
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2019 р. Справа№200/10439/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Шинкарьової І.В.
при секретарі судового засідання - Заїченко Я.В.,
за участю сторін:
позивача - не з'явився,
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
12 жовтня 2018 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі відповідач) про визнання протиправною відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язати здійснити переведення позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 з часу звернення із заявою про переведення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер її чоловік ОСОБА_3, в зв'язку з чим, 23 серпня 2018 року вона звернулась до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії, а саме перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням відповідача, їй відмовлено у проведенні перерахунку пенсії - перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, у зв'язку з невірним розрахунком заробітної плати. Вважає що вона має право на 50 % пенсії свого померлого чоловіка, відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки його пенсія на момент смерті складала щомісячно 25 383,81 грн., згідно виписки карткового рахунку чоловіка. В зв'язку з чим, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року позовна заява залишена без розгляду (ар. справи 25).
01 листопада 2018 року позивачем усунуті позовні вимоги шляхом подання адміністративного позову (з уточненням). В позовній заяві просить визнати протиправною відмову Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язати здійснити переведення позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 з часу звернення із заявою про переведення пенсії (арк. справи 26).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання на 04 грудня 2018 року (арк. справи 1-2 ).
30 листопада 2018 року через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідачем поданий відзив на позов, якому відповідач зазначив наступне. 23 серпня 2018 року позивач звернулась до управління із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. Рішенням управління від 31 серпня 2018 року, позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки позивач з 25 жовтня 2017 року отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника, згідно особистої заяви № 6206. Відповідач зазначає, що матеріалами пенсійної справи страховий стаж годувальника ОСОБА_2 складає 46 років 01 місяць 23 дні (враховано по 30 листопада 2015 року). Коефіцієнт страхового стажу склав - 0,46083. Пенсія розрахована із заробітної плати за період з 01 липня 2000 року по 30 листопада 2015 року згідно даних персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток склав 20409,30 грн., при індивідуальному коефіцієнті 5,42166. Показники заробітної плати,що застосовується для призначення пенсії у 2016 році - 3764,40 грн. (5,42166 х 3764,40 грн. = 20409,30 грн.). Станом на 30 вересня 2018 року загальний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 4782,547 грн. з розрахунку (9564,94 : 50 %). В зв'язку з чим, просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі (арк. справи 36-37).
04 грудня 2018 року судове засідання відкладено на 26 грудня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження. Замінено судове засідання розглядом по смуті підготовчим судовим засіданням. Підготовче засідання призначене на 09 січня 2019 року (арк. справи 47).
09 січня 2019 року підготовче судове засідання відкладено розглядом на 22 січня 2019 року.
22 січня 2019 року відповідно до статті 181 КАС України, продовжено строк підготовчого провадження, судове засідання відкладено на 14 лютого 2019 року.
24 січня 2019 року через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідачем подана заява про заміну сторони в адміністративній справі у зв'язку з реорганізацією шляхом злиття з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (арк. справи 57-62).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2019 року замінений відповідач у справі з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області. Підготовче засідання відкладено на 07 березня 2019 року (арк. справи 66).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 02 квітня 2019 року (арк. справи 69).
Позивач, представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з'явились по невідомим суду причинам, про слухання справи своєчасно повідомлені.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_2, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1. Є пенсіонером за віком згідно пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_3, перебуває на обліку в Покровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області.
ОСОБА_1 перебуває на обліку, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України у сел. Котлине (Димитрове) Покровського району Донецької області, що підтверджується довідкою № 21221 від 11 вересня 2018 року.
З ОСОБА_2 позивач перебувала у шлюбі з 24 листопада 1973 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_4 від 24 листопада 1973 року.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, що підтверджено копією свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_5 від 24 жовтня 2017 року (арк. справи 20).
В позові позивач зазначає, що за життя свого чоловіка, вона повністю перебувала на його утриманні, після його смерті, вона втратила істотну частину доходів тому, що пенсія (грошове утримання судді) значно перевищувала пенсію позивача та була постійним та систематичним джерелом для існування, в зв'язку з чим, матеріальне становище позивача значно погіршилось.
25 жовтня 2017 року позивач звернулась до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перехід пенсії у разі втрати годувальника, а саме перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (арк. справи 79).
Позивачем до управління була надана довідка виконкомом Першотравневої сільської ради за вихідним № 763 від 23 жовтня 2017 року з якої вбачається, що разом із позивачем ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 проживав її чоловік ОСОБА_2, як тимчасово переміщена особа із зони АТО по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 року (арк. справи 91).
В зв'язку з чим, управлінням пенсійного фонду з жовтня 2017 року позивачу був здійснений перерахунок пенсії, і цього періоду позивач стала перебувати на обліку відповідача та отримувати пенсію в зв'язку з втратою годувальника у розмірі 4096,68 грн., з листопада 2017 року по лютий 2018 року позивач отримує пенсію у розмірі 4782,47 грн., з березня 2019 року - 5584,39 грн. (арк. справи 102-103).
Згідно розпорядження № 323550 від 05 грудня 2017 року позивач отримує пенсію по втраті годувальника у розмірі 4782,47 грн.
На звернення позивача до управління, Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області листом від 31 серпня 2018 року за вихідним № 8172/02/25 повідомила позивача про те, що позивач перебуває з 08 лютого 2010 року як отримувач пенсії за віком, а з 25 жовтня 2017 року отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника, згідно особистої заяви позивача № 6206. Також відповідач зазначив, що відповідно до статті 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї призначається у розмірі 50 % пенсії за віком померлого годувальника. За матеріалами пенсійної справи, страховий стаж годувальника ОСОБА_2 складає 46 років 01 місяць 23 дні (враховано по 30 листопада 2015 року). Коефіцієнт страхового стажу склав - 0,46083. Пенсія розрахована із заробітної плати з 01 липня 2000 року по 30 листопада 2015 року згідно даних персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток слав 20 409,30 грн., про індивідуальному коефіцієнті 5,42166. Показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2016 році - 3764,40 гр. (5,42166 х 3764,50 грн. = 20 409,30 грн.)
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Відповідно до преамбули зазначеного закону, цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно із статтею 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що виключно цим Законом визначаються, зокрема: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону № 1058 пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону № 1058 визначено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з приписами статті 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та матеріалів справи, спірним питанням у даній справі є відмова позивачу к переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника .
Відповідно до приписів статті 37 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Відповідно до частини 1 статті 38 даного закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону - довічно.
Статтею 38 зазначеного закону визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.
Із представленого відповідачем копії розпорядження № 323550 від 05 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 25 жовтня 2017 року у розмірі 4782,47 грн.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач на підставі особистої заяви № 6206 з 25 жовтня 2017 року перебуває на обліку як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною відмову відповідача у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника та зобов'язання відповідача здійснення переведення позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 з часу звернення із заявою про переведення пенсії заявлені позиваче безпідставні, а тому задоволенню не підлягають, оскільки позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а саме померлого чоловіка - ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Враховуючи, що позивачу у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, суд відповідно до статті 139 КАС України вважає, що сплачена позивачем при зверненні до суду сума судового збору в розмірі 704, 80 грн. відшкодуванню відповідачем за рахунок бюджетних асигнувань не підлягає.
На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, місце реєстрації: АДРЕСА_1; місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (зареєстроване за юридичною адресою: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправною відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язання здійснити переведення позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 з часу звернення із заявою про переведення пенсії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 02 квітня 2019 року.
Повний текст рішення складено та підписано 12 квітня 2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Шинкарьова І.В.