Рішення № 81143397, 08.04.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
803/3787/15
Номер документу
81143397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 803/3787/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Журомської І.М.,

представника відповідача Мельничука М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВМП" до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВМП" (далі - ТзОВ "ВМП", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Нововолинською ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ "ВМП", за результатами якої 20.07.2015 складений акт №668/244/15-36266887. Як слідує з акта перевірки, Нововолинською ОДПІ встановлено порушення позивачем податкового законодавства, а саме пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункту "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПК України), а також пунктів 5 і 6 розділу V, пунктів 1-5 розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 (далі - Порядок №966), а саме: платником податків у декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року завищено суму рядка 20.1 на 4 591 914,00 грн., чим завищено суму рядка 21 на 4 591 914,00 грн., суму рядка 22 на 4 591 914,00 грн., суму рядка 22.1 на 3 431 976,00 грн., суму рядка 23 на 1 159 938,00 грн., суму рядка 23.3 на 1 159 938,00 грн., суму рядка 24 на 4 591 914,00 грн.

Підприємство не погодилося з висновками акта перевірки та подало заперечення, проте податковий орган вважає, що такі висновки акта перевірки відповідають нормам чинного законодавства, є обґрунтованими та правомірними.

На підставі згаданого акта перевірки Нововолинська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 4 591 914,00 грн.

Позивач зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржував в адміністративному порядку спочатку до Головного управління ДФС у Волинській області, а згодом до Державної фіскальної служби України, проте оскаржуване податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарги - без задоволення.

Вважає, що належним чином заповнив декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року, та правомірно включив в рядок 20.1 декларації значення рядка 24 декларації за квітень 2015 року - 4 591 914,00 грн. Тобто, в декларації за квітень 2015 року в рядку 24 зазначено суму 4 591 914,00 грн., яка перенесена в травні 2015 року в рядок 20.1, а тому вважає, що податок на додану вартість ним не занижений.

На підставі наведеного, позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ від 10.08.2015 №0001001500/495.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2015 провадження в адміністративній справі відкрито.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.12.2015 провадження у даній справі було зупинено на підставі пункту 3 частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №803/3010/15 за позовом ТзОВ "ВМП" до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.06.2015 №0000721500/395.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2017 провадження у даній адміністративній справі поновлено.

Ухвалою суду від 25.05.2017 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №803/3570/15 за позовом ТзОВ "ВМП" до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.07.2015 №0000861500/423.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 провадження у даній адміністративній справі поновлено.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 допущено заміну відповідача - Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Володимир-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Володимир-Волинська ОДПІ, відповідач).

В письмовому запереченні проти позову представник відповідача адміністративний позов ТзОВ "ВМП" не визнає та вважає його безпідставним з наступних підстав.

Позивачем при заповненні показників податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року не враховано результатів камеральних перевірок податкової звітності з ПДВ позивача за березень 2015 року та квітень 2015 року, якими встановлено, що у зв'язку з неправильним відображенням показників у податкових деклараціях з ПДВ за березень та квітень 2015 року, ТзОВ "ВМП" неправильно відображено показники у податковій декларації з ПДВ за травень 2015 року, чим порушено пункти 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункт "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, а також пункти 5 і 6 розділу V, пунктів 1-5 розділу IX Порядку №966, а саме: платником податків у декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року завищено суму рядка 20.1 на 4 591 914,00 грн., чим завищено суму рядка 21 на 4 591 914,00 грн., суму рядка 22 на 4 591 914,00 грн., суму рядка 22.1 на 3 431 976,00 грн., суму рядка 23 на 1 159 938,00 грн., суму рядка 23.3 на 1 159 938,00 грн., суму рядка 24 на (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на суму 4 591 914,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, податковим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. На підставі наведеного, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову повністю (а.с.88-90).

Позивач в судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, хоча повістка була надіслана позивачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та не була вручена позивачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до приписів частини четвертої статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) слід вважати, що така повістка вручена належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні проти позову, просив у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ "ВМП" 19.06.2015 подано до Нововолинської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року (а.с.22-23).

З матеріалів справи слідує, що 20.07.2015 Нововолинською ОДПІ проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року та додатків до неї, поданою ТзОВ "ВМП", за результатами якої 20.07.2015 був складений акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку н додану вартість №668/244/15-36266887 (а.с.8-9).

В акті перевірки зроблено висновок про те, що дані камеральної перевірки свідчать, що в результаті порушення пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункту "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України та пунктів 5, 6 розділу V, пунктів 1-5 розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 (у редакції від 23.01.2015), платником податків у декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року завищено суму рядка 20.1 на 4 591 914,00 грн., чим завищено суму рядка 21 на 4 591 914,00 грн., суму рядка 22 на 4 591 914,00 грн., суму рядка 22.1 на 3 431 976,00 грн., суму рядка 23 на 1 159 938,00 грн., суму рядка 23.3 на 1 159 938,00 грн., суму рядка 24 на 4 591 914,00 грн.

Не погодившись з висновком згаданого акта перевірки, позивач подав до Нововолинської ОДПІ заперечення від 28.07.2015 №923, в якому висловив незгоду із висновком контролюючого органу та просив його скасувати (а.с.10).

У висновку про розгляд заперечення від 05.08.2015 Нововолинська ОДПІ зазначила, що висновок акта перевірки від 20.07.2015 №668/244/15-36266887 відповідає нормам чинного податкового законодавства України, є обґрунтованим та правомірним (а.с.11).

На підставі акта перевірки від 20.07.2015 №668/244/15-36266887 Нововолинська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 4 591 914,00 грн. (а.с.12).

ТзОВ "ВМП" не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням подало до Головного управління ДФС у Волинській області скаргу від 17.08.2015 №983 (а.с.13-14), проте скарга рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 04.09.2015 №5775/10/03-20-10-03-06 була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495 - без змін (а.с.15-16).

У зв'язку з цим, позивач подав до Державної фіскальної служби України повторну скаргу від 09.09.2015 №1074 на податкове повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495, яке просив визнати протиправним та скасувати (а.с.17-18).

За результатами розгляду скарги Державна фіскальна служба України прийняла рішення від 03.11.2015 №2340/7/6/99-99-10-01-01-25, яким відмовила у задоволенні скарги, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишила без змін (а.с.20-21).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 200 ПК України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 201.3 статті 201 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість. З урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України Законом №71, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно (пункт 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200 розділу V Кодексу.

Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Порядок визначення сум, в межах яких платник податку має право зареєструвати податкові накладні, регламентовано п.200-1.3 ст.200-1 ПК України.

Зокрема, платник податку може без додаткових перерахувань на електронний рахунок коштів зареєструвати податкову накладну із податковими зобов'язаннями, але в межах наявних у нього сум податкового кредиту, що підтверджуються податковими накладними, які, у свою чергу, постачальник товарів/послуг зареєстрував в ЄРПН. Проте, згідно з оновленим п. 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України період з 01 лютого 2015 року по 01 липня 015 року є перехідним, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200.3 цього Кодексу.

Відповідно до п.200-1.4 ст.200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу; б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.

За підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу. Якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню: а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку; б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 201.3 статті 201 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника .

Накопичені до 01 лютого 2015 року залишки від'ємного значення ПДВ повинні враховуватись в особливому порядку. Пунктом 33 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 01 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 01 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року:

а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні /розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), визначену пунктом 201.3 статті 201 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення

б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.

