
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2019 р. справа №480/846/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Будакова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/846/19 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, викладеної у листі від 01.02.2019 №Ф-63-646/21-19 та зобов'язання надати вказаний дозвіл. Свої вимоги мотивує тим, що 27.12.2018 вона звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту. Однак, відповідачем їй була надана відмова в задоволенні заяви з тих підстав, що земельна ділянка, яка планується для відведення, частково збігається із земельною ділянкою, яка перебуває у приватній власності іншого громадянина. Позивач вважає, що відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є протиправною, оскільки у клопотанні зазначено бажане місце розташування та орієнтовна, а не точна, площа бажаної земельної ділянки. Тому, відповідач повинен був надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, а при розробці проекту землеустрою розробник повинен врахувати ці невідповідності, та зменшити орієнтовний розмір бажаної земельної ділянки або змістити її в ту чи іншу сторону.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 07.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Головне управління Держгеокадастру в Сумській області з позовними вимогами не погодилось у відзиві на позовну заяву та зазначило, що рішенням у формі листа від 01.02.2019 № Ф-63-646/21-19 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на землевідведення, оскільки земельна ділянка, яка планується до відведення ОСОБА_3, знаходиться у приватній власності, кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 0,5692 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.18-20).
Враховуючи обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою суду від 21.03.2019 справа призначена в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 08.04.2019.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Будаков В.М. у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 27.12.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного номеру (а.с.14).
Розглянувши вказану заяву, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 01.02.2019 №Ф--63-646/21-19 повідомило ОСОБА_3 про те, що відповідно до інформаційної довідки, наданої відділом у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 21.01.2019 №125/416-19, земельна ділянка, яка планується для відведення, частково збігається із земельною ділянкою, яка перебуває у приватній власності іншого громадянина (а.с.12).
Не погодившись з вказаним листом, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 01.02.2019 №Ф--63-646/21-19 земельна ділянка, на яку претендує позивач, частково збігається із земельною ділянкою, яка перебуває у приватній власності іншого громадянина (а.с.12).
Відповідно до Інформаційної довідки Відділу у Буринському районі ГУ Держгеокадастру в Сумській області від 21.01.2019 №125/416-19 земельна ділянка, яка планується для надання у власність ОСОБА_3, частково збігається із земельною ділянкою, яка перебуває у приватній власності, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 0,5692 га (а.с.22).
Проте, а ні в Інформаційній довідці, а ні в листі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області не зазначено, в якій саме частині бажана для позивача земельна ділянка збігається із земельною ділянкою, що перебуває у приватній власності.
В той же час, з кадастрової карти вбачається, що цей збіг земельних ділянок є незначним, і майже вся земельна ділянка, на яку претендує позивач, є вільною.
Суд зазначає, що заявлений позивачем орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га відповідає положенням ст. 121 Земельного кодексу України, подані документи за змістом та кількістю відповідають переліку, наведеному у ст. 118 Земельного кодексу України.
Крім того, на етапі надання дозволу на розробку проекту землеустрою не вирішується питання про передачу земельної ділянки позивачу у власність. При розробці проекту землеустрою розробник повинен врахувати ці та інші невідповідності, а відповідач перевірить відповідність розташування земельної ділянки на етапі затвердження проекту землеустрою.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеної у листі від 01.02.2019 №Ф-63-646/21-19.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, викладеної у листі від 01.02.2019 №Ф-63-646/21-19 та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 27.12.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 768,40грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, викладеної у листі від 01.02.2019 №Ф-63-646/21-19.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м.Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 15.04.2019.