Рішення № 8111252, 11.02.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.02.2010
Номер справи
19/272пн
Номер документу
8111252
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.10 Справа № 19/272пн

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Старобільськ Луганської області

до 1-го відповідача Старобільського районного реєстраційного округу Луганської регіональної філії Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру”, м.Старобільськ Луганської області

2-го відповідача Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру” в особі Луганської регіональної філії, м.Луганськ

про спонукання виконати певні дії

в присутності представників сторін:

позивач ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Старобільським РВ УМВС України в Луганській області 17.12.1999;

від 1-го відповідача представник не прибув;

від 2-го відповідача Воронько О.В., дов.№2 від 13.01.2010.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлено вимогу про зобов'язання 1-го відповідача зареєструвати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 04.11.2009 по справі №19/272пн суддею Шеліхіною Р.М. розгляд справи призначений на 20.11.2009.

Розпорядженням заступника голови господарського суду в.о. голови суду від 19.11.2009 у зв'язку з виходом з відпустки судді Косенко Т.В., дана справа, призначена до розгляду суддею Шеліхіною Р.М., передана на розгляд судді Косенко Т.В.

В судовому засіданні 20.11.2009, згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України, була оголошена перерва до 04.12.2009.

Запереченням №4/2330 від 25.11.2009 Луганська регіональна філія Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру” вимогу позову відхилила, враховуючи наступне.

Статтею 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч.2 та 3 ст.134 Земельного кодексу України. Крім того, ст.16 Закону України „Про оренду землі” укладення договорів оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Також, Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів” від 03.06.2008 №309-VI, Розділом ІІ Перехідних положень п.11 Кабінету Міністрів доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам та юридичним особам, які звернулися із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення (а у даному випадку лише 23.10.2008 Старобільська міська рада своїм рішенням затвердила акт вибору земельної ділянки для її передачі в оренду).

Таким чином, дії позивача по реєстрації проекту відведення земельної ділянки та подальшому укладенню договору оренди земельної ділянки не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з тим, що земельну ділянку надано не на підставі проведення аукціону або з застосуванням земельних торгів.

Крім того, позивач не може посилатися на рішення Старобільської міської ради, оскільки рішення ради не може відміняти або встановлювати іншій порядок, ніж такий, який визначено тими законодавчими актами, які мають більшу юридичну силу ніж акти органів місцевого самоврядування.

В судовому засіданні 04.12.2009 згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України була оголошена перерва до 10.12.2009. В судовому засіданні 10.12.2009 розгляд справи відкладений на 22.12.2009, а потім на 14.01.2010 і на 11.02.2010.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 14.01.2010 про відкладення розгляду справи до участі у справі суд залучив відповідно до ст.24 Господарського процесуального кодексу України у якості 2-го відповідача Державне підприємство „Центр Державного земельного кадастру” в особі Луганської регіональної філії.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача та 2-го відповідача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

22.08.2007 позивач звернувся в Старобільську міську раду з заявою про відведення йому земельної ділянки площею 100м2 для установки майстерні з ремонту велосипедів в районі „Універмагу” у м.Старобільську Луганської області.

30.08.2007 комісія, яка створена за рішенням Старобільської міської ради, провела акт вибору земельної ділянки.

15.01.2008 Старобільська міська рада на двадцять четвертій сесії прийняла рішення №24/20 про врегулювання питань щодо передачі в оренду земельних ділянок, згода або дозвіл на розроблення проектів відведення яких були надані фізичним особам та юридичним особам до набуття чинності Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, в якому визначила, що передача в оренду земельних ділянок фізичним та юридичним особам, згода або дозвіл на розроблення проектів відведення яких було надано Старобільською міською радою до набуття чинності Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” здійснюються без набуття права оренди цих земельних ділянок методом аукціону, оскільки з урахуванням ч.2 ст.5 Цивільного кодексу України передбачено, що акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, зазначені фізичні та юридичні особи вже перебувають у процесі передачі їм земельних ділянок в оренду, який (процес) був розпочатий до набуття чинності вказаного закону.

23.10.2008 Старобільська міська рада рішенням №29/19 затвердила акт вибору земельної ділянки для передачі в оренду.

Позивачем були зібрані необхідні висновки (а.с.12-16) та документи, які необхідні для укладення договору оренди земельної ділянки.

Рішенням Старобільської міської ради від 27.03.2009 №33/29 було затверджено проект землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки та надання її в оренду, та зобов'язано позивача в місячний термін зареєструвати земельну ділянку в Старобільському районному реєстраційному окрузі Луганської регіональної філії Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру” та отримати оформлений договір оренди на земельну ділянку.

