
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" квітня 2019 р. справа № 300/399/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства «Чорний ліс» до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство «Чорний ліс» (далі – позивач, ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс») звернулося в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі – відповідач, Івано-Франківська ОДА) про визнання дій відповідача щодо відмови позивачу у наданні дозволу (згоди) на встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі наданих позивачу рішенням сесії обласної ради №278 від 14.03.2000 і переданих в постійне користування протиправними.
Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу в наданні дозволу (згоди) на встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі наданих позивачу рішенням сесії обласної ради №278 від 14.03.2000 і переданих в постійне користування.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс» 14.05.2018 направило відповідачу клопотання за №03-53, №03-58 та №03-59 з приводу надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 8 531 га, які розташовані на території Богородчанського (2 008 га), Калуського (3 764 га), Тисменицького (2 849 га) районів Івано-Франківської області. Однак, 31.09.2019 на адресу ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс» надійшов лист від Івано-Франківської ОДА за №3853/2/1-18/01-08, яким фактично відмовлено в отриманні вказаних дозволів, без належного на те правового обґрунтування. Позивач вважає такі дії Івано-Франківської обласної державної адміністрації про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі протиправними.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та 21.03.2019 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив від 20.03.2019, зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення даного адміністративного позову. Так, відповідачем зазначено, що позивачем при поданні до Івано-Франківської ОДА клопотань за №03-53, №03-58 та №03-59 долучено рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 за №278-12/2000, яким затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс»; вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства оборони України землі лісового фонду загальною площею 8 531 га; надано ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс» у постійне користування землі лісового фонду площею 8 531 га, в тому числі на території Богородчанського району – 2 008 га, калуського району – 3 674 га, Тисменицького району – 2 849 га. Разом з тим, позивачем не додано до клопотань документів, що підтверджують право постійного користування земельними ділянками (а.с. 61-64).
21.03.2019 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло також клопотання відповідача від 20.03.2019 про розгляд справи в судовому засіданні із викликом сторін (а.с. 72).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 у задоволенні клопотання Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 20.03.2019 про розгляд справи №300/399/19 за позовом Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства «Чорний ліс» до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено (а.с. 74-75).
05.04.2019 від позивача на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява в порядку уточнення позовних вимог від 03.04.2019 за №03/04/19, в якій позивач посилається на передбачені статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України способи захисту порушених прав (а.с. 81-86).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2019 заяву позивача в порядку уточнення позовних вимог – залишено без розгляду (а.с. 140-141).
Суд відзначає, що відповідачем одночасно із направленням відзиву до суду, направлено його і на адресу позивача, який, як підтверджується інформацією про відстеження пересилання поштових відправлень, яка міститься на офіційному веб-сайті ПАТ «Укрпошта», останнім отримано 09.04.2019, однак після спливу встановленого судом в ухвалі про відкриття провадження від 01.03.2019 п’ятиденного строку правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався (а.с. 144).
Зважаючи на вищевикладене, судом проведено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши та оцінивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство «Чорний ліс» є юридичною особою та зареєстроване як приватне підприємство, одним з видів діяльності якого є 02.10 – Лісництво та інша діяльність у лісовому господарстві, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 55-56).
19.10.1999 Івано-Франківською ОДА листом за №7777/16-203/273 погоджено надання земель лісового фонду площею 8 972 га Івано-Франківського військового лісгоспу МО оборони у постійне користування Спеціалізованому лісомисливському науково-дослідному Природно-заповідному господарству «Чорний ліс» (а.с. 26).
Рішенням Івано-Франківської обласної ради про вилучення і надання земель лісового фонду від 14.03.00 за №278-12/2000 затверджено проект відведення земельних ділянок ІІП «Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство «Чорний ліс», вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу МО України земельні ділянки лісового фонду загальною площею 8 531 га та надано їх в постійне користування приватному підприємству «Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство «Чорний ліс». Також даним рішенням зобов’язано позивача у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства.
Однак, як свідчать матеріали справи, вказані документи у позивача на даний час відсутні.
14.05.2018ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс» направило відповідачу клопотання за №03-53, №03-58 та №03-59 з приводу надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 8 531 га, які розташовані на території Богородчанського (2 008 га), Калуського (3 764 га), Тисменицького (2 849 га) районів Івано-Франківської області.
Івано-Франківська ОДА листом від 31.09.2019 за №3853/2/1-18/01-08 повідомила позивача, що клопотання позивача від 14.05.2018 за №03-53, №03-58 та №03-59 розглянуті та згідно резолюції керівництва облдержадміністрації були скеровані для розгляду Головному управлінню Держгеокадастру в області, яким в свою чергу, розглянуто вищевказані клопотання та надано відповідні роз’яснення (а.с. 12). Так, згідно змісту листа Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 11.09.2018 за №13-9-06-5462/0/2-18 слідує, що відсутні правові підстави надання облдержадміністрацією дозволу позивачу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок загальною площею 8 531 га, які розташовані на території Богородчанського (2 008 га), Калуського (3 764 га), Тисменицького (2 849 га) районів Івано-Франківської області та передані підприємству у постійне користування рішенням Івано-Франківської обласної ради про вилучення і надання земель лісового фонду від 14.03.00 за №278-12/2000 (а.с. 13-14).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом частин 2, 3 статті 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Земельні правовідносини регулюються Земельним Кодексом України (далі – ЗК України), Законом України «Про землеустрій» та іншими, прийнятими відповідно до них, нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Згідно з частинами 1-3 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Згідно з частинами 1-2 статті 55 Закону України «Про землеустрій», встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів та здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Частинами 8-9 статті 55 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 14 статті 186 ЗК України, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується:Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності;власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Слід відмітити, що механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками визначено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, яка затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 за №376.
Так, пунктом 4.1 даної Інструкції передбачено, що відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється при повній (частковій) втраті в натурі (на місцевості) межових знаків, їх пошкодженні, яке унеможливлює використання межових знаків, а також при розгляді земельних спорів між власниками (користувачами) суміжних земельних ділянок.
З аналізу зазначених норм, слідує, що для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) необхідно отримати дозвіл Верховної РадиАвтономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, яким в даному випадку є Івано-Франківська обласна державна адміністрація.
Судом встановлено, що відповідачем позивачу направлено лист від 31.09.2019 за №3853/2/1-18/01-08, яким повідомлено, що клопотання від 14.05.2018 за №03-53, №03-58 та №03-59 розглянуті та згідно резолюції керівництва облдержадміністрації були скеровані для розгляду Головному управлінню Держгеокадастру в області (а.с. 12).
При цьому даний лист не містить ні відмови, ні погодження щодо надання дозволу для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а є лише листом інформаційного характеру.
В подальшому, як встановлено судом, позивачем до відповідача подано клопотання №03-10 від 18.01.2019 та №03-12 від 30.01.2019 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі, на які вже у процесі розгляду даної справи відповідач надав відповідь, а саме листом від 27.02.2019 за №851/1/1-19/01-108 позивачу відмовлено в задоволенні вищезазначених клопотань, оскільки позивачем не додано документів, які б підтверджували користування Спеціалізованим лісомисливським науково-дослідним Природно-заповідним господарством «Чорний ліс» вказаними земельними ділянками.
Разом з цим, як судом вже встановлено та зазначено в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2019, надання відповідачем відмови, оформленої листом від 27.02.2019 за №851/1/1-19/01-108, стосовно надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі, про що позивач просив у клопотаннях №03-10 від 18.01.2019 та №03-12 від 30.01.2019, зумовило виникнення нових публічно-правових відносин, які мають інший предмет доказування, в порівнянні з позовними вимогами позивача.
Згідно частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Таким чином, суд дійшов висновку, що фактично відповідачем листом від 31.09.2019 за №3853/2/1-18/01-08 не надавалось жодної вмотивованої відповіді позивачу (надання дозволу чи відмова у його наданні) на клопотання ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс»від 14.05.2018 за №03-53, №03-58 та №03-59, та як наслідок, такі дії відповідача не можуть визнаватись протиправними щодо відмови позивачу у наданні дозволу (згоди) на встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі наданих позивачу рішенням сесії обласної ради №278 від 14.03.2000 і переданих в постійне користування.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що суб’єкт владних повноважень довів, що діяв у межах наданих повноважень та не порушував права позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про визнання дій відповідача щодо відмови позивачу у наданні дозволу (згоди) на встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі наданих позивачу рішенням сесії обласної ради №278 від 14.03.2000 і переданих в постійне користування протиправними, є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства «Чорний ліс» (вул. Саєвича, 5А, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 30475245) до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, код ЄДРПОУ 20567921) про визнання дій протиправними, – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.