Рішення № 81134032, 11.04.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
П/811/278/18
Номер документу
81134032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 року м. Кропивницький Справа № П/811/278/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області щодо невиготовлення нової довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) йому пенсії з повною та реальною інформацією, за формою, передбаченою додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", станом на 01.01.2016, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу; окладу за спеціальним званням підполковник міліції; надбавки за стаж служби 50 %; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10 %; надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавки до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ - 50%; надбавки за оперативно-розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення - 25%; премії -3,95% та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, а також зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відповідну нову довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунок) пенсії на його ім'я.

Ухвалою судді від 05.02.2018 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у даній справі та справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи (а.с.2-3).

Ухвалою суду від 02.03.2018 зупинено провадження по даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а) за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії (а.с.93-94).

Ухвалою суду від 30.01.2019 поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 18.02.2019 (а.с.104).

18.02.2019 учасники справи в судове засідання не з'явилися, від представника позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи, розгляд справи відкладено на 04.03.2019 (а.с.119, 124).

04.03.2019 учасники справи в судове засідання не з'явилися, від представника позивача надійшло клопотання про витребування додаткових доказів, та розгляд даного клопотання провести у письмовому провадженні (а.с.134-137).

Ухвалою суду від 04.03.2019 розгляд справи відкладено на 21.03.2019, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати додаткові докази (а.с.139-140).

21.03.2019 учасники справи в судове засідання не з'явилися, від представника позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи, розгляд справи відкладено на 29.03.2019 (а.с.165, 166).

В судове засідання, призначене на 29.03.2019, учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, у зв'язку з чим розгляд справи відкладено на 09.04.2019 (а.с.174, 175, 176).

В судове засідання, призначене на 09.04.2019, учасники справи не з'явилися, подавши до суду клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.183, 186).

Враховуючи наведене та вимоги ч.3 ст.194 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 05.04.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 04.04.1992 №2262-XII. Також вказує, що він як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015. Однак, ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, в порушення норм чинного законодавства України, відмовляючи у видачі нової довідки, зазначено, що надбавки, які він просив включити до розрахунку розміру грошового забезпечення, відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень і оскільки вони не були виплачені поліцейським за грудень 2015 року, відповідно включити їх до складу грошового забезпечення немає законних підстав. Вважає, що посилання відповідача на те, що вказані надбавки не можуть включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ безпідставними, з огляду на те, що постанова Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, так само як і постанова КМУ № 988 від 28.12.2015 року розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Зазначав, що на його думку, у довідку для перерахунку його пенсії необхідно включити додаткові види грошового забезпечення, надбавки та премії, які отримував і отримує позивач та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників. Встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно, виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачу, а саме: відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; відсоткова надбавка до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ - 50%; відсоткова надбавка за оперативно - розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення - 25%. Позивачем подано до суду відповідь на відзив (а.с.61-66).

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.50-56), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначивши, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Кіровоградській області, на виконання вимог пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, оформлено та подано до Головного управління ПФУ у Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється. Також, зазначав, що при включенні до грошового забезпечення надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та аналітичне забезпечення, при перерахуванні пенсії колишньому співробітнику внутрішніх справ, який прирівнений (його грошове забезпечення не має відрізнятися від поліцейського) до посад поліцейських, призведе до погіршення грошового забезпечення поліцейських та нерівності в нарахуванні пенсії, адже працівники міліції, які отримували зазначені надбавки і перейшли в установленому порядку в поліцію, також не отримують їх на даний час, так як відсутні правові підстави, для нарахування і виплати. При виході на пенсію, працівникам поліції, також не будуть нараховуватися зазначені надбавки. Вважає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є хоч і безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції із збереженням всіх гарантій пенсійного забезпечення передбаченими Законом від 23 грудня 2015 року N 900-УІІІ, однак, оскільки особливості такого перерахунку врегульовано спеціальними правовими нормами, твердження позивача про врахування до його грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія, надбавок, які він отримував будучи на службі в міліції разом із надбавками поліцейського є невірним та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства.

Представником третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано до суду пояснення щодо позову (а.с.69), в яких останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначивши, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Такий порядок, на виконання норм Закону, було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок). Пунктом 4 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону. Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Крім цього, наголошує, що ч.3 ст.63 Закону передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Тому вважає, що складові грошового забезпечення, які були встановлені для працівників МВС України не можуть бути враховані для здійснення такого перерахунку, враховуючи норми чинного законодавства.

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, з 05.04.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с.19, 20, 150).

10 травня 2017 року УМВС України в Кіровоградській області видано довідку №10102/2861 про розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою - начальник інформаційно-аналітичного відділу "Скорпіон" центру кримінальної розвідки УБОЗ УМВС в Кіровоградській області, яку він займав на день звільнення зі служби 04.04.2011 (а.с.25).

Відповідно до змісту даної довідки розмір грошового забезпечення позивача складає 8586,27 грн., в тому числі: посадовий оклад 3100 грн., оклад за військовим (спец.) званням підполковник поліції - 2200 грн., надбавки за стаж служби 50% - 2650 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 310 грн., премії 3,95% - 326,27 грн..

При цьому, у вищезазначену довідку, як посилається позивач, відповідачем не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавку до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ - 50%; надбавки за оперативно - розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення - 25%, які виплачувались йому раніше.

У зв'язку з чим, 15.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції; процентна надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; за умови служби в Управлінні по боротьбі з організованою злочинністю; за роботу в умовах режимних обмежень; за оперативно-розшукову діяльність; премії (а.с.26).

Листом від 29.12.2017 №М-108/05/37-2017, УМВС України в Кіровоградській області за підписом голови ліквідаційної комісії надано відповідь, згідно якої позивачу роз'яснено, що надбавки, які останній просить включити для розрахунку розміру грошового забезпечення відносяться до інших щомісячних надбавок, та оскільки вони не були виплачені поліцейським за грудень 2015 року, включити їх до складу грошового забезпечення немає законних підстав (а.с.27-28). Також, в даному листі відповідачем зазначено, що положення Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" для визначення розмірів грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, посади яких прирівнюються до посад поліцейських з 28.12.2015, а саме, з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", не застосовуються.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо не виготовлення, для перерахунку його пенсії, нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, станом на 01.01.2016, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області такої довідки для подальшого перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі за текстом - Закон №2262-XII).

Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.63 Закону №2262-XIІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Наказом МВС №260, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 вказаного Наказу визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі Кечко проти України (заява №63134/00) Європейський суд з прав людини зазначив про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою №988 та наказом №260, чинним законодавством України, а саме постановою №1294 та наказом №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Так, як установлено судом, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ, надбавка за оперативно - розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ - 50%; надбавка за оперативно - розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення - 25%, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались, тому, ці надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до листа МВС від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУ МВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.

Натомість, відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України вказаною постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії (а.с.102-103). Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року (а.с.98-101).

Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, Верховний Суд у зразковому рішенні зазначив, якщо у справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи правові висновки Верховного Суду, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ, надбавка за оперативно - розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення, не виплачуються поліцейським, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у видачі нової довідки з врахуванням надбавок до посадового окладу за службу в підрозділах БОЗ, за оперативно-розвідувальну діяльність та аналітичне забезпечення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, сума сплаченого позивачем судового збору відшкодуванню не підлягає. Про наявність інших судових витрат сторонами не повідомлено.

Керуючись ст.ст.132, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (25006, м.Кропивницький, вул.В.Чміленка, 41, код ЄДРПОУ 08592224), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина