
Справа № 420/714/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ДОРСТРОЙ." до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018р. №0094665106,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "ДОРСТРОЙ." звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 29.12.2018р. №0094665106, посилаючись на те, що податкову накладну №1 від 10.07.2018р. Підприємством позивача вчасно складено та направлено до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 31.07.2018р. о 18:36:40, після закінчення робочого дня на підприємстві, однак в операційний час податкової. Однак, відмову в реєстрації вказаної податкової накладної з тих підстав, що сума ПДВ в документі не може перевищувати суми ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні, ПП «ДОРСТРОЙ.» отримано лише 01.08.2018р., тобто в післяопераційний час. Таким чином, в Єдиному реєстрі податкових накладних з боку Державної фіскальної служби України було невчасно відображено податкову накладну від ТОВ «АСФАЛЬТДОРТЕХ» №7 від 10.07.2018р. на суму ПДВ - 109068,66грн., яка була зареєстрована 31.07.2018р. вже в післяопераційний час о 20:14, та збільшувала суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні - 579942,97грн. Після отримання відмови у реєстрації податкової накладної 01.08.2018р. о 8:35, ПП «ДОРСТРОЙ.» відразу направило її повторно на реєстрацію о 08:38, котра була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних о 13:39.
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 28.02.2019р. вхід.№7375/19), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 29.12.2018р. №0094665106, оскільки граничний термін для реєстрації ПП «ДОРСТРОЙ.» податкової накладної №1 від 10.07.2018року - 31.07.2017р., але згідно даних квитанції дата фактичного надання зазначеної податкової накладної - 01.08.2018р. (кількість днів затримки - 1 день). Крім того, відповідач зазначає, що ПП «ДОРСТРОЙ.» своєчасно відправлено до ДФС України податкову накладну №1 від 10.07.2018р. у строк 31.07.2018р. о 18:36:40, оскільки операційний день триває з 0.00 до 23.00годин. Квитанція підтверджуюча факт реєстрації податкової накладної або розрахунок коригування, направляється протягом операційного дня платнику податків.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/714/19 за позовом Приватного підприємства "ДОРСТРОЙ." до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018р. №0094665106.
Ухвалою суду від 19.03.2019р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження.
Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, 19.03.2019р. судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 10.12.2018р. головним державним ревізор-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Північного управління у м.Одесі ГУ ДФС в Одеській області Яценко Г.І., на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України, проведено перевірку Приватного підприємства "ДОРСТРОЙ." з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на липень 2018р.
За наслідками вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено Акт «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних ПП «ДОРСТРОЙ.» від 10.12.2018р. №10/15-32-51-06, у висновках котрого наголошено на порушенні ПП «ДОРСТРОЙ.» граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податки на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов'язок щодо такої реєстрації.
На підставі складеного Акта перевірки від 10.12.2018р. №10/15-32-51-06, Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення від 29.12.2018р. №0094665106.
Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС в Одеській області від 29.12.2018р. №0094665106, позивач - Приватне підприємство «ДОРСТРОЙ.» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про його скасування.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення від 29.12.2018р. №0094665106, винесено контролюючим органом неправомірно, безпідставно, та у порушення положень чинного податкового законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 13.11.2017р. між Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Асфальтдортех» (Постачальник) укладено Договір поставки №1, за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити Покупцю товар: суміш асфальтобетонна гаряча дрібнозерниста щільна тип Б, марка І; суміш асфальтобетонна гаряча крупнозерниста щільна тип Б, марка І; суміш асфальтобетонна гаряча піщана щільна тип Г, марка І; суміш щебенево-піщана С-5; суміш бетонна важка, клас В25, а Покупець прийняти і оплатити такий товар, в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
12.06.2018р. між Управлінням дорожнього господарства Одеської міської ради (Замовник) та Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.» (Підрядник) укладено Договір про закупівлю робіт за державні кошти №25, відповідно до п.п.1.1, 1.2 якого у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Підрядник бере на себе зобов'язання у 2018 - 2019р.р. своїми силами і засобами, на власний ризик виконати роботи, зазначені в п.1.2 Договору, а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи в межах виділених бюджетних призначень. Найменування робіт: «Капітальний ремонт вул.Панаса Мирного у м.Одесі» (ДК 021:2015 - 45233000 - 9 «Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг»). Площа покриття, що підлягає капітальному ремонту, складає 2570м2. Місце виконання робіт: м.Одеса, вул.Панаса Мирного.
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з виконанням сторонами умов вищевказаної Договору про закупівлю робіт за державні кошти №25 від 12.06.2018р., Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.» складено Податкову накладну від 10.07.2018р. №1, котру 31.07.2018р. о 18:37год. Підприємством позивача, на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, направлено до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами розгляду означеної Податкової накладної від 10.07.2018р. №1 контролюючим органом 01.08.2018р. о 08:35год. Приватному підприємству «ДОРСТРОЙ.» надіслано Квитанцію №1, у якій зазначено, що документ не прийнято, оскільки сума ПДВ в документі (572713,86грн.) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (470874,31грн.).
У подальшому, з метою реєстрації Податкової накладної від 10.07.2018р. №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.» до контролюючого органу повторно направлено Податкову накладну від 10.07.2018р. №1, за наслідками розгляду якої контролюючим органом 02.08.2018р. о 09:14год. ПП «ДОРСТРОЙ.» надіслано Квитанцію №1, у якій зазначено, що документ прийнято.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з ч.ч.2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010року №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації, який триває з 0 до 23-ї години.
Згідно з пунктом 11 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010року №1246 квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку. Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
Відповідно до п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, Податкову накладну від 10.07.2018р. №1 Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.», на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, направлено до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено, зокрема, 31.07.2018р. о 18:37год., тобто в межах встановленого законом строку.
Вказана Податкова накладна №1 від 10.07.2018р. була доставлена до ДФС України у визначений законом строк, та протягом операційного дня. Водночас, до закінчення визначеного терміну, за відсутності вини платника податку, Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.» не отримано квитанцію про прийняття або неприйняття податкової накладної, у зв'язку з чим, в силу приписів статті 201 Податкового кодексу України, показники податку згідно податкової накладної вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також, судом встановлено, що з метою реєстрації Податкової накладної від 10.07.2018р. №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у подальшому Приватним підприємством «ДОРСТРОЙ.» до контролюючого органу повторно направлено Податкову накладну від 10.07.2018р. №1, за наслідками розгляду якої контролюючим органом 02.08.2018р. о 09:14год. на адресу ПП «ДОРСТРОЙ.» надіслано Квитанцію №1, у якій зазначено, що документ прийнято.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо протиправності застосування контролюючим органом до Приватного підприємства «ДОРСТРОЙ.» штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкової накладної від 10.07.2018р. №1, оскільки остання подана Підприємством позивача до реєстрації у строки, встановлені Податковим кодексом України, протягом операційного дня до 23-ї години, а несвоєчасна її реєстрація в ЄРПН спричинена не з вини платника податків.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства «ДОРСТРОЙ.» правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного податкового законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Приватного підприємства "ДОРСТРОЙ." до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018р. №0094665106, задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 29.12.2018р. №0094665106.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська,5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Приватного підприємства "ДОРСТРОЙ." (65031, м.Одеса, вул.Боровського,1/4, код ЄДРПОУ 39722333) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 1921(одна тисяча дев'ятсот двадцять одна)грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.