
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
____________
______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позову без розгляду
"11" квітня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/80/19
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Давидюка В.К.,
розглядаючи справу за позовом Коростишівської місцевої прокуратури (м. Коростишів) в інтересах держави
до 1. Харитонівської сільської ради (с. Харитонівка, Коростишівський район)
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрстройбуд-16" (смт. Брусилів)
про внесення змін до договору на поточний ремонт №6 від 18.06.2018
за участю представників сторін:
від прокуратури: Рудченко М.М. (посвідчення №038664 від 11.01.2016);
від 1-го відповідача: Котенко Н.М. (адвокат, ордер від 07.03.2019);
від 2-го відповідача: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Коростишівська місцева прокуратура в інтересах держави звернулась з позовом до суду про зобов'язання відповідачів - Харитонівської сільської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрстройбуд-16" - внести зміни до договору №6 від 18.06.2018.
Ухвалою від 02.04.2019 суд відклав підготовче засідання у справі на 11.04.2019 о 15:00.
Представник відповідача в засіданні суду вказала, що прокурор Коростишівської місцевої прокуратури не є стороною договору №6 від 18.06.2018, а тому не має процецуальної дієздатності подавати позов з вимогою внести зміни до договору на поточний ремонт дороги. Крім того, в позовній заяві зазначено, що на органи прокуратури покладено виконання функцій представництва інтересів держави в суді, однак інтереси держави не порушені, оскільки стороною договору є орган місцевого самоврядування.
Прокурор зазначив, що обґрунтування звернення органом прокуратури з позовом про внесення змін до договору на поточний ремонт №6 від 18.06.2018 в статусі позивача детально викладено в позовній заяві.
Представник ТОВ "Укрстройбуд-16" в судове засідання не з'явився, відповідно до до інформації з офіційного сайту "Укрпошта" -http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku - щодо відстеження пересилання поштових відправлень, відправлення за номерами (штрихкодовий ідентифікатор) 1000230743570, адресоване судом рекомендованим листом з копією ухвали від 02.04.2019, не вручене під час доставки: інші причини.
Заслухавши пояснення прокурора та представника Харитонівської сільської ради, суд враховує, що частиною 1 ст. 4 ГПК України визначено право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Як передбачено ч.3 ст. 4 ГПК України, до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Господарські суди розглядають, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності (пункт 1 ч.1 ст. 20 ГПК України).
Правовими підставами позовних вимог зазначено, серед іншого, приписи ч. 2 статті 651 ЦК України, за якою договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Звернення органу прокуратури з позовом в статусі позивача обґрунтовано ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" з посиланням на забезпечення необхідних потреб територіальної громади Харитонівської сільської ради у створенні якісної та безпечної транспортної інфраструктури, оскільки в договорі №6 від 18.06.2018 не міститься жодного пункту про гарантійний термін робіт.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду, викладеної у постанові від 07.12.2018 у справі №924/1256/17, та постанові від 05.12.2018 Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у справі № 923/129/17, зміст п. 3 ч. 1 статті 131 - 1 Конституції України щодо підстав представництва прокурором інтересів держави в судах не може тлумачитися розширено. Інакше, розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави у суді не відповідатиме принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України).
Верховний Суд звертає увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, в тому числі, органи місцевого самоврядування, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Водночас Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду у постанові від 19.12.2018 у справі №921/8/18 зазначив, що у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, прокурор має право звертатися до господарського суду в інтересах органу місцевого самоврядування. Однак як процесуальний представник, а не як позивач.
Отже, у керівника Коростишівської місцевої прокуратури відсутні підстави для представництва інтересів держави в господарському суді в статусі позивача з вимогою до органу місцевого самоврядування - сторони договору підряду, визначеного як відповідача, щодо необхідності внести зміни до договору.
Беручи до уваги викладене, суд прийшов до висновку, що керівник Коростишівської місцевої прокуратури не має процесуальної дієздатності на подання позову з вимогами про зобов'язання внесення змін до договору підряду №6 від 18.06.2018.
Як передбачено пунктом 1 ч. 2 ст. 185 ГПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 226 ГПК України встановлено, що суд залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має процесуальної дієздатності.
Згідно з ч.4 ст. 226 ГПК України, особа позов якої залишено без розгляду, після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, має право звернутися до суду повторно.
Про залишення позову без розгляду постановляється ухвала, в якій вирішуються питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету (ч. 2 ст. 226 ГПК України).
Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
З огляду на те, що порядок повернення сум судового збору, визначений у статті 7 Закону України "Про судовий збір", передбачає обов'язкову наявність клопотання особи, яка має право на повернення сум, сплаченого до Державного бюджету України судового збору, суд позбавлений права вирішення цього питання без відповідного клопотання сторони.
Керуючись ст. 185, п.1 ч. 1 ст. 226, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов Коростишівської місцевої прокуратури до Харитонівської сільської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрстройбуд-16" про внесення змін до договору на поточний ремонт №6 від 18.06.2018 залишити без розгляду.
Ухвала набрала законної сили відповідно з моменту оголошення та підлягає апеляційному оскарженню протягом десяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції або згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд.
Повний текст складено: 15.04.2019
Суддя Давидюк В.К.
Друк:
1- в справу;
2,3 - прокуратурі;
4,5- відповідачам;
Відправити рекомендованою кореспонденцією