
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2019 р. Справа №480/465/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання Високос Я.С.
представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Кунець В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якій просить визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 18.01.2019 № Ш-16383-455/21-19, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області; зобов'язати ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у грудні 2018 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Не зважаючи на те, що до заяви були додані усі необхідні документи, визначені законом, листом від 18.01.2019 відповідач відмовив у наданні дозволу, посилаючись на те, що відповідно до листа Яструбинської сільської ради земельна ділянка запланована для виставлення на земельні торги. Позивач не погоджується із такими діями відповідача у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
26.02.2019 представник відповідача подав відзив, у якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. На підтвердження обґрунтованості спірного рішення зазначив, що згідно з інформаційною довідкою відділу у Сумському районі ГУ Держгеокадастру масив, за рахунок якого планується відведення земельної ділянки включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону.
У лютому 2019 ФГ "Інтерагро" звернулось до ГУ Держгеокадастру із клопотанням про включення земельної ділянки орієнтовною площею 17,2 га у перелік земельних ділянок та прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
Наказом ГУ Держгеокадастру від 13.02.2019 земельну ділянку площею 17,2 га на території Яструбинської сільської ради з кадастровим кварталом НОМЕР_1 було включено в перелік земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону. Відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Також відповідач заперечує проти позовних вимог у формі зобов'язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
04.04.2019 представником відповідача подано додаткові пояснення, відповідно до яких наказом ГУ Держгеокадастру від 01.03.2019 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах на території Яструбинської сільської ради площею 17,2 га з кадастровим номером НОМЕР_2. Бажана земельна ділянка, на яку позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту її землеустрою знаходиться в масиві НОМЕР_1 виставленому на земельні торги, а тому не може бути надана позивачу.
Ухвалою від 08.02.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 27.03.2019 по справі призначено судове засідання.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити. Представник відповідача проти позовних вимог заперечувала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 11.12.2018, яка 19.12.2018 була зареєстрована в ГУ Держгеокадастру за № Ш-16383/0/94-18, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с. 31).
Листом від 18.01.2019 № Ш-16383-455/21-19 відповідач повідомив ОСОБА_3 про неможливість задоволення поданої нею заяви з огляду на те, що відповідно до листа Яструбинської сільської ради бажана земельна ділянка запланована сільською радою для виставлення на земельні торги (а.с. 15).
Суду представник відповідача надав наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2018 № 49 про внесення змін до додатку 1 наказу від 09.04.2014 № 23 "Про визначення переліку земельних ділянок", яким 17 земельних ділянок включено до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с. 35).
Із додатку до вказаного наказу вбачається, що земельна ділянка на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області площею 17,2 га, кадастровий номер НОМЕР_3 включена до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с. 36).
Крім того, представником відповідача надано наказ ГУ Держгеокадастру від 01.03.2019, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Яструбинської сільської ради площею 17,2 га, кадастровий номер НОМЕР_4 (а.с. 45), а також витяг із Державного земельного кадастру про право власності на зазначену земельну ділянку, зареєстроване на Державу в особі ГУ Держгеокадастру (а.с. 48)
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру від 18.01.2019 № Ш-16383-455/21-19, відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мотивована включенням бажаної земельної ділянки до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону.
Вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України.
ГУ Держгеокадастру, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків, зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви.
Жодної з наведених у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідачем не зазначено.
Відповідно до ч. 10 ст. 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідь на заяву ОСОБА_3 містить посилання на рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2017 № 2/1, яким доручено начальникам головних управлінь агентства за зверненнями щодо відведення земельних ділянок забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад запитів на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації землеустрою.
Також відповідач посилається на вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України № 333-р та № 688-р. Однак врахування чи неврахування позиції місцевої ради під час вирішення питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не передбачено чинним законодавством та відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України не є підставою для відмови у наданні такого дозволу. Із прийняттям зазначених документів не вносились зміни до Земельного кодексу України в частині підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
На думку суду, безпідставним є посилання представника відповідача на те, що наказами від 13.02.2019 № 49 бажану земельну ділянку включено до переліку ділянок, які можуть виставлятися на торги та наказом від 01.03.2019 затверджено документацію із землеустрою на таку земельну ділянку.
По-перше, відповідачем не надано жодного доказу, що земельні ділянки, зазначені у наказах, співпадають з ділянкою, відносно якої позивачем подана заява. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач не може посилатись на вказаний доказ як на підставу відмови в задоволенні позову, оскільки він не був покладений у основу оскаржуваних рішень. Як вбачається з матеріалів справи, накази були прийняті після того, як відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Тому суд не приймає зазначені докази, як належні.
Разом із тим, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що у відповідача не було підстав для винесення наказу щодо включення земельних ділянок на земельні торги, враховуючи те, що в даному випадку не є предметом розгляду дослідження правомірності прийняття відповідачем наказу № 49 від 13.02.2019, а також наказу № 123 від 01.03.2019 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах.
Враховуючи, що відповідач без законних на те підстав відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд вважає необхідним визнати таку відмову протиправною.
Оскільки підстави для відмови ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою бажаної земельної ділянки обґрунтовані доказами, які не були покладені в основу спірного рішення, оскільки не існували на момент прийняття такого рішення, при цьому наказ № 49 від 13.02.2019, а також наказ № 123 від 01.03.2019 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах є чинним та не скасованим в установленому порядку, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 11.12.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 18.01.2019 № Ш-16383-455/21-19, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області потворно розглянути заяву ОСОБА_3 від 11.12.2018, отриману Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області 19.12.2018, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 15.04.2019.
Суддя С.М. Гелета