В кінці квітня 2009 року позивач звернувся в Старобільський реєстраційний округ з проектом землеустрою реєстрації щодо відведення земельної ділянки субєкта підприємницької діяльності.

Відповіддю від 05.05.209 №25 Старобільський реєстраційний округ відмовив позивачу в реєстрації договору оренди земельної ділянки з посиланням на Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 09.06.2008 №309-VI, яким передбачалося право оренди земельної ділянки з аукціону.

Не погоджуючись з вказаною відповіддю позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приписи ст.ст.13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника зокрема на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі субєкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі”.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та в оренду встановлений ст.ст.123 і 124 Земельного кодексу України.

Відповідно ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав у багатьох випадках передбачені правовими нормами, які регулюють конкретні правовідносини. Способи захисту прав на земельні ділянки передбачені ст.152 Земельного кодексу України. Захист права на землю застосовується тоді, коли відповідне земельне право (право власності на землю або землекористування) вже порушено або є небезпека його порушення в майбутньому. Підстави набуття права на землю передбачені, зокрема, ст.ст.116, 120 Земельного кодексу України.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності (ст.92 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України “Про оренду землі”).

Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Кодексу).

Пунктом 34 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування” передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.

Відповідно до приписів ст.16 Закону України “Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані обєкти, що підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України.

Таким чином, враховуючи вимоги вказаних норм закону суд дійшов висновку, що процес отримання земельної ділянки в оренду тривалий у часі та законом передбачений його особливий порядок.

Позивач з урахуванням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України „Про оренду землі” з 22.08.2007, з моменту звернення до Старобільської міської ради з заявою про відведення земельної ділянки для ведення підприємницької діяльності, почав тривалу у часі процедуру отримання земельної ділянки в оренду з метою здійснення свого Конституційного права на підприємницьку діяльність (ст.42 Конституції України).

На виконання вимог ст.123, ст.124 Земельного кодексу України Старобільська міська рада рішенням від 27.03.2009 №33/29 затвердила проект землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки та надання її в оренду, а також зобовязала позивача в місячний термін зареєструвати земельну ділянку в Старобільському районному реєстраційному окрузі Луганської регіональної філії Державного підприємства „Центр Державний земельний кадастр” та отримати оформлений договір оренди на земельну ділянку. Дане рішення Старобільської міської ради на день прийняття рішення господарським судом є чинним.

Відповідач у відповіді №25 від 05.05.2009 та у запереченнях на позовну заяву посилається на Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” №509-VI від 16.09.2008 внесено зміни до Земельного кодексу України. Так, у відповідності до ст.124 передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, здійснюється за результатами земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч.2 та 3 ст.134 Земельного кодексу України. Пунктом 5 ст.137 цього Кодексу передбачено, що земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.

До теперішнього часу законодавчого акту про проведення земельних торгів (аукціону) законодавчим органом не прийнято.

Кабінетом Міністрів України 17.04.2008 Постановою №394 „Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів” встановлювався порядок проведення аукціонів, але Рішенням Конституційного суду України №25рп/2008 від 12.11.2008 положення п.1 вказаної постанови визнано неконституційним і втратило чинність з дня ухвалення цього рішення.

Також відповідно до ч.2 ст.5 Цивільного кодексу України акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Як вже зазначалося, процедура отримання позивачем спірної земельної ділянки в оренду розпочалася з 22.08.2007, а тому дія Законів, які набрали чинності після вказаного звернення позивача до Старобільської міської ради, та якими суттєво змінений порядок отримання земельних ділянок в оренду на спірні правовідносини не розповсюджується. Дане питання було вирішено Старобільською міською радою п'ятого скликання двадцять четвертої сесії в рішенні №24/20 від 15.01.2008 „Про врегулювання питань щодо передачі в оренду земельних ділянок, згода або дозвіл на розроблення проектів відведення яких були надані фізичним та юридичним особам до набуття чинності Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яке не скасоване та є чинним.

На підставі викладеного, доводи 2-го відповідача судом відхиляються.

Таким чином позовні вимоги позивача підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на 2-го відповідача згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Провадження у справі у відношенні 1-го відповідача підлягає припиненню на підставі п.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представника позивача та 2-го відповідача в судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 44, 49, п.1 ст.80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Державне підприємство „Центр Державного земельного кадастру” в особі Луганської регіональної філії зареєструвати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, м.Старобільськ Луганської області.

3. Стягнути з Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру”, м.Київ, вул.Народного ополчення, б.3, код 21616582, в особі Луганської регіональної філії, м.Луганськ, вул.Свердлова, б.58, код 26447193 на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1 державне мито у сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ.

4. Провадження у справі відносно 1-го відповідача припинити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення: 16.02.2010.

Суддя Т.В. Косенко

Помічник суддіС.А. Кулешова