Рішення № 81134560, 02.04.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
520/325/19
Номер документу
81134560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2019 р. № 520/325/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрівська кераміка" про анулювання дозволу на користування надрами, -

В С Т А Н О В И В:

14.01.2019 року Державна служба геології та надр України звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрівська кераміка", в якому, просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4271 від 13.06.2007 року, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Петрівська кераміка".

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, тому, на думку позивача, наявні підстави для анулювання дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Петрівська кераміка", правом на надання відзиву на позовну заяву, не скористалось, жодних заперечень щодо позовних вимог не зазначило.

В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Петрівська кераміка" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4271 від 13.06.2007 року, як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами.

Наказом Державної служби геології та надр України №287 від 01.09.2016 року відповідачу було надано строк 30 календарних днів для проведення повторної державної експертизи та оцінки корисних копалин.

Наказом Державної служби геології та надр України №5 від 11.01.2017 року зупинено дію дозволу ТОВ "Петрівська кераміка" №4271 від 13.06.2007 року.

Листом Державної служби геології та надр України №1464/13/14-17 від 24.01.2017 року відповідача повідомлено, що наказом Державної служби геології та надр України від 01.09.2016 року № 287 надрокористувачу надано термін для ведення повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, відповідно до пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 року № 865. Зазначено, що у оновлений термін, матеріалів, які б підтверджували проведення експертизи, надрокористувач не надав. Також, вказано, що Держгеонадрами розглянуто питання щодо зупинення дії дозволу, наказом Держгеонадр від 11.01.2017 року № 5 прийнято рішення зупинити вищевказаного дозволу з 01.03.2017 року. Вказано, що у разі ненадання інформації щодо проведенням експертизи, дію дозволу буде зупинено з 01.03.2017 року.

Вказаний лист було отримано відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Наказом Державної служби геології та надр України №50 від 01.02.2017 року внесено зміни до наказу Державної служби геології та надр України №5 від 11.01.2017 року, в частині дати зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, а саме встановлено дату зупинення дозволу відповідача з 01.05.2017 року, про що відповідача повідомлено листом №4115/13/14-17 від 23.02.2017 року. Вказаний лист було отримано відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Наказом Державної служби геології та надр України № 523 від 28.11.2017 року, затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік. Згідно витягу з річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 року до вказаного плану включено ТОВ «Петрівська кераміка».

Наказом Державної служби геології та надр України № 89 від 12.03.2018 року, Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, зокрема, і ТОВ «Петрівська кераміка», в зв'язку з чим відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки листом № 4313/03/14-18 від 14.03.2018 року. Вказаний лист було отримано відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

За результатами виходу за місцем знаходження надрокористувача - ТОВ «Петрівська кераміка» було складено акт про недопущення до перевірки № 7/4271 від 13.04.2018 року. В акті вказано, що ТОВ «Петрівська кераміка» порушено ст.6, ст.10, ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 року, а саме не допущено посадових осіб Департаменту державного геологічного контролю до здійснення заходів державного нагляду (контролю).

13.04.2018 року Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю складено припис №7/4271, в якому зазначено, що за результатами планової перевірки ТОВ «Петрівеька кераміка» були виявлені такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме не допущено посадових осіб Департаменту державного геологічного контролю до здійснення заходів державного нагляду (контролю). Порушення статей 6, 10, 11 Закону України № 877-V від 05.04.2007 року «Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Вказано, що у строк до 13.05.2018 року усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ТОВ «Петрівська кераміка» вимог законодавства про надрокористування, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень, за таким переліком:

1. Спеціальний дозвіл на користування надрами;

2. Угода про умови користування надрами з Програмою робіт до неї;

3. Проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому законом порядку (експертизи до нього);

4. План розвитку гірничих робіт по об'єкту ліцензування на поточний рік, погоджений в установленому законом порядку;

5. План розвитку гірничих робіт по об'єкту ліцензування на попередній рік, погоджений в установленому законом порядку;

6. Документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;

7. Акт про надання гірничого відводу;

8. Акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння;

9. Чи здійснюється (здійснювалося) видобування корисних копалин ТОВ «Петрівська кераміка» в межах ділянки надр відповідно до координат, визначених спеціальним дозволом на користування надрами?;

10. Чи здійснюється (здійснювалося) видобування корисних копалин ТОВ «Петрівська кераміка» в межах гірничого відводу?;

11. Чи здійснюється видобування корисних копалин ТОВ «Петрівська кераміка», в межах земельної ділянки, визначеної в документах, що посвідчують право на неї?;

12. Чи дотримуються ТОВ «Петрівська кераміка» вимоги проекту розробки родовища?;

13. Чи дотримуються ТОВ «Петрівська кераміка» показники проекту розробки, родовища?;

14. Чи дотримано ТОВ «Петрівська кераміка» план розвитку гірничих робіт за попередній рік?;

15. Чи дотримується ТОВ «Петрівська кераміка» план розвитку гірничих, робіт за поточний рік?;

16. Чи проводяться ТОВ «Петрівська кераміка» роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами на ділянці надр, наданій у користування?;

17. Чи використовуються ТОВ «Петрівська кераміка» надра, надані у користування за призначенням?;

18. Чи дотримується ТОВ «Петрівська кераміка» мета спеціального дозволу на користування надрами?;

19. Чи виконуються ТОВ «Петрівська кераміка» особливі умови спеціального дозволу на користування надрами за переліком?;

20. Чи виконується ТОВ «Петрівська кераміка» Угода про умови користування надрами за переліком?;

21. Чи виконується ТОВ «Петрівська кераміка» програма робіт до Угоди за переліком?;

22. Чи проводиться ТОВ «Петрівська кераміка» геологічне обслуговування ведіння гірничих робіт?;

23. Чи наявна у ТОВ «Петрівська кераміка» геологічна документація, у тому числі первинна, у повному обсязі?;

24. Чи якісна та достовірна геологічна документація, наявна у ТОВ «Петрівська кераміка»?;

25. Чи проводиться ТОВ «Петрівська кераміка» маркшейдерське обслуговування ведіння гірничих робіт?;

26. Чи наявні у повному обсязі у ТОВ «Петрівська кераміка» маркшейдерська, технічна та обліково-контрольна документація (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми)?;

27. Чи забезпечується ТОВ «Петрівська кераміка» комплексність розробки родовища корисних копалин?;

28. Чи забезпечується ТОВ «Петрівська кераміка» раціональність розробки родовища корисних копалин і вилучення наявних у них компонентів, що мають промислове значення?;

29. Чи забезпечується ТОВ «Петрівська кераміка» недопущення псування родовища корисних копалин, наднормативних втрат і погіршення якості корисних копалин?;

30. Чи надіслано ТОВ «Петрівська кераміка» звітність за формою 5-гр до ДНВП «Геоінформ України» за попередній рік?;

31. Чи проводилося списання запасів корисних копалин з обліку ТОВ «Петрівська кераміка» та чи наявні відповідні акти списання запасів корисних копалин складені в установленому порядку?;

32. Чи має місце заборгованість з плати за користування надрами?;

33. Чи забезпечується ТОВ «Петрівська кераміка» збереження зразків гірських порід і руд, дублікатів проб корисних копалин, які можуть бути використані при подальшому вивченні надр?;

34. Чи проведено повторну державну експертизу та оцінку запасів родовищ корисних копалин?;

35. Чи виконуються ТОВ «Петрівська кераміка» рішення ДКЗ України (ДКЗ СРСР, УТКЗ)?;

36. Чи приведені ТОВ «Петрівська кераміка» земельні ділянки, які порушені видобуванні, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві?;

37. Чи надіслано до Держгеонадр України інформація про виконання ТОВ «Петрівська кераміка» Програми робіт до Угоди за попередній рік?;

38. Документи, які підтверджують виконання в установлений строк приписів, органів державного геологічного контролю щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Наказом Державної служби геології та надр України № 216 від 27.06.2018 року внесено зміни до наказу Державної служби геології та надр України №5 від 11.01.2017 року та надано відповідачу строк 10 днів на усунення порушень.

Листом Державної служби геології та надр України №12903/02/14-18 від 06.07.2018 року відповідача повідомлено, що наказом Державної служби геології та надр України від 27.06.2018 року № 216 внесено зміни до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 року № 5 в частині доповнення підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4271 від 13.06.2007, наданого ТОВ «Петрівська кераміка», у зв'язку з не допущенням до проведення перевірки посадових осіб Держгеонадр та не виконанням припису, надрокористувачу надано 10 календарних днів для усунення порушень. Вказано, що інформацію щодо усунення порушень необхідно надати до Східного міжрегіонального відділу Держгеонадр. Крім того, зазначено, що у разі ненадання інформації у визначений термін буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку.

Вказаний лист було отримано відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Також, листом Листом Державної служби геології та надр України №18375/03/14-18 від 14.09.2018 року відповідача повідомлено, що у зв'язку із не усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4271 від 13.06.2007 року, наданого ТОВ «Петрівська кераміка» з метою видобування суглинку, піску родовища Петрівське, розглянуто питання щодо подальшої дії зазначеного спеціального дозволу. Вказано, що згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. Також, просило ТОВ «Петрівська кераміка» надати до Держгеонадр у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 4271 від 13.06.2007.

Вказаний лист було отримано відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011.

Відповідно до пп.18 п.4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Згідно з положеннями ст.19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Згідно п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 615 від 30.05.2011 року (далі по тексту - Порядок №615) дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі, зокрема, порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Так, не зважаючи на той факт, що відповідачу надавалось достатньо часу для усунення вказаних недоліків та виконання припису, доказів усунення порушень та виконання припису надано не було, а судовим розглядом не встановлено.

Згідно з п.23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з ч.1 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

У відповідності до ч.2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Частиною 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Пункт 5 статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Право користування надрами припиняється у випадку передбаченому п. 5 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Так, відповідачем порушено статтю 5 угоди про умови користування надрами, що є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4271 від 13.06.2007 року.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Так, наявні у матеріалах справи докази підтверджують обставини щодо порушення відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування та вимог передбачених спеціальним дозволом.

Проте, незважаючи на неодноразовість надання строку для усунення недоліків, вони усунуті не були в добровільному порядку в установлені строки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову Державної служби геології та надр України та наявності підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4271 від 13.06.2007 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрівська кераміка" (63340, с.Петрівка, Красноградський район, Харківська область) про анулювання дозволу на користування надрами - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4271 від 13.06.2007 року, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Петрівська кераміка".

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 12.04.2019 року.