Рішення № 81144366, 09.04.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
200/2360/19-а
Номер документу
81144366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2019 р. Справа№200/2360/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд: у складі - головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О., за участю: представника позивача - Попової К.М. за довіреністю, представника відповідача - Вовченка С.П. за довіреністю, розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом Державного підприємства "Шахта ім. М.С. Сургая" до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2019 року Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0195524908 від 12 жовтня 2018 року про нарахування штрафу у розмірі 30601,75 грн. у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при винесенні спірного рішення контролюючий орган не врахував норми пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, тобто, строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), тому податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафу в розмірі 30601,75 грн. є протиправним, винесеними з порушеннями норм чинного законодавства України та таким, що підлягає скасуванню.

7 березня 2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що камеральною перевіркою своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового зобов'язання) з екологічного податку ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» було встановлено порушення позивачем вимог п.57.1 ст.57 та п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, а саме: допущену несвоєчасну сплату позивачем узгодженого податкового зобов'язання з екологічного податку із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання. Крім того, перевіркою встановлено, що розстрочені грошові зобов'язання з екологічного податку ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» за судовими ухвалами сплачуються з порушенням строків, що є порушенням умов графіків погашення заборгованості, що встановлені судовими рішеннями про розстрочення податкового боргу із вказаного податку. Оскільки платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним, що передбачено п.102.4. ст. 102 Податкового кодексу. На момент погашення податкового боргу в інтегрованій картці позивача в автоматичному режимі розрахувалися штрафні санкції за порушення граничних строків узгодженого податкового зобов'язання, у зв'язку з чим, контролюючий органом правомірно було визначено суму грошового зобов'язання платника та сформовано спірне податкове повідомлення-рішення. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представником позивача надано до суду відповідь на відзив, в якому зазначено, що сума штрафних санкцій є складовою податкового зобов'язання, на штрафні санкції поширюється строк давності (1095) днів), а тому податковий орган не мав право застосовувати штрафні санкції за несплату узгодженого податкового зобов'язання за 2013 рік.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 19 березня 2019 року.

Ухвалою суду від 1 березня 2019 року вирішено задовольнити клопотання представника позивача та адміністративну справи розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 19 березня 2019 року.

19 березня відкладено підготовче засідання на 9 квітня 2019 року.

У підготовчому засіданні представники сторін заявили клопотання про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті, про що надали відповідну заяву.

Протокольною ухвалою від 9 квітня 2019 року вирішено закрити підготовче провадження та перейти до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлений позов та надала пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві. Представник Головного управління ДФС у Донецькій області у судовому засіданні заперечував проти позову та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая» (далі - ДП «Шахта ім. М.С. Сургая») створене відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 5 лютого 2016року № 54 «Про створення шляхом виділу державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая» на базі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая», є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 40695853, юридична адреса: 85670, Донецька область, м. Вугледар, перебуває на податковому обліку в Мір'їнській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (Вугледарське відділення) з 28 липня 2016 року.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання з екологічного податку ДП «Шахта ім. М.С. Сургая», за наслідками якої було складено Акт перевірки № 762/05-99-49-08/40695853 від 5 жовтня 2018 року, яким встановлено порушення позивачем вимог п.57.1 ст.57 та п.250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання з екологічного податку за період з 19 серпня 2013 року по 25 листопада 2013 року.

На підставі встановлених в Акті перевірки порушень, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 12 жовтня 2018 року№ 0195524908 про застосування на підставі ст.126 Податкового кодексу України штрафної санкції на загальну суму 30601,75 грн.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 20 грудня 2018 року №41215/6/99-99-11-06-01-25 скарга на податкове повідомлення-рішення ГУДФС у Донецькій області від 12 жовтня 2018 року №0195524908 залишена без розгляду та повернута заявникові.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надано визначення грошовому зобов'язанню платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Як убачається зі спірного податкового повідомлення-рішення за несвоєчасну сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань по екологічному податку, податковим органом застосовано до підприємства штрафні санкції, передбачені ст. 126 Податкового кодексу України.

Так, пунктом 126.1. статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як убачається з матеріалів справи, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року встановлено порядок виконання судового рішення по справі №805/388/13-а про стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» заборгованості з екологічного податку в розмірі 70636,35 грн. шляхом розстрочення податкового боргу на 12 місяців, з урахуванням щомісячної сплати за лютий-грудень 2013 року в розмірі 5886,36 грн. та за січень 2014 року в розмірі 5886,39 грн.

Згідно розрахунку штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення №0195524908 від 12 жовтня 2018 року податковим органом визначено суму штрафу ДП "Шахта ім. М.С. Сургая" за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, які визначені:

- ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року по справі №85/388/13-а, з граничним терміном сплати 25 жовтня 2013 року, сплачено 26 вересня 2018 року в сумі 5886,35 грн. із затримкою 1789 днів, нараховано штраф у розмірі 1177,27 грн.;

- ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року по справі №85/388/13-а, з граничним терміном сплати 25 листопада 2013 року, сплачено 26 вересня 2018 року в сумі 5886,35 грн. із затримкою 1758 днів, нараховано штраф у розмірі 1177,27 грн.;

- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2013 року № 9063703703 від 11 жовтня 2013 року, з граничним терміном сплати 19 листопада 2013 року, сплачено 26 вересня 2018 року в сумі 141236,05 грн., із затримкою 1766 днів, нараховано штраф у розмірі 28247,21 грн.

Так, погашення податкового боргу з екологічного податку за 2013 рік відбулося 26 вересня 2018 року в результаті проведення цільового аукціону та реалізацією майна ДП «Шахта ім. М.С. Сургая», згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2018 року по справі №805/4296/17-а, якою надано дозвіл на реалізацію майна, яке перебуває у податковій заставі, що підтверджується листом Головного управління ДФС у Донецькій області від 28 вересня 2018 року №43089/10/05-99-79-20-23.

Проте, суд зазначає, що нарахування податковим органом штрафних санкцій має відбуватись з урахуванням строків давності, встановлених Податковим кодексом України.

Так, строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) врегульовано статтею 114 Податкового кодексу України, відповідно до якої граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 102.1. статті 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку зокрема подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Оскільки пункт 102.1 статті 102 Податкового кодексу України пов'язує втрату права контролюючого органу для нарахування податкових зобов'язань із закінченням 1095-денного терміну, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, суд приходить висновку про протиправність нарахувань штрафних санкцій по спірному податковому повідомленню - рішенню, відповідно до розрахунку якого, визначено суму штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань, а саме, з моменту граничного строку сплати таких зобов'язань та до моменту винесення податкового рішення минуло більше як 1095 днів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 10 травня 2018 року по справі № К/9901/34710/18 № 820/3544/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Як вже зазначалось вище, сума штрафу в розмірі 1177,27 грн. визначена за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за ухвалою суду по справі №805/388/13-а з граничним терміном сплати 25 жовтня 2013 року, сплачено 26 вересня 2018 року в сумі 5886,35 грн. із затримкою 1789 днів; сума штрафу в розмірі 1177, 27 грн. визначена за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за ухвалою суду по справі №805/388/13-а з граничним терміном сплати 25 листопада 2013 року, сплачено 26 вересня 2018 року в сумі 5886,35 грн. із затримкою 1758 днів; сума штрафу в розмірі 28247,21 грн. визначена за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2013 року № 9063703703 від 11 жовтня 2013 рокуз граничним терміном сплати 19 листопада 2013 року, сплачено 26 вересня 2018 року в сумі 223674 грн. із затримкою 1766 днів.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що штрафні санкції за порушення граничних строків нараховуються по особовій картці платника в автоматичному режимі в день погашення податкового боргу, тому контролюючий орган може самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника тільки після факту погашення податкового боргу, оскільки норми пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України встановлюють строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), а саме не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку, зокрема подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань.

Таким чином, оскільки податковим органомпри винесенні спірного рішення, не враховано норми 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, тобто, строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), податкове повідомлення-рішення №0195524908 від 12 жовтня 2018 року про нарахування штрафу у розмірі 30601,75 грн. є протиправними, винесеними з порушеннями норм чинного законодавства України та такими, що підлягає скасуванню.

У спірних правовідносинах суд також застосовує рішення Європейського суду з прав людини у справах "Серков проти України" (заява №39766/05), "Щокін проти України" (заяви №23759/03 та №37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами як джерела права.

Вказаними рішеннями встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки органи держаної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Шахта ім. М.С. Сургая"" підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно квитанції від 7 лютого 2019 року № 0.0.1261010185.1 позивачем за подання адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 1921 грн., таким чином, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір у зазначеному розмірі, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №0195524908 від 12 жовтня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь Державного підприємства "Шахта ім. М.С. Сургая" (місцезнаходження: 85670, Донецька область, м. Вугледар, код ЄДРПОУ 40695853) судовий збір у сумі 1921 грн.

Скорочене рішення виготовлене та проголошене у судовому засіданні 9 квітня 2019 року за присутності представників сторін, повний текст рішення виготовлений 15 квітня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Дмитрієв В.С.