Постанова № 81124653, 11.04.2019, Бериславський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
647/837/19
Номер документу
81124653
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №647/837/19

Провадження № 3/647/445/2019

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 року місто Берислав

Бериславський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді:ОСОБА_1

при секретарі: Татаровській І.В.

за участю прокурора: Сільчик Ю.В.

особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Берислав, матеріали які надійшли від Управління захисту економіки в Херсонської області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 29 , працюючого ДНЗ (ясла садок) «Казка» Раківської сільської ради, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,

у вчинені правопорушення, передбаченого ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд

встановив:

Згідно протоколу № 67/2019 про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією від 29.03.2019 року ОСОБА_2, будучи депутатом Раківської сільської ради Бериславського району Херсонської області VII скликання 27.04.2018 року о 09:05 перебуваючи за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с. Раківка, вул. Вишнева, 29, за місцем фактичного мешкання, несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобіганню корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов»язане з корупцією, яке виявлено 29.03.2019 року, за яке передбачена відповідальність, згідно з вимогами ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні, яке фіксувалося технічними засобами, ОСОБА_2 вину свою визнав, пояснив, що довго не міг зайти на портал НАЗК для подання декларації через невідповідність електронної пошти, а коли заповнив її, замість опції «Подати документи» нажав «зберегти чернетку», вважаючи, що таким чином він подав декларацію за 2017 рік. І лише згодом, коли почав перевіряти на офіційному веб-сайті НАЗК наявність своєї декларації, то з’ясував, що вона не подана та успішно подав її 27.04.2018 року.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, пояснив при цьому, що матеріалами адміністративного провадження доведено факт вчинення адміністративного правопорушення та вину особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та Закону України «Про запобігання корупції ».

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що правопорушник вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП і повинен нести передбачену законом відповідальність.

Приймаючи дане рішення, суд керується принципом "поза розумним сумнівом", зміст якого сформульований у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі "Кобець проти України". Зокрема, доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи.

Судом встановлено, що рішенням першої сесії VII скликання Раківської сільської ради Бериславського району Херсонської області від 19.11.2015 року № 1 визнано повноваження обраного депутата вказаної сільської ради ОСОБА_2.

Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради, відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з п.п.«б» п.1 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), депутати міських рад є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону.

Таким чином, депутат Раківської сільської ради Бериславського району Херсонської області VII скликання ОСОБА_2 є суб’єктом декларування та суб’єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з ч.І ст.45 Закону України «Про запобігання корупції, особи, Зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини 1 статті З цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційном веб-сайті Національного агентства (далі - НДЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.1 ч.І розділу І Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій Осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Подання декларацій здійснюється згідно із Законом України «Про запобігання корупції», шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з листом НАЗК від 02.03.2017 № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.

Таким чином, депутат Раківської сільської ради Бериславського району Херсонської області VII скликання ОСОБА_2 був зобов’язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік до 00:00 год. 01.04.2018 року.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише 27.04.2018 о 09:05 годин, тобто несвоєчасно.

Посилання ОСОБА_2 на те, що він зберіг чернетку не приймається , оскільки збереження чернетки декларації не є її поданням до Єдиного державного. реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб’єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦЦ, правильність зазначення прізвища, ім’я та по батькові при його отриманні, на відповідність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації — 3 місяці.

Указ Президента України від 15.05.2017 № 133/2017 «Про рішення Ради Національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», який обмежив доступ до окремих поштових серверів у домені.rи., набрав чинності з 17.05.2017 року та був опублікований на загальнодоступних сайтах в мережі інтернет та доведений до відома громадянам України через ЗМІ.

Згідно з рекомендації суб’єктам декларування до чергового етапу електронного декларування в Україні, опублікованими на початку 27.11.2017 на загальнодоступному сайті НАЗК ОСОБА_2, як суб’єкт декларування, повинен був своєчасно перевірити, адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ним у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави. або місцевого самоврядування, та перевірити термін дії та працездатність свого електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром та своєчасно вчинити дії, зазначені у п. 1 вказаних Рекомендацій.

Водночас, достовірно знаючи про обов’язок своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, про використання ним у спілкування з НАЗК електронної пошти з російським доменем ОСОБА_2 своєчасно не перевірив адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ним у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з даними АЦСК ПАТ КБ «Приватбанк» ОСОБА_2 завчасно отримав електронний цифровий підпис терміном дії з 16.03.2018 до 16.03.2019 року.

Про обізнаність ОСОБА_2 з вимогами чинного антикорупційного законодавства, у тому числі щодо строків подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також про наявність у нього практичних навичок роботи в мережі Інтернет, свідчить наступне.

30.01.2018 ОСОБА_2 попереджено про вимоги Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо строків та порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до наданих суду, пояснень секретаря Раківської сільської ради ОСОБА_3, вона особисто ознайомлювала всіх депутатів сільської ради, в тому числі й ОСОБА_2, з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» в частині вимог фінансового контролю, у зв’язку з чим ОСОБА_2 своєчасно 23.03.2017 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання, функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік. Також всім депутатам сільської ради, в тому числі ОСОБА_2, нею був роз’яснений обов’язок отримання електронного цифрового ключа для входу до Реєстру. Що стосується доступу до мережі Інтернет, то протягом січня-квітня 2С18 року в сільській раді він був забезпечений на належному рівні, у зв’язку з чим депутати сільської ради, які не мали технічної можливості своєчасно псдати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік за місцем свого мешкання (відсутність комп’ютерної техніки, практичних навичок роботи з нею, доступу до мережі Інтернет тощо), мали можливість подати Декларацію безпосередньо в сільській раді, при цьому ОСОБА_3 надавала їм практичну допомогу в поданні Декларацій. Депутат сільської ради ОСОБА_2 з питань неможливості своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік до сільської ради не звертався. Вказане також підтверджується довідкою від 12.03.2019 року, наданою сільської радою. Також ОСОБА_3 повідомила, що їй не відомі факти тривалої втрати працездатності ОСОБА_4 або інші причини, які б могли негативно вплинути на фізичні можливості подання ним вищевказаної Декларації. Крім того, на трьох чергових сесіях сільської ради, які проводилися протягом січня-квітня 2018 року (24.01.2018, 30.01.2018 та 11.04.2018), він був присутній на двох з них, що підтверджується списками осіб, присутніх на вказаних сесіях.

Згідно з даними НАЗК щодо послідовності дій користувача в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_2 в Реєстрі, останній вперше ОСОБА_4 було розпочато сесію 31.03.2018 року та протягом часу з 14-43 годин до 16-04 годин ним було заповнено всі розділи щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, після чого було о 16:06 год. натиснуто кнопку «Зберегти чернетку», переглянуто список документів та о 16:09 год. натиснуто кнопку «Вийти». Разом з цим лише 27.04.2018 о 09-05 годин ОСОБА_4 успішно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05.05.2018 № 07-553 близького 9:00 год. 02.01.2018 виявлено помилки при спробі авторизації в Реєстрі. Належне безперебійне функціонування реєстру забезпечено з 09:50 год. 02.01.2018 року

Близько 12:00 год. 15.03.2018 Реєстр не функціонував (фіксувалися помилки доступу до сайту, помилка шлюзу 502), доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 год. 15.03.2018 роботу Реєстру відновлено.

Починаючи з указаного часу по 01.04.2018 складова частина для подання електронних документів ІТС Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).

Вказане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості для своєчасного подання ОСОБА_4 щорічної декларації особи, уповноваженої, на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання вказаної декларації.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї, дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо, допускала настання цих наслідків.

Відповідно до вимог ст. ст.245,251,252,280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення. Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушенняє охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП). Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 1ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

В діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими в ході судового слідства доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 67/2019 від 29.03.2019 року, поясненнями ОСОБА_3, запитом до сільської ради, розпорядженням сільського голови, копією рішення сільської ради від 19.11.2015 № 1, списком депутатів Раківської сільської ради, повідомленням депутатів та списком депутатів присутніх на сесії, довідкою сільської ради, відомостями про послідовність дій в Реєстрі НАЗК, витягом з Реєстру НАЗК, копією листа НАЗК, відомостями АТ КБ «Приватбанк», копією-табелів обліку робочого часу ДНЗ (ясла-сад) «Казка», копією розпорядження сільського голови, копією листа НАЗК, копією рапорту про виявлення особи ДП«УСС».

Оцінивши всі докази у справі у їх сукупності, заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП доказана повністю.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, відсутності відомостей, про те, що особа раніше притягувалась до адміністративної відповідальності, суд вважає, що стягнення повинно бути накладено у виді мінімального штрафу, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір, розмір якого встановлено законом.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.ст. 40-1, 173, 283, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд

постановив:

Визнати ОСОБА_2 винним у вчинені правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Застосувати до ОСОБА_2 адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі п’ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн..

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави у розмірі 384, 20 гривень. Судовий збір перераховувати на р/р 31211256026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106, пункт 5.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.

З дня набрання чинності постанови її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.

Повний текст постанови складено 11.04.2019 року.

Суддя В. С. Миргород