
номер провадження справи 4/4/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.04.2019 Справа № 908/14/19
м.Запоріжжя Запорізької області
за позовом Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури, (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Шевченка, буд. 50/57) в інтересах держави
до відповідача 1 Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, (70545, с. Преображенка Оріхівського району Запорізької області, вул. Преображенська, буд. 3)
до відповідача 2 Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільнянка", (70520, с. Вільнянка Оріхівського району Запорізької області, вул. Космічна, буд. 29)
про визнання незаконним і скасування в частині рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку
Суддя Зінченко Н.Г.
Секретар судового засідання Петриченко А.Є.
Представники сторін:
Від прокуратури - Тронь Г.М., посвідчення № 035881 від 15.10.2015;
від відповідача -1 - Молоткова В.В., посвідчення №3583 від 06.10.2010;
від відповідача -2 - Макаренко О.М., посвідчення №2336 від 14.11.2006.
СУТЬ СПОРУ:
08.01.2019 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява № 1.4-13561вих-18 від 28.12.2018 (вх. № 17/08-07/19 від 08.01.2019) Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури в інтересах держави до Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, с. Преображенка Оріхівського району Запорізької області і до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільнянка", с. Вільнянка Оріхівського району Запорізької області про визнання незаконним і скасування в частині рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.01.2019 справу № 908/14/19 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 13.02.2019. В судовому засіданні 13.02.2019 судом оголошено перерву до 13.03.2019. В судовому засіданні 13.03.2019 закрито підготовче провадження у справі №908/14/19, призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 13.03.2019. В судовому засіданні 13.03.2019 судом оголошено перерву до 02.04.2019.
У судовому засіданні 02.04.2019 справу розглянуто, прийнято та оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В судовому засіданні 02.04.2019 прокурор підтримав позовні вимоги. Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на ст. 131-1 Конституції України, ст. ст. 16, 203, 215, 216 Цивільного кодексу України, ст. ст. 124, 134, 135 Земельного кодексу України, ст. ст. 2, 21, 24, 32, 34 Закону України "Про оренду землі", ст. 2, 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 23 Закону України "Про прокуратуру". Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначив, що надання в оренду ТОВ "Вільнянка" земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, площею 7,4720 га (цільове призначення згідно КВЦПЗ - 01.01. - ведення товарного сільськогосподарського виробництва), яка знаходиться: Запорізька область, Оряхівський район, Преображенська сільська рада відбулося всупереч вимог, передбачених ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, оскільки у разі оформлення особою права власності на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, договір оренди, укладений в порядку ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" припиняється, і відповідно, не може бути поновленим. Відтак передача в оренду спірної земельної ділянка мала відбуватися за умови проведення відповідного конкурсу. Також, зазначив, що у відповідності до листа відділу в Оріхівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 11.12.2018 № 0-8-0.30-1580/109-18 середній розмір ставки річної орендної плати, що застосовувався при укладені договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення у 2018 році по Оріхівському районі Запорізької області становить 8 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Разом з цим, п. 9 розділу "Орендна плата" договору оренди передбачено, що орендна плата за користування спірною земельною ділянкою вноситься орендарем у розмірі 6 % від нормативно грошової оцінки землі. У разі передачі вказаної земельної ділянки відповідно до вимог ч. 2 ст. 124 ЗК України розмір орендної плати, який міг бути запропонований учасниками, законодавчо не обмежений, тобто за умови дотримання вимог законодавства, що регулює правовий порядок та механізм надання земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в оренду до відповідного місцевого бюджету лише у 2018 році надійшли б значні кошти у вигляді орендної плати на рівні 8-12 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, внаслідок незаконного надання ТОВ "Вільнянка" спірної земельної ділянки на поза конкурсній основі територіальна громада с. Вільнянка Оріхівського району недотримала значні грошові кошти у вигляді орендної плати від нормативної грошової оцінки землі. На підставі викладеного просив позов задовольнити.
Відповідач 1 та Відповідач 2 проти позову заперечили з підстав, викладених у відзивах, які надійшли на адресу суду 23.01.2019, просять в задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування заперечень посилаються на те, що під час подання позову прокурор належним чином не обґрунтував наявність виключного випадку для подання позову в інтересах держави та не надав доказів того, що прокурор до звернення з цим позовом до суду звертався чи якимось іншим чином поставив до відома орган місцевого самоврядування про таке звернення, не з'ясував чи існують порушення прав цього органу та в чому вони виразились, не з'ясував чи може сам цей орган здійснювати захист своїх прав та інтересів. Також зазначають, що посилання позивача, на порушення права громади с. Вільнянка Оріхівського району Запорізької області на надання спірної земельної ділянки в оренду на найвигідніших умовах та отримання відповідного прибутку не відповідає дійсності, адже до укладення спірного договору оренди земельної ділянки було проведено громадські слухання жителів с. Вільнянка Оріхівського району Запорізької області, за результатами яких громадою села було вирішено укласти договір оренди земельної ділянки саме з ТОВ "Вільнянка". Також, звертають увагу на той факт, що з 2001 року ТОВ "Вільнянка" користувалось земельними ділянками як невитребуваними земельними частками (паями) єдиним масивом, до складу яких саме і входила земельна ділянка, яка в послідуючому була виділена в натурі з присвоєнням кадастрового номеру 2323981000:01:002:0015, і до укладення оскаржуваного договору оренди. Товариство регулярно та в повному об'ємі сплачувало орендні платежі до серпня 2018 року, а з серпня 2018 року (з дати укладення оскаржуваного договору оренди землі) сплачує орендні платежі за новим договором оренди, фактично вказана земельна ділянка з 2001 року не вибувала з володіння та користування ТОВ "Вільнянка". На підставі викладеного просять в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні 02.04.2019 представники відповідачів підтримали заперечення проти позову, а також зазначили, що станом на час розгляду справи в суді земельна ділянка повернута орендодавцеві, документальне оформлення повернення чинне законодавство не вимагає.
У відповіді на відзив, який надійшов на адресу суду 01.02.2019 прокурор зазначив, що єдиним органом, уповноваженим державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, що склались у даному випадку є Преображенська сільська рада, яка одночасно виступає відповідачем у даному позові, адже на рівні з ТОВ «Вільнянка» допустила порушення закону та притягується до юридичної відповідальності, в силу ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 5 ст. 53 ГПК України прокурор набуває статус позивача за цією позовною заявою. В силу ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. З аналізу зазначеної статті вбачається, що прокурор зобов'язаний повідомити орган в інтересах якого подається позов, а не орган до якого він пред'явлений. Тому, зважаючи, що даний позов пред'явлено до Преображенської сільської ради, а не в її інтересах, то і повідомлення про представництво її інтересів органами прокуратури не здійснювалось. Стосовно доводів відзивів щодо не з'ясування прокурором про існування порушень прав безпосередньо органу місцевого самоврядування, зокрема Преображенської сільської ради, та спроможності цього органну самостійно захистити свої права, слід зазначити, що в силу ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів саме держави, а не конкретного органу і самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту. При цьому інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами органів місцевого самоврядування, про що наголосив Конституційного Суду України у справі №1-1/99 від 08.04.1999. Отже, даний позов пред'явлено саме в інтересах держави і безпосередньо до Преображенської сільської ради. Крім того, зазначив, що відповідачами в порушення ст.ст. 73, 74 ГПК України не надано доказів проведення громадських слухань щодо укладення договору з ТОВ "Вільнянка" та доказів проведення ремонту їдальні та дороги і придбання обладнання для їдальні.
06.02.2019 від відповідача-2 ТОВ "Вільнянка" надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій документів, в якому також останній просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору. В обґрунтування клопотання посилається на те, що 23.01.2019 між Преображенською сільською радою Оріхівського району Запорізької області та ТОВ "Вільнянка" укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди землі від 01.08.2018, за умовами якої укладений між сторонами договір від 01.08.2018 втрачає свою дію за згодою сторін.
13.02.2019 від прокурора надійшло заперечення проти клопотання, в якому зазначає, що предметом спору у даній справі є не сам по собі договір оренди земельної ділянки, а вимога про визнання його недійсним, відповідно і вимога про визнання незаконним та скасування рішення сільради, оскільки спірний договір є похідним від цього рішення, а тому провадження у справі в цій частині не може бути закрито з підстав відсутності предмета спору, адже вимогами позову у даному випадку є визнання правочину недійсним, а не припинення права користування земельною ділянкою. Аналогічним чином не може бути закрито провадження у справі в частині визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області "Про передачу земельної ділянки в оренду" від 26.06.2018 № 21, адже воно є незаконним з моменту його прийняття сільрадою і відповідно не може породжувати прав чи обов'язків щодо спірної земельної ділянки. Щодо клопотання про закриття провадження у справі в частині зобов'язання відповідача-2 повернути земельну ділянку прокурор зазначив, що передача на користь ТОВ "Вільнянка" орендованої земельної ділянки відбулася на підставі акта приймання-передачі об'єкта (земельної ділянки) від 01.08.2018 № 13, то і повернення цієї землі має відбутись у такий самий спосіб, тобто за актом приймання-передачі. Однак в порушення ст. 74 ГПК України представником відповідача суду не надано жодного документа на підтвердження факту повернення зазначеної земельної ділянки. За викладених обставин прокурор просить відмовити в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Розглянувши у підготовчому судовому засіданні - 13.03.2019 клопотання про закриття провадження у справі, суд відмовив в його задоволенні в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування пункту рішення і визнання недійсним договору, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі - це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченими законом обставинами, що повністю виключають можливість судочинства. Господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку: припинення існування предмету спору, якщо між сторонами не залишилося неврегульованих питань; спір врегульовано самими сторонами після звернення з позовом за умови подання доказів такого врегулювання.
Під предметом спору розуміється об'єкт спірних правовідносин, тобто благо, щодо якого виникає спір між позивачем та відповідачем. Зокрема, це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача.
Тобто, припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі є не договір оренди земельної ділянки, а вимога про визнання його недійсним, відповідно і вимога про визнання незаконним та скасування рішення сільради, оскільки спірний договір є похідним від цього рішення, а тому провадження у справі в цій частині не може бути закрито з підстав відсутності предмета спору, адже вимогами позову у даному випадку є визнання правочину недійсним (ст. 215 ЦК України), а не припинення права користування земельною ділянкою (ст. 141 ЗК України).
Окрім того, припинення договору характерне тим, що він укладений у відповідності до вимог закону, але за тих чи інших причин ставиться питання про його припинення шляхом розірвання у зв'язку з невиконання умов сторонами (стороною) чи з інших підстав. В даному випадку предметом позову є визнання недійсним договору через порушення вимог закону з моменту його укладення, а не його припинення на майбутнє.
Аналогічним чином не може бути закрито провадження у справі в частині визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області "Про передачу земельної ділянки в оренду" від 26.06.2018 № 21, оскільки позовні вимоги заявлені з підстав його незаконності з моменту прийняття сільрадою.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
20.03.2018 ТОВ "Вільнянка" звернулося до голови Преображенської сільської ради з клопотанням №66 про укладення договорів оренди земельних ділянок (невитребуваних паїв), які знаходяться в користуванні ТОВ "Вільнянка", які були раніше укладені з Вільнянською сільською радою, в тому числі земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 7,4720 га, яка розташована: Запорізька область, Оріхівський район, Вільнянський старостинський округ Преображенської сільської ради.
26.06.2018 Преображенською сільською радою Оріхівського району Запорізької області прийнято рішення №21 "Про передачу земельної ділянки в оренду", пунктом 1 якого вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Вільнянка" в оренду земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1, площею 7,4720 га (цільове призначення згідно КВЦПЗ - 01.01. - ведення товарного сільськогосподарського виробництва), яка знаходиться: Запорізька область, Оряхівський район, Преображенська сільська рада, в користування на умовах оренди, терміном на 7 років з орендною платою в розмірі 6% річних від нормативної грошової оцінки землі.
На виконання зазначеного рішення 01.08.2018 між Преображенською сільською радою - орендодавець та ТОВ "Вільнянка" - орендар укладено договір оренди земельної ділянки № 13, за умовами п. 1.1. якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована: Запорізька область, Оріхівський район, Вільнянський старостинський округ Преображенської сільської ради.
Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 7,4720 га.
Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить: кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1 - 261 973,00 грн.
Пунктом 8 договору встановлено, що договір укладено на 7 років.
Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - у гривнях, розмір орендної плати - 6 % нормативно грошової оцінки землі, що становить 15718,38 грн. Орендна плата надходить на розрахунковий рахунок Преображенської сільської ради в Оріхівському відділенні Держказначейства.
Відповідно до акта приймання - передачі об'єкта (земельної ділянки) від 10.08.2018 №13 орендодавець - Преображенська сільська рада передав, а орендар - «ТОВ «Вільнянка» прийняв земельну ділянку площею 7,4720 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1.
Акт приймання - передачі об'єкта (земельної ділянки) підписано сторонами та скріплено печатками.
Право оренди земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна 09.08.2018 за №27497218.
Згідно із довідкою ТОВ «Правобережна товарна біржа» №1 ринкова вартість земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за кадастровими номерами НОМЕР_1, площею 7,472 га станом на 10.12.2018 становить 678196, 00 грн.
Предметом спору у даній справі є вимоги про визнання незаконним і скасування п. 1 рішення № 21 від 26.06.2018, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 13 від 01.08.2018 та зобов'язання повернути земельну ділянку у зв'язку з порушенням орендодавцем приписів чинного законодавства України (ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України), в частині передачі земельної ділянки.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши надані сторонами письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частинами 1 та 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України гарантовано право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Рішенням Конституційного Суду України у справі №1-1/99 від 08.04.1999 визначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Верховний Суд України у рішенні по справі №6-251 Оце 15 від 16.12.2015 зазначив, що прийняття рішення про передачу земель державної чи комунальної власність позбавляє Український народ загалом (стаття 13 Конституції України) або конкретну територіальну громаду правомочностей володільця землі в тому обсязі, який дозволяє її статус. В цьому контексті в сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).
Отже, правовідносини, пов'язані з незаконним вибуттям земель із державної чи комунальної власності, а рівно із передачею у користування із порушенням встановленого законом порядком становлять "суспільний", "публічний" інтерес.
Прокурор зазначає, що незаконне надання ТОВ "Вільнянка" спірної земельної ділянки на позаконкурсній основі, порушує встановлений законодавством порядок набуття прав на землю та відповідно майнові інтереси територіальної громади щодо отримання належного доходу за передачу в оренду цієї землі.
Незаконне розпорядження землею комунальної власності позбавляє Український народ загалом (стаття 13 Конституції України) або конкретну територіальну громаду правомочностей володільця та розпорядника цієї землі у тому обсязі, який дозволяє її статус. У цьому контексті в сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні.
Отже, правовідносини, що пов'язані з незаконним розпорядженням землею становлять "суспільний", "публічний" інтерес.
З огляду на викладене, звернення прокурора з цим позовом до суду, спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання передачі в оренду спірної земельної ділянки, що перебуває під особливою охороною держави і дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора, тому суд приходить до висновку, що прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав для здійснення такого представництва в суді відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду земель" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
У відповідності до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 371 цього Кодексу; надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Аналіз зазначених норм законодавства, з урахуванням положень ч. 3 ст. 22 ЗК України дає підстави для висновку, що сільськогосподарське підприємство, як юридична особа, має право на отримання земельної ділянки (ділянок) сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва виключно на конкурсних засадах, у порядку передбаченому ст. 135 ЗК України.
Стаття 135 Земельного кодексу встановлює, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Прокурор в обґрунтування підстав позову посилається на ч. 2 ст. 134 ЗК України, у якій визначено види використання земельних ділянок державної та комунальної власності, що надаються у користування без проведення земельних торгів, серед яких не передбачено надання юридичним особам в оренду на позаконкурсній основі земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Преображенська сільська рада в листі від 08.11.2018 № 01-02-10/1231, посилаючись на положення п. 2 ст. 134 ЗК України зазначила, що земельні торги при наданні в оренду ТОВ "Вільнянка" земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 не проводились у зв'язку із поновленням договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 21.03.2001, відповідно до якого ТОВ "Вільнянка" були надані земельні ділянки у безстрокове користування.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.03.2001 між Вільнянською сільською радою та ТОВ "Вільнянка" укладено договір оренди невитребуваних змелених часток (паїв), за умовами розділу 1 якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду виділений в натурі єдиний масив не витребуваних земельних часток (паїв) розміром 37,48 умовних кадастрових гектарів вартістю 128 440,00 грн. (кадастровий план додається).
Відповідно до додатку до договору, власниками земельних часток (паїв), чиї землі передані в управління Вільнянській сільській раді, є ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8
Строк оренди договором не визначено.
З матеріалів справи вбачається та не заперечно сторонами, спірна земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1, загальною площею 7,4720 га, яка розташована: Запорізька область, Оріхівський район, Вільнянський старостинський округ Преображенської сільської ради, також була предметом договору оренди від 22.03.2001.
В силу ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі, якщо відоме їх місцезнаходження.
Таким чином, у разі оформлення особою права власності на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, договір оренди, укладений у порядку ст. 13 вказаного Закону, припиняється, відповідно право володіння та користування цією землею у орендаря втрачається, а земельна ділянка підлягає поверненню законному власнику.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 13.06.2018 право власності на вищезазначену земельну ділянку зареєстровано за Преображенською сільською радою Оріхівського району Запорізької області.
Відтак договір оренди від 21.03.2001 припинив свою дію, а передача в оренду спірної земельної ділянки мала відбуватися у відповідності до приписів чинного законодавства України, тобто за умови проведення відповідного конкурсу.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно із ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Стаття 152 Земельного кодексу України встановлює, що захист прав на земельні ділянки, здійснюється шляхом визнання недійсними рішень орган виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; визнання угод недійсним застосування інших, передбачених законом, способів.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що рішення "Про передачу земельної ділянки в оренду" від 26.06.2018 № 21 прийнято Преображенською сільською радою Оріхівського району Запорізької області з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки спірну земельну ділянку надано відповідачу - 2 без проведення конкурсу, тому є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання незаконним пункту 1 рішенням Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області "Про передачу земельної ділянки в оренду" від 26.06.2018 № 21.
Згідно із ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
З урахуванням того, що договір оренди земельної ділянки № 13 від 01.08.2018 є похідним від незаконного рішення Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області "Про передачу земельної ділянки в оренду" від 26.06.2018 № 21, то суд приходить до висновку, що вказаний договір підлягає визнанню недійсним, як такий що укладений з порушенням порядку передачі в оренду земельної ділянки.
Щодо вимоги про зобов'язання ТОВ "Вільнянка" повернути спірну земельну ділянку суд зазначає наступне.
Згідно ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 3 статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
23.01.2019 між Преображенською сільською радою та ТОВ "Вільнянка" укладено додаткову угоду №1 до договору оренди земельної ділянки № 13 від 01.08.2018, відповідно до п. 1 якої укладений між Сторонами Договір оренди земельної ділянки від 01 серпня 2018 року, який зареєстрований 09 серпня 2018 року, номер запису про інше речове право: 27497218, згідно з яким Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_1, площею 7,472 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, строком дії на 7 років, з правом пролонгації, втрачає свою дію за взаємною згодою Сторін.
Припинення дії зазначеного договору оренди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.01.2019.
Пунктом 21 договору сторони обумовили, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
За умовами п. 2 додаткової угоди після припинення дії договору оренди орендар повертає орендодавцю земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
З викладеного не вбачається обов'язковості складання сторонами договору оренди акту прийому-передачі земельної ділянки, тобто земельна ділянка вважається поверненою з моменту укладання сторонами угоди про припинення дії договору оренди.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Враховуючи викладене, провадження у справі в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільнянка" повернути на користь Преображенською сільської ради Оріхівського району Запорізької області земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності кадастровий номер НОМЕР_1, площею 7,472 га, вартістю 678196,00 грн., підлягає закриттю за відсутностю предмету спору.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Прокурор надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідачів судом частково враховані при вирішенні спору.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів.
Суд вважає за необхідне зазначити прокурору, що він має право звернутися до суду з клопотання про повернення сплаченої суми судового збору в розмірі 1762, 00 грн. в порядку ст. 7 Закону України "Про судовий збір", у зв'язку із закриттям провадження по справі в частині зобов'язання повернути земельну ділянку.
Керуючись ст. ст. 129,231, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури в інтересах держави до Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області та до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільнянка" задовольнити частково.
2. Визнати недійсним пункт 1 рішення Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області "Про передачу в оренду земельної ділянки в оренду" від 26.06.2018 № 21.
3.Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 01.08.2018 № 13, укладений між Преображенською сільською радою Оріхівського району Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вільнянка" щодо надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер НОМЕР_1, площею 7, 472 га, (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1579306123239, адреса: Запорізька область, Оріхівський район, с/рада. Преображенська, номер запису про інше речове право: 27497218).
4. Провадження у справі в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільнянка" повернути на користь Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності кадастровий номер НОМЕР_1, площею 7, 472 га, закрити.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільнянка" (70520, Запорізька область, Оріхівський район, с. Вільнянка, вул. Космічна, 29; код ЄДРПОУ 30837652) на користь Прокуратури Запорізької області в особі Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, буд. 50/57; розрахунковий рахунок №35217095000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м.Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, код ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені на сплату судового збору у 2018 році при здійснені представництва держави в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.). Видати наказ.
6.Стягнути з Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області (70545, Запорізька область, Оріхівський район, с. Преображенка, вул. Преображенська, 3; код ЄДРПОУ 04353927) на користь прокуратури Запорізької області (вул. Матросова 29 а, м. Запоріжжя, 69057, розрахунковий рахунок № 35217095000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м.Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, код ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені на сплату судового збору у 2018 році при здійснені представництва держави в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.). Видати наказ.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України "12" квітня 2019 р.
Суддя Н.Г.Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.