Справа № 344/4937/19
Провадження № 2-а/344/359/19
УХВАЛА12 квітня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бабій О.М.,
секретаря Орнат Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-пропан» Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання незаконним протоколу про правопорушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 14 лютого 2019 року, визнання незаконною та скасування постанови № 9/1009/m.5/2019 від 04 березня 2019 року, -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області знаходиться наведена адміністративна справа.29 березня 2019 року представником відповідача подано клопотання про передачу справи для розгляду до Івано-Франківського окружного адміністративного суду у зв’язку із застосуванням правил розгляду справи даної категорії відповідно до КАС України окружними адміністративними судами.
Представник відповідача у судовому засіданні клопотання підтримала.
Представник позивача у судовому засіданні при вирішенні клопотання покликався на розсуд суду.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд враховує наступне.
У п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
У ч. 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва передбачена у ст. 96 КУпАП.
У ст. 96 - 1 КУпАП регламентовано відповідальність за порушення законодавства під час планування і забудови території, а саме: передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об’єктів, будівельних норм, стандартів і правил, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, передбачення приладів обліку води і теплової енергії, а також заниження класу наслідків (відповідальності) об’єкта.
Разом з тим, спеціальним Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» встановлено відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (суб’єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно із ст. 1 зазначеного Закону правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб’єктів містобудування юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
23 травня 2011 року постановою Кабінету Міністрів України № 533 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок № 533), який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі суб’єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено загальні правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
За змістом ст. 2 вказаного Закону його положення також поширюються й на відносини, пов’язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері містобудівної діяльності.
Разом з тим, відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, які у розумінні КУпАП не належать до адміністративних, передбачена спеціальним Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та застосовується у визначеному ним порядку на підставі оформлених відповідним актом результатів перевірки, проведеної за процедурою, закріпленою Порядком № 553, а не положеннями КУпАП.
Враховуючи, що предметом спору у даній справі є постанова Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, якою позивача притягнуто до відповідальності саме за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на підставі норм спеціального Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а не за вчинення адміністративного правопорушення, за результатами перевірки, проведеної саме в порядку, регламентованому спеціальними нормами законодавства, без застосування процедури, визначеної КУпАП, суд дійшов висновку, дана адміністративна справа не є справою з приводу оскарження рішення суб’єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, тому відповідно до ст. 20 КАС України вона не підсудна Івано-Франківському міському суду Івано-Франківської області як адміністративному та підлягає передачі на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, п. 2 ч. 1 ст. 29, 166, 243, 248 КАС України,-
У Х В А Л И В :
Адміністративну справу № 344/4937/19 за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-пропан» Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання незаконним протоколу про правопорушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 14 лютого 2019 року, визнання незаконною та скасування постанови № 9/1009/m.5/2019 від 04 березня 2019 року - передати на розгляд за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена у зв’язку з порушенням правил підсудності протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Бабій О.М.