
Провадження № 3/235/491/19
Справа № 235/1244/19
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2019 року м. Покровськ
Суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Карабан І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Селидівського відділу поліції Покровського відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця громадянина України, непрацюючого, який зареєстрований та мешкає за адресою: Донецька область, м. Покровськ, м-н Сонячний, 8/10
- за ч.1 ст. 130, ст. 124 КУпАП,-
ВСТАНОВИЛА:
01 лютого 2019 року о 22 годині 30 хвилин водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем ВАЗ-21099, номерний знак НОМЕР_1, на автодорозі Селидове-Покровськ-Максимільянівка на 2 км+900 м, не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався керуванням, внаслідок чого, виїхав за межі проїзної частини та скоїв наїзд на дерево, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження, чим порушив п.12.1 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінетів Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року.
Крім цього, 01 лютого 2019 року о 22 годині 30 хвилин водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем ВАЗ-21099, номерний знак НОМЕР_2, на автодорозі Селидове-Покровськ-Максимільянівка на 2 км+900 м, з явними ознаками алкогольного сп’яніння (запах алкоголю з рота, нестійка хода, почервоніння очей), відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, відмовившись в присутності двох свідків від продуття газоаналізатора «Драгер» та проходження медичного огляду на стан сп’яніння в медичному закладі, чим порушив вимоги п.2.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Адміністративний матеріал неодноразово призначався до розгляду: на 05 березня 2019 року, відкладалось на 20 березня 2019 року, 03 квітня 2019 року, 12 квітня 2019 року, у зв’язку із неявкою особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
За телефоном, що зазначений в протоколах, ОСОБА_1 був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Водночас, судові повістки, що направлялась рекомендованими листами за адресою проживання особи, що притягується до адміністративної відповідальності не вручені, повернулись на адресу суду з відміткою про невручення за закінченням терміну зберігання.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Отже, ОСОБА_1, який є учасником судового процесу, зобов’язаний цікавитися перебігом справи. При цьому, суд враховує, що останній достеменно обізнаний про наявність такої справи та місце її розгляду - суд м.Покровська, про що свідчить його особисті пояснення в протоколах, складених відносно нього та якому також зазначено місце розгляду цієї справи, з чим також ознайомлений ОСОБА_1, що підтвердив своїм особистим підписом.
Крім цього, за телефоном особа, що притягується до адміністративної відповідальності також була ознайомлена із часом та місцем розгляду справи.
Натомість ОСОБА_1 при повідомленні судом про місце і час розгляду справи за телефоном, не отримував судові повістки за вказаною ним же адресою.
При цьому незатребуваність кореспонденції, що направлялася судом, свідчить про зловживання своїми правами, намаганням уникнути відповідальність, враховуючи, що строки притягнення особи до адміністративної відповідальності обмежені певним строком.
Враховуючи вищезазначене, а також приписи ст.268 КУпАП, яка не містить заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП та за ст.124 КУпАП за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, то приходжу до висновку про можливість проведення розгляду адміністративної справи за відсутності ОСОБА_1
-за ч.1 ст.130 КУпАП:
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП встановлено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Відповідно до ч.3 цієї ж статті передбачено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров’я. Перелік закладів охорони здоров’я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Частина 6 цієї ж статті визначає, що направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103 (далі - Порядок).
Зокрема, п.3 Порядку передбачено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 10 Порядку передбачено, що огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.
Також процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 (далі – Інструкція)
Відповідно до п.12 Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в
пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров’я.
Проведення огляду на стан сп’яніння в закладах охорони здоров’я і оформлення його результатів зазначено в ІІІ розділі Інструкції.
Пунктом 3 цього розділу передбачено, що огляд у закладах охорони здоров’я щодо виявлення стану сп’яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Факт правопорушення та провина в ньому ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 підтверджується дослідженими в судовому зсіданні доказами:
- протоколом серії ОБ № 144992, що складений відносно ОСОБА_1 01 лютого 2019 року, в якому викладені обставини адміністративного правопорушення, а саме вказано, що ОСОБА_1 керував автомобілем з явними ознаками алкогольного сп’яніння (запах алкоголю з рота, нестійка хода, почервоніння очей) , від відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп’яніння відмовився в присутності двох свідків;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1, які викладені в протоколі, та в яких останній пояснив, що від направлення відмовляється.
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що долучені до протоколу на окремих аркушах і за змістом яких, свідки вказали, що ОСОБА_1 відмовився від проходження встановленого порядком огляду на стан алкогольного сп’яніння;
- направленням ОСОБА_1 на огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 01 лютого року о 23.00 годині, де зазначені ознаки алкогольного сп`яніння, що стали підставою для направлення водія на огляд та аналогічні зазначеним в протоколі. Від отримання зазначеного направлення ОСОБА_1 відмовився зазначивши це власноруч на тексті направлення.
Проаналізувавши докази по справі, вважаю, що в діях ОСОБА_1 міститься склад правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП, оскільки він будучи особою, яка керує транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп’яніння.
-за ст.124 КУпАП:
Відповідно до ст.124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Пунктом 12.1 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінетів Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Факт правопорушення та провина в ньому ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому зсіданні доказами:
-протоколом серії ОБ № 144993 від 01 лютого 2019 року, в якому викладені обставини адміністративного правопорушення;
-схемою місця ДТП з місцем розташування транспортного засобу, та локалізацією механічних пошкоджень, їх описом, відповідно до якого транспортний засіб ВАЗ-21099, номерний знак НОМЕР_1 отримав механічні пошкодження: пошкоджено решітка радіатора, ліва передня фара, ліве переднє крило, передні двері, капот, пошкоджено лакофарбове покриття транспортного засобу, передній бампер, лобове скло, скло водія;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1В,. що викладені як ів протоколі, так і долучені до протоколу на окремому аркуші.
Проаналізувавши докази по справі, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, оскільки він порушив правила дорожнього руху, а саме п. 12.1 Правил дорожнього руху України, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Постановою від 12 квітня 2019 року провадження 3/235/491/19 та провадження 3/235/492/19 об`єднано в одне провадження та присвоєно номер 3/235/491/19.
Відповідно до ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_4 враховується характер вчинених ним правопорушень, особу правопорушника, ступень його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність.
Отже, враховуючи зазначені обставини, а також тривалість правопорушень, їх кількість, вважаю за можливе визначити адміністративне стягнення в межах санкції за ч.1 ст. 130 КУпАП, що узгоджується з вимогами ст.36 КУпАП, оскільки більш серйозним правопорушенням з числа вчинених є правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП підлягає стягненню з особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, судовий збір в розмірі, передбаченому п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 36, 124, 130, 221, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 10200 (десять тисяч двісті) гривень (рахунок отримувача - 31112149005001, отримувач коштів - Донецьке УК/Дон.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) — 38033949, банк отримувача — Казначейство України (ЕАП), МФО — 899998), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок (Реквізити рахунку для оплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО – 899998, рахунок отримувача – 31211256026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя І.І.Карабан