Міністерством фінансів України затверджено нову форму декларації з ПДВ, в якій для сум залишків від'ємного значення, непогашених станом на 01 лютого 2015, передбачено окремий розділ IV. Згідно розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966, передбачено, що суми залишку від'ємного значення податку попередніх податкових періодів обліковуються у таблиці 1 (Д2) (додаток 2) у розрізі звітних (податкових) періодів, у яких такі суми виникли. Суми від'ємного значення податку попередніх податкових періодів, що обліковуються у (Д2) (додаток 2), до розділу III декларацій 0110 за звітні (податкові) періоди, починаючи з лютого 2015 року / I кварталу 2015 року, не переносяться, а відображаються в розділі IV таких декларацій. Пунктом 5 Порядку №966 встановлено, що у таблиці 1 (Д2) (додаток 2) зазначаються: у графах 2 - 6 - суми залишку від'ємного значення податку попередніх податкових періодів станом на початок поточного звітного періоду в розрізі виду такого від'ємного значення; у графах 2 - 6 (Д2) (додаток 2) за лютий 2015 року (I квартал 2015 року) зазначаються суми від'ємного значення, що підлягають зарахуванню до звітного (податкового) кредиту наступного звітного періоду (рядок 20.2 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми, задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року; залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року.

У графі 6 (Д2) (додаток 2) наступних звітних (податкових) періодів зазначаються дані графи 14 (Д2) (додаток 2) за попередній звітний (податковий) період.

Значення рядка "Усього, в т. ч.:" графи 6 переноситься до рядка 26 декларації за поточний звітний (податковий) період;

у графі 7 - сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Значення рядка "Усього, в т. ч.:" переноситься до рядків 20.2 та 27 декларації поточного звітного (податкового) періоду. У графі 14 вказується сума залишку непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду. Значення рядка "Усього, в т. ч.:" графи 14 переноситься до рядка 31 декларації.

З податкової декларації з ПДВ позивача за травень 2015 року слідує, що ТзОВ "ВМП" до рядка 20 декларації - "Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 20.1 + рядок 20.2 + рядок 20.3) включило значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду, тобто декларації з ПДВ за квітень 2015 року, де підприємство зазначило суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного періоду в сумі 4 591 914,00 грн.

Разом з тим, у податковій декларації з ПДВ позивача за квітень 2015 року ТзОВ "ВМП" до рядка 20 декларації - "Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 20.1 + рядок 20.2 + рядок 20.3) включило значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду, тобто декларації з ПДВ за березень 2015 року, де підприємство зазначило суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного періоду в сумі 5 014 603,00 грн.

З акта перевірки від 20.07.2015 №668/244/15-36266887 слідує, що за результатами декларування березня 2015 року було складено акт камеральної перевірки від 19.05.2015 №518/109/15-36266887, згідно якого до рядка 20.2 розділу ІІІ декларації з ПДВ за березень 2015 року платник мав би право перенести з рядка 27 розділу ІV декларації з ПДВ за березень 2015 року та із графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за березень 2015 року залишки від'ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних податкових періодах до 1 лютого 2015 року у сумі 5 579 599,00 грн., при умові якщо б при поданні податкової декларації за лютий 2015 року було задекларовано платником у додатку 2 "Розрахунок суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до 01.02.2015 (Д2) бажання відповідно до підпункту "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу збільшити розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки корегування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього кодексу на суму 5 579 599,00 грн. При цьому платником задекларовано вищезазначене бажання реєстраційну суму у розмірі 5 579 599,00 грн. у додатку 2 (Д2) (вх. №9073396004 від 20.04.2015) до податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року (вх. №9073396132 від 20.04.2015 року), тобто 20.04.2015.

Внаслідок цього в ході камеральної перевірки декларації з ПДВ за квітень 2015 року контролюючий орган встановив, що неправильне відображення рядків декларації з ПДВ за березень 2015 року та за квітень 2015 року призвело до порушення пунктів 200.1, 200.4 статті 200, пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункту "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України та пунктів 5, 6 розділу V, пунктів 1-5 розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 (у редакції від 23.01.2015) та до заниження податку, що підлягав сплаті до державного бюджету за квітень 2015 року, зокрема по рядку 25.1 у сумі 422 689,00 грн.

В ході камеральної перевірки декларації з ПДВ за травень 2015 року контролюючий орган встановив, що неправильне відображення рядків декларації з ПДВ за березень 2015 року, за квітень 2015 року та за травень 2015 року призвело до порушення пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункту "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України та пунктів 5, 6 розділу V, пунктів 1-5 розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 (у редакції від 23.01.2015), та до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, зокрема по рядку 24 у сумі 4 591 914,00 грн.

Судом встановлено, що на підставі акту камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року від 19.05.2015 року №518/109/15-36266887 Нововолинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.06.2015 №0000721500/395, яке позивач оскаржував у судовому порядку. За результатами розгляду справи Волинського окружного адміністративного суду постановою від 02.10.2015 у справі №803/3010/15 у задоволенні позову відмовлено повністю, однак позивач не погодився з таким рішенням та оскаржив його до Львівського апеляційного адміністративного суду, який зазначену постанову скасував та прийняв нову постанову від 23.11.2016, якою адміністративний позов задовольнив повністю, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ від 16.06.2015 №0000721500/395. Рішення суду апеляційної інстанції набрало законної сили 23.11.2016.

Із зазначеного слідує, що суд апеляційної інстанції визнав правомірність відображення позивачем сум в рядках декларації з ПДВ за березень 2015 року, в тому числі і значення рядка 24 декларації, де підприємство зазначило суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 5 014 603,00 грн.

На підставі акту камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року від 22.06.2015 №587/147/15-36266887 Нововолинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.07.2015 №0000861500/423, яке позивач оскаржував у судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 у справі №803/3570/15, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017, за позовом ТзОВ "ВМП" до Нововолинської ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.07.2015 №0000861500/423, позов задоволено. Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27.12.2018 постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 у справі №803/3570/15 - залишено без змін (а.с. 97-105).

Частиною 4 статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, показники, які були відображені у березневій декларації з ПДВ за 2015 рік були перенесені ТзОВ "ВМП" у декларацію з ПДВ за квітень 2015 року, в той час як показники відображені в декларації з ПДВ за квітень були перенесені позивачем у декларацію з ПДВ за травень 2015 року, а саме: в рядок 20.1 декларації за травень 2015 року перенесено значення рядка 24 декларації за квітень 2015 року, в той час як, в рядок 20.1 декларації за квітень 2015 року перенесено значення рядка 24 декларації за березень 2015 року, тобто, дані справи нерозривно пов'язані між собою.

Враховуючи те, що підставою для встановлення контролюючим органом завищення позивачем від'ємного значення ПДВ в сумі 4 591 914,00 грн. є включення платником податків до рядка 20.1 декларації з ПДВ за травень 2015 року значення рядка 24 декларації за квітень 2015 року - 4 591 914,00 грн., правомірність задекларованих сум якої підтверджена Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27.12.2018, що набрала законної сили, а підставою для встановлення контролюючим органом заниження позивачем ПДВ в сумі 422 689,00 грн. є включення платником податків до рядка 20.1 декларації з ПДВ за квітень 2015 року 5 014 603,00 грн. суми від'ємного значення, що включалася до складу податкового кредиту цього податкового періоду на підставі рядка 24 декларації з ПДВ за березень 2015 року, правомірність задекларованих сум якої підтверджена постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2016, що набрала законної сили, тому суд дійшов висновку про наявність законних підстав для включення від'ємного значення ПДВ в сумі 4 591 914,00 грн. до рядка 20.1 декларації з ПДВ за травень 2015 року.

На підставі наведеного, суд вважає, що позивачем не завищено від'ємне значення податку на додану вартість на суму 4 591 914,00 грн., а тому прийняте Нововолинською ОДПІ податкове повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495 про зменшення розміру від'ємного значення податку на додану вартість на суму 4 591 914,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно зі статтею статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність та законність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 10.08.2015 №0001001500/495, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області слід присудити всі здійснені ним судові витрати в розмірі 1218,00 грн. оплачені платіжним дорученням від 19.11.2015 №3844 (а.с.2)

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 10.08.2015 №0001001500/495.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (44700, Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 63, код ЄДРПОУ 39497267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВМП" (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, код ЄДРПОУ 36266887) судові витрати у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 квітня 2019 року.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук