ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 квітня 2019 року № 826/10444/18
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі судді Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Поінт»
про стягнення штрафних санкцій в розмірі 170 00,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку із позовом до Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Поінт», в якому просить суд стягнути до державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 170 00,00 грн. з Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Поінт».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є уповноваженим органом, який відповідно до вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» застосовує до юридичних осіб штрафні санкції за невиконання рішень, постанов та розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, за результатами моніторингу було встановлено, що відповідач станом на 15.03.2018 не розмістив в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії достовірну річну інформацію за 2016 рік, у зв’язку з чим, позивачем винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 16.04.2018 №146-ЦА-УП-Е, відповідно до якої до Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Поінт» застосовано штрафну санкцію у розмірі 170 000,00 грн. На момент звернення позивача до суду, відповідачем не виконано вимоги вказаної постанови та не сплачено до державного бюджету штраф у розмірі 170 000,00 грн.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не надано, у зв’язку з чим, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Поінт» розмістила в загальнодоступній базі даних Комісії (http://stockmaket.gov.ua) річну інформацію за 2016 рік.
На титульному аркуші зазначеної річної інформації вказано, що річна інформація опублікована 28.04.2017 у «Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» 81.
За результатами моніторингу офіційного друкованого видання «Відомості НКЦПФР» від 28.04.2017 №81 позивачем було встановлено відсутність відомостей щодо опублікування регулярної річної інформації емітента - Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Поінт» за 2016 рік.
У зв’язку з викладеним, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження №122-ЦА-УП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким зобов’язано відповідача у строк до 11.10.2017 усунути вказані порушення, шляхом опублікування річної інформації емітента за 2016 рік в офіційному друкованому виданні та до 11.10.2017 проінформувати уповноважену особу про виконання розпорядження.
26.03.2018 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №157-ЦА-УП-Е. В акті перевірки зазначено, що відповідач не виконав вимоги розпорядження та розмістив достовірну річну інформацію емітента за 2016 рік, що є порушенням пункту 1 глави 4 розділу II та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826.
03.04.2018 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою повідомлено відповідача про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
16.04.2018 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку повторно винесено розпорядження №47-ЦА-УП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким зобов’язано відповідача у строк до 11.05.2018 усунути вказані порушення, шляхом опублікування річної інформації емітента за 2016 рік в офіційному друкованому виданні та до 11.05.2017 проінформувати уповноважену особу про виконання розпорядження.
16.04.2018 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів винесено постанову №146-ЦА-УП-Е про накладення на Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Поінт» санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн.
У зв’язку із невиконанням вимог постанови про накладення штрафу №146-ЦА-УП-Е від 16.04.2018, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи адміністративний спір по суті, суд зазначає слідуюче.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі Закон № 448/96-ВР ) та Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-IV (далі – Закон № 3480-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно із ч. 1 ст.5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону № 448/96-ВР).
Відповідно до п. 10, 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 40 Закону № 3480-IV визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регульованої інформації визначено Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 (далі - Положення № 2826).
За приписами пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
З матеріалів справи вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Поінт» не розмістило у загальнодоступній базі даних достовірну інформацію емітента цінних паперів за 2016 рік. Доказів оскарження відповідачем постанови від 16.04.2018 №146-ЦА-УП-Е в адміністративному порядку, а також виконання вимог вказаної постанови суду не надано.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно із п. 6, п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що сума штрафу у встановлені позивачем строки не сплачена, що свідчить про наявність у відповідача заборгованості перед позивачем, а відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до п. 1,3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
У відповідності до п. 1,3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 – 11, 19, 72 – 77, 90, 139, 241 – 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корп. 30, код ЄДРПОУ 37956207) задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Поінт» (01024, м. Київ, вул. Круглоуніверситетська, буд. 14, код ЄДРПОУ 32670627) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.С. Мазур