБА_1 проживав по вул. Польова. буд 2 з 21.12.1988 по 04.07.1990, по АДРЕСА_3 з 04.07.1990 по 17.07.1992, АДРЕСА_1 з 12.09.1995 по 19.07.2007, АДРЕСА_2 з 03.08.2007 по даний час в м.Чорткові Тернопільської області за інформацією комунального підприємства "Чортків дім" №159 від 14.02.2019.
Згідно Постанови КМ України №106 від 23 липня 1991 року місто Чортків включене до переліку населених пунктів, віднесених до ІV зони посиленого радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зворотній бік аркуша справи 13).
Крім цього, актом Чортківської міської ради від 20.02.2019 встановлено факт проживання ОСОБА_1 в АДРЕСА_4 з 17.07.1992 по 09.09.1994 (аркуш справи 14).
У відповідності до записів трудової книжки НОМЕР_3 від 10.08.1980 (аркуш справи 16-19) ОСОБА_1 з 15.08.1984 по 31.03.1986 працював у Чортківській райсільгоспхімії на посаді подія 3 кл., з 01.04.1986 по 28.07.1987 у Чортківському ремонтно-транспортному підприємстві на посаді водія 3 кл., з 10.11.1988 по 14.09.1989 у Чортківському комбінаті комунальних підприємств на посаді водій автовишки, з 20.09.1989 по 01.03.1990 у Чортківському ремонтно-транспортному підприємстві на посаді автослюсаря, підмінний водій та з 01.03.1990 по 05.10.2013 у Чортківському спеціалізованому автопідприємстві 1909 на посаді підмінний водій та з 03.08.1998 на посаді водія 2 класу.
Позивач 18.02.2019 звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (аркуш справи 12) та до заяви були долучені відповідні документи (аркуш справи 13).
Рішенням від 20.02.2019 №4 Чортківським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Тернопільській області повідомило, що згідно паспортних даних і довідок про проживання ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю з 21.12.1988 по 17.07.1992, з 12.09.1995 по 19.07.2007, з 03.08.2007 по теперішній час. А відповідно до відомостей про стаж, робота з 10.11.1988 по 05.10.2013 проходила в організаціях, що знаходяться на радіаційно забрудненій території. Проте робота носила роз'їзний характер і визначити точний період (роботи) в радіаційно забрудненій території неможливо. Таким чином, заявник не підтвердив мінімально необхідних 4 роки проживання (роботи) в радіаційно забрудненій зоні в період з 26.04.1986 по 31.12.1992. Враховуючи наведене в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу відмовлено (аркуш справи 10-11).
Вважаючи відмову відповідача неправомірною та такою, що не відповідає вимогам законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми, в реакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі Закон №796-ХІІ).
Згідно із ст.49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Так, п.4 ч.1 ст.14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення викладені у ст.55 Закону №796-ХІІ, згідно п.2 ч.1 якої потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Зі змісту пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слідує, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Із наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та проживали (працювали) на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 31.12.1992 року не менше 4-х років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону №796-XII, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановлені цим Законом.
Згідно з п.6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (чинного на час видачі позивачу посвідчення, далі Порядок №51), особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
У відповідності до п.10 Порядку №51 посвідчення видаються, зокрема, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 7).
Системний аналіз вказаних законодавчих норм дає підстави для висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17, від 22.03.2018 року у справі №588/538/16-а.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням (категорія 4) серії НОМЕР_2 від 01.03.1993 (аркуш справи 15).
Наявність у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідачем не оспорюється, посвідчення є чинним і вказує на те, що останній згідно положень Закону №796-XIІ та Порядку №51, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, при встановленні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи четвертої категорії та видачі відповідного посвідчення, яке згідно вказаного є безумовним підтвердження наявності відповідного статусу у особи, вже було підтверджено та встановлено факт постійного проживання або постійної роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю, оскільки у випадку іншого підстави для видачі йому посвідчення 4 категорії були б відсутні.
Відповідно до ст. 11 Закону № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Встановлені судом обставини справи свідчать, що позивач дійсно проживав (працював) на території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше 4-х років, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами: записами трудової книжки позивача, довідкою Чортківської міської ради від 15.02.2019 №2/01-47/215, актом про встановлення факту проживання Чортківської міської ради від 20.02.2019.
Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які вказують додержання умови надання пенсій за віком особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення викладені у ст.55 Закону №796-ХІІ, та наявність права зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на п'ять років, як особі, яка проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років.
Щодо посилань відповідача у рішенні про відмову у призначенні пенсії на те, що згідно із паспортних даних і довідок про проживання ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю з 21.12.1988 по 17.07.1992, з 12.09.1995 по 19.07.2007, з 03.08.2007 по теперішній час. А відповідно до відомостей про стаж, робота з 10.11.1988 по 05.10.2013 проходила в організаціях, що знаходяться на радіоаційно забрудненій території. Проте робота носила роз'їзний характер і визначити точний період (роботи) в радіаційно забрудненій території неможливо, то таке суд оцінює критично, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановлення для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Отже, мотиви та доводи, наведені відповідачем, суд вважає безпідставними, оскільки в ході розгляду справи підтверджено факт, що він проживав та працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З урахуванням вищенаведеного суд приходить висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а тому оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії позивачеві зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, та беручи до уваги встановлене судом право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та враховуючи дату народження позивача, така пенсія повинна бути призначена позивачу з 11.03.2019, з дня що настає за днем досягнення необхідного пенсійного віку.
Ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; а винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Відтак, з метою ефективного правового захисту позивача вимога щодо зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплачувати позивачеві пенсію підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1536,80 грн. згідно квитанції №39785734 від 18.03.2019. (аркуш справи 3).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №4 від 20 лютого 2019 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
2. Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити, нарахувати і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 11.03.2019.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок, сплачений відповідно до квитанції №39785734 від 18 березня 2019 року.
Реквізити сторін: позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_5, РНОКПП НОМЕР_1); відповідач - Чортківське обєднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: 48500, Тернопільська область, Чортківський район, місто Чортків, вулиця Шевченка, будинок 34, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 41248539) .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.