
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2019 р. Справа № 480/362/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просить визнати дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області протиправними та зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області врахувати при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії нарахування "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание". Позовні вимоги мотивує тим, що 02 квітня 2012 року йому призначена пенсія за віком у зв'язку з досягненням 60 років.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Нарахована позивачу пенсія обчислена з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців роботи з 04.10.1993 р. по 31.01.1999 р. та за періоди страхового стажу з 01.07.2000 р. по 30.04.2012 р.
З 04.10.1993 р. по 21.08.1995 р. позивач працював у державній обласній виробничо-комерційній фірмі "Суминафтопродукт", яка відповідно рішення Сумської міської ради № 327 від 16.06.1994 р. перейменована в Сумське облавне орендне підприємство "Суминафтопродукт".
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачем до органу Пенсійного фонду була надана архівна довідка про заробітну плату за період з 04.10.1993 р. по 21.08.1995 р. Вказана довідка містить інформацію про нараховані суми заробітку та вибірково їх складові. Відповідно до повідомлення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 18.10.2018 р. такі виплати як "матеріальна допомога", "щомісячні грошові виплати", "виплати до Дня нафтовика", "матеріальна допомога на оздоровлення", "вихідна допомога" не взяті в розрахунок.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітної плати для обчислення пенсії.
З архівної довідки вбачається, що на виплати "ежемесячная денежная выплата", "ко Дню нефтяника", "материальная помощь", "материальная помощь на оздоровление" були нараховані та сплачені в Пенсійний фонд страхові внески, проте при нарахуванні пенсії дані виплати не були враховані при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідною умовою для зарахування отримуваних особою доходів до запровадження даного Закону (до 2000 року) є нарахування на них і сплата збору в межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Водночас, такі виплати як "питание", "материальная помощь", "компенсация на питание", "материальная помощь на оздоровление", "материальная помощь на питание", "выходное пособие" не належать до фонду оплати праці та не включаються до сукупного оподатковуваного доходу відповідно до декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 р. № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян".
Таким чином, оскільки із вказаних виплат не сплачено збір відповідно до законодавства, що діяло раніше, то в Управління відсутні правові підстави для врахування вказаних доходів при обрахунку пенсії позивачу. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивачем до органу Пенсійного фонду надана архівна довідка від 30.12.2014 р. № 2412 про заробітну плату за період з 04.10.1993 р. по 21.08.1995 р., що містить інформацію про нараховані суми заробітку та вибірково їх складові (а.с.15-16).
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про врахування для обчислення розміру пенсії сум усіх нарахувань заробітної плати, зазначених в архівній довідці від 30.12.2014 р. № 2412. Листом від 14.02.2018 р. № 162/Т-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про надання доручення Сумському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Сумської області про витребування нової довідки про заробітну плату для врахування при обчисленні розміру пенсії (а.с.12-13).
Зі змісту листа-відповіді Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 18.10.2018 р. № 23053/02-12 ОСОБА_1 вбачається, що для обчислення пенсії позивачу заробітна плата була обрахована з урахуванням виплат: "ежемесячна денежная выплата", "ко Дню нефтяника", "премии". Не враховані такі виплати як "питание", "материальная помощь", "компенсация на питание", "материальная помощь на оздоровление", "материальная помощь на питание", "выходное пособие". Таким чином, для обчислення пенсії за основу розрахунку була взята сума середньомісячного заробітку в розмірі 4339,68 грн (а.с.14).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення", який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших передбачених джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 40, п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат, на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, на виплати "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание" були нараховані страхові внески (а.с.15-16), отже, названі виплати враховуються до заробітної плати для обчислення пенсії. За таких обставин суд визнає безпідставним твердження відповідача про те, що виплати "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание" не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки з даних виплат не сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та вони не належать до фонду оплати праці.
Таким чином, позивач має право на врахування при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії виплат "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание" у визначених розмірах.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та не дотримався вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не врахувавши при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії позивача виплати "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо неврахування при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 виплат "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание".
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області врахувати при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 виплати "материальная помощь", "питание", "материальная помощь на оздоровление" та "материальная помощь на питание".
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах