
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
15.04.2019Справа № 910/11937/18
За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи"
треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача
1) Головне управління державної казначейської служби у м. Києві
2) Департамент фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
3) Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про стягнення 22407094,77 грн.
Суддя Усатенко І.В.
Представники учасників сторін:
від позивача не прибули
від відповідача Мельник О.В.
від третьої особи 1 не прибули
від третьої особи 2 Аввакумова Ю.О.
від третьої особи 3 Шевчук Д.В.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" з позовом до Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи", в якому просить стягнути з останнього 87188653,58 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2018 року відкрито провадження у справі № 910/11937/18 та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, розгляд справи призначено на 16.10.2018 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.2018 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 30.10.2018 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2018 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби у м. Києві ; Департамент фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) .
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2018 відкладено підготовче засідання у справі № 910/11937/18 до 20.11.2018.
Через канцелярію суду 20.11.2018 року Дочірнім підприємством "КиївГазЕнерджи" було подано заяву про відвід судді Мандриченка О.В. у справі № 910/11397/18.
Ухвалою суду від 20.11.2018 заяву Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" про відвід судді Мандриченка О.В. від розгляду справи № 910/11937/18 задоволено; відведено суддю Мандриченка О.В. від розгляду справи № 910/11937/18; матеріали справи № 910/11937/18 передано уповноваженій особі для вирішення питання про автоматизований розподіл справи.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судових справи між суддями справу № 910/11937/18 передано для розгляду судді Усатенко І.В.
Ухвалою суду від 03.12.2018 справу прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання на 20.12.2018.
20.12.2018 в підготовчому засіданні оголошено перерву на 04.02.2019.
04.02.2019 в підготовчому засіданні оголошено перерву на 04.03.2019.
Ухвалою суду від 05.02.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження.
04.03.2019 в підготовчому засіданні оголошено перерву на 01.04.2019.
25.03.2019 від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог з додатками. В своїй заяві позивач вказує, що відповідачем у повному обсязі сплачено основний борг в сумі 65614778,30 грн. А тому просить стягнути з відповідача борг в загальній сумі 22407094,77 грн, з яких: 11342790,17 грн пеня, 2541076,82 грн 3% річних, 8523227,78 грн інфляційні втрати та судові витрати понесені за розгляд даної справи.
01.04.2019 в підготовчому засіданні оголошено перерву на 15.04.2019, прийнято заяву позивача про зменшення позовних вимог та встановлено відповідачу строк для подання відзиву з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.
15.04.2019 від відповідача через канцелярію суду надійшли доповнення до відзиву.
15.04.2019 в підготовчому засіданні представником відповідача подано відзив з додатками та доказами надсилання позивачу та третім особам.
Позивач та третя особа 1 в підготовче засідання не з'явились, явку уповноважених представників не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, про день, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлені належним чином.
В підготовчому засіданні представник позивача підтримав своє клопотання про призначення судово-економічної експертизи, подане до суду 04.02.2019, та просив його задовольнити.
Обґрунтовує своє клопотання відповідач тим, що заявлені вимоги позивачем про стягнення боргу, відрізняються від розрахунків відповідача та третіх осіб та вважає, що для перерахунку суми боргу та штрафних санкцій необхідні спеціальні знання. На вирішення клопотання відповідач просив наступні питання: чи підтверджується нормативно та документально заявлений позов та наданий до позову розрахунок; чи відповідає метод нарахування пені, трьої відсотків річних, інфляційних втрат умовам договору та чинному законодавству; чи відповідає розрахунок позивача умовам договору та розрахунковим документам щодо постачання та оплати за поставлений природний газ чинному законодавству; який порядок нарахування штрафних санкцій, трьох відсотків річних відповідає умовам договору та діючому законодавству.
Дана заява обґрунтовується тим, що розрахунки за умовами договору здійснювались виключно двома способами: 1) за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів (пільги та субсидії за рахунок субвенцій) після їх надходження в установленому порядку шляхом укладання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ; 2) шляхом перерахунку (розподілу) коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання згідно з нормативами розподілу коштів, затверджених відповідними постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).
Відповідач звертає увагу суду на той факт, що державою офіційно визнається неможливість підприємств ПЕК забезпечити вчасні розрахунки в частині надання пільг та субсидій населенню на відповідній території, тому державою запроваджено механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначений Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, який затверджений Постановою КМУ від 11.01.2005 №20. Вказаним Порядком держава фактично змінює характер регулювання відповідних правовідносин, що склались між сторонами на підставі укладеного договору купівлі-продажу № 17-218-Н від 11.04.2017 року.
Як вбачається із змісту вищевказаного договору, він був укладений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік», Постанови Кабінету Міністрів України» № 187 від 22.03.2017 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єкта ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відноси у перехідний період)» (далі - Постанова №187), Постанови Кабінету міністрів України від 30.09.2015 № 792 «Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ» (далі - Постанова КМУ №792), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.205 №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (далі - Постанова КМУ №20), інших чинних нормативно-правових актів. Відповідно до положень 4.2 ст.97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України. 04.03.2002 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», за умовами якого фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03.08.2015 № 693/688, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.
Позивач наголошує, що його обов'язок здійснювати реалізацію природного газу побутовим споживачам (в тому числі тим, що мають пільги та субсидії) у ПАТ «НАК «Нафтогаз України» прямо передбачений пунктами 2 та 3 ч. 3 та абз.2 ч. 14 Положення №187, то і реалізація позивачем природного газу населенню на пільгових умовах має імперативний характер, і саме тому Порядок №20 встановлює окремий порядок проведення розрахунків у відповідності до правил бюджетного законодавства.дсотків річних, інфляційних втрат відповідає умовам договору та чинному законодавству, зазначена позиція підтверджується Постановою Верховного суду від 18.04.2018 у справі №906/790/16.
При вирішенні вищевказаного клопотання, представник третьої особи 2 не заперечувала проти задоволення клопотання, представник третьої особи 3 поклалась на розсуд суду.
Крім того, в матеріалах справи містяться заперечення позивача щодо заяви про призначення судово-економічної експертизи, які подані до суду 04.03.2019.
В своїх запереченнях позивач посилається на те, що в розумінні приписів ст. 99 ГПК України та ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі зокрема: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Предметом позову є грошові вимоги позивача до відповідача, а саме стягнення інфляційних втрат, трьох відсотків річних та штрафних санкцій за неналежне виконання грошового зобов'язання за договором № 17-218-Н купівлі-продажу природного газу укладеного 11.04.2017.
Відповідачем не доведено суду для з'ясування яких саме обставин, що мають значення для справи, та для яких необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, (враховуючи предмет позову та обставини, що підлягають встановленню в межах розгляду цієї господарської справи) необхідно проводити судово-економічну експертизу.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні клопотання. Перевірка правильності розрахунку суми позову та їх документального підтвердження не потребує спеціальних знань і відповідачем не доведено необхідність призначення у справі судово-економічної експертизи.
Відповідачем були також заявлені клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у праві №826/9959/19, поданого до суду 30.10.2018 до набрання законної сили рішенням по господарській справі №910/11937/1, що розглядається в господарському суді міста Києва.
Крім того в підготовчому засіданні 15.04.2019 представник відповідача відмовився від клопотання про зупинення провадження у справі №910/11937/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у праві №826/9959/19, поданого до суду 30.10.2018. Всі інші клопотання: про зупинення провадження до набрання законної сили рішенням по господарській справі №910/11937/1, про витребовування доказів тощо. відповідач просив не розглядати. Відповідач повідомив суду, що у нього відсутні клопотання.
Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.
Згідно положень ч.ч. 1, 2 ст. 185 ГПК України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті (п.3 ч.2 ст. 185 ГПК України).
В підготовчому засіданні 15.04.2019 судом встановлено, що під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 ГПК України.
Положеннями ч. 2 ст. 195 ГПК України визначено, що суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Частинами 1-3 ст. 196 ГПК України встановлено, що розгляд справи відбувається в судовому засіданні. Про місце, дату і час судового засідання суд повідомляє учасників справи. Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
На підставі ст. 182 ГПК України з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання та оголошення в ньому перерви, заслухавши думку представників відповідача, третьої особи 2 та третьої особи 3 щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
За результатами підготовчого засідання, проведеного 15.04.2019, в якому судом встановлено порядок з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються під час розгляду справи по суті в порядку передбаченому ст. 208-210 ГПК України, суд вважає за необхідне закрити підготовче засідання у справі та призначити справу до судового розгляду по суті.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 182, п. 18 ч. 2 ст. 183, ст. 194-196, 208-210, 232-234 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Закрити підготовче провадження.
2. Призначити справу до судового розгляду по суті на 16.05.19 о 15:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 19.
3. Викликати учасників справи в судове засідання.
4. Попередити учасників судового процесу про наслідки неявки в судове засідання відповідно до ст.ст. 202-203 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Дана ухвала набирає чинності з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Усатенко