Ухвала суду № 81143512, 05.04.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2019
Номер справи
802/859/18-а
Номер документу
81143512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Вінниця

05 квітня 2019 р. Справа № 802/859/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,

за участю:

секретаря судового засідання: Федчук Т.Ю.

позивача: ОСОБА_1

без участі відповідачів

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі

за позовом: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2

до: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 07.06.2018 в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.08.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 залишено без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07.06.2018 - без змін.

Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23.01.2019 касаційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 задоволено частково, рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07.06.2018 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.06.2018 - скасовано. Ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною відмову Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ. Зобов'язано Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

25.03.2019 через канцелярію суду представником відповідачів - Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та Калинівського районного відділу Управління ДМС України у Вінницькій області подано заяву про відстрочення виконання постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 23.01.2019 по справі №802/859/18-а, терміном до трьох місяців. Вказана заява мотивована тим, що у заявників виникли обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду, які полягають у наступному.

Відсутній механізм реалізації Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Верховною Радою України від 26.02.1992 №2503-XII, оскільки, на даний час втратив чинність наказ №320, яким затверджені: форма та порядок реєстрації заяви щодо одержання паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, процедура оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, дії працівників під час приймання документів для оформлення та видачі паспорта у вигляді паспортної книжки, перевірки та підтвердження тотожності особи, яка подає заяву та особи, зображеної на фотокартці, заходи з ідентифікації особи та форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Окремо зазначено, що на розгляді у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного суду перебуває справа за №806/3265/17 з аналогічним предметом. У вказаній справі Управлінням ДМС України направлено до Великої Палати Верховному суду заяву щодо встановлення способу і порядку виконання судового рішення у зразковій справі.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26.03.2019 заяву про відстрочення виконання судового рішення призначено до розгляду в судовому засіданні на 05.04.2019 з повідомленням учасників справи.

05.04.2019 до суду від позивача надійшла заява, в якій остання просить суд відмовити в задоволенні заяви відстрочення виконання судового рішення, з огляду на наступне.

Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, зазначає про відсутність порядку та процедури видачі паспорту у формі паспортної книжечки, відсутність бланків паспортів у формі паспортної книжечки, що на розсуд заявника, унеможливлює видачу паспорту згідно постанови суду. Однак, позивач вказує на те, що у зразковій справі за №806/3265/17 (Пз/9901/2/18), яка розглядалась Великою Палатою Верховного Суду, позивач отримала паспорт у формі паспортної книжечки.

Вважаючи, що вказана заява про відстрочення виконання судового рішення спрямована на затягування виконання постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 23.01.2019, позивач просить суд відмовити у її задоволенні.

В судовому засіданні позивач заперечувала щодо задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення у адміністративній справі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилась, подавши заяву про розгляд заяви без її участі за вх. №18090 від 02.04.2019.

В силу положень ч. 2 ст. 378 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Визначаючись щодо заяви про відстрочення виконання судового рішення, суд виходить з такого.

Згідно з статтею 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.

Право особи на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтею 6 КАС України.

Згідно із частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За приписами частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Згідно з вимогами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

У разі, якщо рішення суду не виконується у добровільному порядку воно може бути звернене до примусового виконання у порядку статті 373 КАС України.

При цьому, відповідно до частин першої, третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд згідно з положеннями частини четвертої статті 378 КАС України також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. При цьому відповідно до частини п'ятої статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.

Постановою Верховного Суду від 23.01.2019 касаційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 задоволено частково, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07.06.2018 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.06.2018 - скасовано. Ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною відмову Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ. Зобов'язано Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

В обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення зазначено, що з 01.01.2016 до ДМС України у Вінницькій області припинено постачання та надання бланкової продукції, а саме паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, оскільки запроваджено Державою оформлення паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, переселення, вилучення повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України". Також зазначено, що порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.04.2012 № 320 "Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за № 1089/21401 (далі - Порядок № 320), що встановлював зразки печаток, штампів і бланків документів, які застосовувалися для виконання Положення №2503-ХІІ, втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ № 161 від 01.03.2018, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.03.2018 за № 352/31804.

Відтак, як зазначено заявником, на сьогодні відсутні затверджені у встановленому порядку: форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки; порядок реєстрації такої заяви; процедура оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки; порядок дій працівників уповноважених органів під час: приймання документів, перевірки поданих документів, перевірки та підтвердження тотожності особи, яка подає заяву та особи, зображеної на фотокартці, заходи з ідентифікації особи; форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки.

Зважаючи обґрунтування вказаної заяви, суд зауважує, що наведена вище норма КАС України не містить конкретного переліку обставин для відстрочення виконання судового акта, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду можливість в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.

Під відстроченням виконання рішення розуміється перерва на певний, точно визначений строк, протягом якого виконання рішення не проводяться, у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб.

Таким чином, для відстрочення виконання рішення суду повинна бути наявність обставин, що ускладнюють виконання.

На підтвердження факту існування таких обставин заявник повинен подати суду належні та допустимі докази відповідно до вимог статей 73 і 74 КАС України.

Такими доказами відповідно статті 70 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд зазначає, що заявниками не наведено доказів настання обставин, з якими вони пов'язують відстрочення виконання рішення суду, а посилання останніх на відсутність механізму реалізації Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України 26.06.1992 №2503, в даному випадку є недоречним, оскільки оцінка законності виготовлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки була надана рішенням суду у даній справі, а також рішенням Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 (номер провадження Пз/9901/2/18).

При цьому, посилання на те, що на розгляді у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду перебуває справа за №806/3265/17 з аналогічним предметом, у якій Управлінням ДМС України направлено до Великої Палати Верховному Суду заяву щодо встановлення способу і порядку виконання судового рішення у зразковій справі, судом відхиляться з огляду на те, що таких доказів до заяви суду не надано.

Крім того, відповідно до веб-сайту Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 27 лютого 2019 року у задоволенні заяв Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області та інших осіб про роз'яснення постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) - відмовлено.

В ухвалі від 27 лютого 2019 року Велика Палата Верховного Суду звернула увагу, що поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем та іншими суб'єктами владних повноважень.

Натомість, відповідно до поданих документів у даній справі відповідачами не вказано змісту та не наведено послідовних дій суб'єктом владних повноважень для виконання судового рішення. Разом з тим, як зазначено вище, посилання останніх на відсутність механізму реалізації видачі паспорта громадянина України у формі книжечки є поза межами правового регулювання судом відхиляються, оскільки оцінка законності виготовлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки наведена у постанові Касаційного суду у складі Верховного Суду від 23.01.2019 по справі №802/859/18-а.

Враховуючи встановлені обставини, суд приходить висновку, що у задоволенні заяви про відстрочення виконання постанови Касаційного суду у складі Верховного Суду від 23.01.2019 по справі №802/859/18-а необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 70, 325, 370, 372, 378 КАС України, -

УХВАЛИВ:

В задоволені заяви Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про відстрочку виконання постанови Касаційного суду у складі Верховного суду від 23.01.2019 по справі №802/859/18-а - відмовити.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено: 12.04.19

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна