Ухвала суду № 81138137, 11.04.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
640/5642/19
Номер документу
81138137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

11 квітня 2019 року м. Київ № 640/5642/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пащенко К.С., ознайомившись з позовною заявою

Комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва "Київміськсвітло"

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України

про визнання протиправним та скасування сертифіката,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство електромереж зовнішнього освітлення м. Києва "Київміськсвітло" (адреса: 03067, м. Київ, вул. Машинобудівна, 40, ідентифікаційний код 03360905) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (адреса: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, ідентифікаційний код 37471912), в якому просить суд:

анулювати сертифікат серії ІУ № 163172580148 від 15.09.2017, виданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта (черги, окремого пускового комплексу): «Капітальний ремонт мережі архітектурно-декоративного освітлення мосту Метро через річку Дніпро у місті Києві»;

внести у реєстр дозвільних документів інформацію про анулювання зазнгаченого вище сертифікату.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Разом із позовною заявою, позивач заявив клопотання про поновлення адміністративного строку на звернення до суду, яке обґрунтовано тим, що останній скористався можливістю досудового вирішення спору, за результатами якого отримав відповідь Державної архітектурно-будівельної інспекції України лише 01.10.2018, а тому останнім строком на звернення до суду, на думку позивача слід вважати 01.04.2019.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Обставини, з якими сторона пов'язує поважність причин пропуску строків звернення до суду повинні бути належним чином доведені та обґрунтовані, відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В той же час, ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Частиною 1 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Враховуючи те, що позивач дізнався про порушення своїх прав ще у квітні 2018 року, шо підтверджується заявою Комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва "Київміськсвітло" від 06.09.2018 № 2729-07.1/2018, а з результатом адміністративного оскарження позивач був ознайомлений 01.10.2018, то за таких обставин, суд застосовує спеціальну норму Кодексу адміністративного судочинства України для вирішення питання обчислення строку на звернення до суду та приходить до висновку, що кінцевим терміном для подання позовної заяви було 01.01.2019.

В той же час, як вбачається із матеріалів позовної заяви, позивач звернувся до суду 03.04.2019, тобто з пропуском встановленого законом строку. Доказів неможливості звернення до суду матеріали позовної заяви не містять, у зв'язку з чим, суд вважає за можливе зобов'язати позивача надати обґрунтовані докази та пояснення, що свідчать про існування обставин, які об'єктивно перешкоджали йому звернутись до суду з адміністративним позовом у строки, визначені ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 та ч. 1 ст. 169 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч. 1 ст. 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною 3 вищезазначеної статті передбачено, що юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

За змістом частини першої статті 57 КАС представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI) адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Частиною третьою статті 26 Закону № 5076-VI передбачено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що частина перша статті 26 Закону № 5076-VI визначає загальний перелік документів, якими може бути посвідчено повноваження адвоката на надання правової допомоги. При цьому, частиною четвертою цієї статті встановлюються спеціальні вимоги до підтвердження повноважень адвоката саме як представника, зокрема, в адміністративному судочинстві, які відсилають до відповідних положень процесуального законодавства.

Так, згідно частини четвертої статті 59 КАС повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Отже, обов'язковим документом для підтвердження повноважень адвоката як представника в адміністративному судочинстві є або відповідна довіреність, або ордер, що виданий відповідно до Закону № 5076-VI. При цьому Суд наголошує, що договір про надання правової допомоги серед цих документів відсутній.

За змістом частин шостої-восьмої статті 59 КАС оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи. У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

У тексті позовної заяви зазначено про представника позивача - ОСОБА_1, що діє на підставі довіреності № 14/03-1 від 14.03.2019, та яким завірено додатки до позовної заяви для суду та відповідача.

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Частиною 4 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Таким чином, у вищезазначеній довіреності не вказано жодних відомостей про документ, який дає право на зайняття адвокатською діяльністю чи інші відомості, які персоналізують діяльність адвоката.

Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк до п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання заяви про поновлення строку на звернення до суду з адміністративним позовом, належним чином завірених копій документів, що посвідчують право ОСОБА_1 на представництво Комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва "Київміськсвітло" у суді.

Керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. Залишити позовну заяву Комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва "Київміськсвітло" без руху .

2. Встановити позивачу строк до п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.4 ст. 169 КАСУ.

Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Пащенко К.С.