
____________________
справа № 520/2850/18
провадження № 2/520/2093/19
УХВАЛА
про витребування доказів в рамках розгляду заяви про постановлення окремої ухвали
та визнання явки учасника справи обов`язковою.
10.04.2019 року м. Одеса
Київський районний суд м. Одеси в одноособовому складі:
головуючий суддя Літвінова І.А.,
секретар судового засідання - Молодов В.С.,
за участю:
представника позивача та третьої особи Дегтяра О.С. - адвоката Свиди К.В.
представника відповідача ОСОБА_1 та третьої особи ОСОБА_2 . - адвоката Носенко І.І.
представника відповідача Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради - Таніної І.А.
розглянув у підготовчому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі заяву представника позивача та третьої особи ОСОБА_3 адвоката Свиди К.В. про постановлення окремої ухвали у цивільній справі № 520/2850/18 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , Київська районна адміністрація Одеської міської ради, як орган опіки та піклування, про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення та скасування реєстрації місця проживання,
ВСТАНОВИВ:
Заява про постановлення окремої ухвали у цивільній справі № 520/2850/18 подана представником позивача ОСОБА_3 та третьої особи ОСОБА_3 адвокатом Свидою К.В. при підготовчому провадженні у справі.
У заяві зазначено, що третя особа ОСОБА_2 та члени її сім`ї, спрямовують дії на невиконання рішення апеляційного суду Одеської області від 18.06.2015 у цивільній справі № 1512/3763/2012, що перешкоджає ОСОБА_3 та іншим спадкоємцям у здійсненні ними права користування житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1, в тому числі і в здійсненні процедури реєстрації за ними права власності.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 23.03.2018 у цивільній справі № 520/18217/18 Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, ідент. код 38226516 ) заборонено здійснювати реєстрацію місця проживання будь-яких фізичних осіб за адресою: АДРЕСА_1 .
11.02.2019 представник ОСОБА_3 адвокат Свида К.В., під час розгляду іншої справи в Київському районному суді м. Одеси № 520/18217/18 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа - ОСОБА_8 , дізналась про те, що 05.09.2018 за адресою: АДРЕСА_1, Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради було проведено державну реєстрацію місця проживання ОСОБА_8 . Це вбачається із відповіді Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області на запит Київського районного суду м. Одеси від 26.11.2018 у справі № 520/18217/18.
У заяві наголошено, що достовірно знаючи, що житловий будинок витребувано від ОСОБА_2 , яка на цей час не має жодних прав на вказане нерухоме майно, що Київським районним судом м. Одеси розглядається справа № 520/2850/18, де вирішується питання правомірності реєстрації місця проживання зареєстрованих за її заявою осіб, ОСОБА_2 знову навмисно вчиняє дії щодо реєстрації місця проживання членів своєї сім`ї в будинку.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є відповідачем у вказаній справі (далі - Департамент). Представник Департаменту Таніна І.А. приймає участь у судових засіданнях. Департаменту достовірно відомо про вжиті заходи забезпечення позову, ухвала Київського районного суду м. Одеси від 23.03.2018 у справі №520/2850/18 направлялася на адресу Департаменту для виконання.
У заяві поставлено питання щодо постановлення та надіслання окремої ухвали прокурору або органу досудового розслідування стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення та визначення строку для надання суду відповіді про вжиті заходи.
Щодо порушень законодавства з боку працівників Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, у заяві поставлено питання про надіслання окремої ухвалу Одеському міському голові та керівнику Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради для усунення виявлених порушень та вжиття заходів щодо запобігання їх повторенню, із встановленням строку для надання відповіді на окрему ухвалу.
В свою чергу представником Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради Таніною І.А. у судовому засіданні підтверджено, що ОСОБА_8 05.09.2018 звернувся до Департаменту з метою отримання адміністративних послуг з реєстрації свого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання з адреси: АДРЕСА_2 . ОСОБА_8 надано документи у відповідності до Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила), серед них: заява про зняття з реєстрації місця проживання та заява про реєстрацію місця проживання; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 30.04.2016 Суворовським РВ у місті Одесі ГУДМС України в Одеській області; квитанція про сплату адміністративного збору; договір купівлі-продажу, зареєстрований в реєстрі за № 1346 від 01.04.2005; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 6915905 від 05.04.2005.
Адміністратор Центру перевірила надані вхідні пакети документів, однак не звернула увагу, що на житло, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , накладено заборону Департаменту здійснювати реєстрацію місця проживання будь-яких фізичних осіб за вказаною адресою на підставі ухвали про забезпечення позову від 23.03.2018 справа № 520/2850/18, провадження № 2/520/4094/18 та надала адміністративну послугу з реєстрації місця проживання ОСОБА_8 , за адресою: АДРЕСА_1 одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання з адреси: АДРЕСА_2 .
Підставою виявлення проведеної з порушенням вимог чинного законодавства реєстрації місця проживання ОСОБА_8 стала заява ОСОБА_3 від 11.02.2019.
Відповідно до пункту 28 Правил, скасуванню підлягає реєстрація місця проживання проведена з порушенням вимог чинного законодавства України.
У разі виявлення такого порушення керівник органу реєстрації проводить перевірку підстав реєстрацїї/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрацїї/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи.
Про прийняте рішення особі надсилається письмове повідомлення за формою згідно з додатком 17 Правил, в якому зазначаються підстави його прийняття. Особу запрошують на прийом до органу реєстрації для внесення відповідних відомостей до документа, до якого вносяться відомості про місце проживання/перебування.
Відповідно до вимог законодавства Департаментом проведено перевірку підстав реєстрації місця проживання ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 , з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання з адреси: АДРЕСА_2 від 05.09.2018, за результатами чого скасовано реєстрацію місця проживання та поновлено відомості про реєстрацію місця проживання особи від 04.01.1995 за адресою: АДРЕСА_2 .
Разом з цим, підготовлено та надіслано письмове повідомлення ОСОБА_8 про скасування реєстраційної дії, запрошено ОСОБА_8 до Департаменту для проставлення відповідних відміток про скасування до паспортного документу, а також внесено зміни до всіх форм звітності.
На підтвердження наведеного представник Департаменту надав суду документи щодо скасування реєстрації місця проживання ОСОБА_8 .
Представник департаменту зауважив, що скасування реєстрації місця проживання ОСОБА_8 яка була проведена з порушенням норм законодавства, є усуненням недоліків, на які посилається позивач у заяві про залучення документів та постановлення окремої ухвали.
В ході судового засідання суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів до розгляду по суті заяви представника позивача ОСОБА_3 . та третьої особи ОСОБА_3 , виходячи з наступного.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 23.03.2018 у цивільній справі № 520/18217/18 Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, ідент. код 38226516 ) заборонено здійснювати реєстрацію місця проживання будь-яких фізичних осіб за адресою: АДРЕСА_1 . Ухвала суду не оскаржувалася та набрала законної сили в день її складення - 23 березня 2018 року.
Вказану ухвалу одержано Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради 04.04.2018 та 17.04.2018 зареєстровано за № 702/01-02-10. В графі «Кому» вказані дані « Абрамова Євгенія Георгіївна ». В стовбцях «Связки»: «Авто/Дата Содержание»: «17.04.2018 Прошу ознайомити причетних та забезпечити контроль»; «Исполнители»: «1. Шилова Анастасія Василівна - начальник відділу (отв.); 2. Зайковська Катерина Вікторівна - головний спеціаліст відділу;»; «План./Факт» - записи відсутні; «Исполнение» - записи відсутні.
Всупереч забороні, накладеній ухвалою суду від 23.03.2019, та одержаною Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради 04.04.2018, 05.09.2018 року Департамент провів державну реєстрацію місця проживання ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 .
Суду не надані докази навмисного невиконання судового рішення, проте сам факт невиконання судового рішення є повністю доведеним.
Обов`язковість судового рішення є однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства, встановленого пунктом 7 частини третьої статті 2 ЦПК України.
Конституція України встановлює, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Ці положення також відображені у статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Європейський суд з прав людини вказує, що «право на суд» було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду» (HORNSBY v. GREECE, № 18357/91, § 40, ЄСПЛ, від 19 березня 1997 року).
Відповідно до частин першої та другої статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Невиконання судового рішення, передбаченого статтею 382 КК України, є злочином із преюдицією, під яким розуміють таке посягання, кримінальна відповідальність за які настає за умови умисності та попереднього притягнення цієї ж особи до юридичної відповідальності іншого виду (наприклад, цивільно-господарської, адміністративної, дисциплінарної).
У цивільному процесі підстави і порядок застосування заходів процесуального примусу регламентовані статтею 143 ЦПК України, якою встановлено, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Суд визнає, що Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради відступив від засад добросовісності виконання процесуальних обов`язків.
Проте належна реакція на звернення ОСОБА_3 та вчинення Департаментом дій, спрямованих на усунення порушень законодавства, пов`язаних із невиконанням судового рішення від 23.03.2018 у цивільній справі № 520/18217/18, враховуються судом при вирішенні питання щодо застосування заходів процесуального примусу.
В свою чергу, у відповідності до частини шостої статті 262 ЦПК України окрема ухвала має на меті усунення виявлених судом недоліків чи порушень чи запобігання їх повторенню.
Постановлення окремої ухвали у відношенні Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради може бути завчасним та безпідставним без одержання доказів щодо виконання рішення директору Департамента Абрамової Є. Г., прийнятого 18.03.2019 за результатами перевірки підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи на підставі Акту перевірки підстав реєстрації місця проживання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, за результатами перевірки директором Департаменту Абрамовою Є.Г . 18.03.2019 року прийнятого рішення:
про проведення начальником відділу державних адміністративних послуг управління державних адміністративних послуг Департаменту Гончаровою В.В . роз`яснювальної роботи з адміністратором Центру з метою подальшого недопущення порушення норм чинного законодавства;
про врахування результатів перевірки під час подання на преміювання.
Також суд вважає завчасним постановлення окремої ухвали у відношенні ОСОБА_2 , оскільки судовим рішенням від 23.03.2018 у цивільній справі № 520/18217/18, за заявою ОСОБА_3 ., здійснювати реєстрацію місця проживання будь-яких фізичних осіб за адресою: АДРЕСА_1 було заборонено саме Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради. Актом перевірки, складеним 18.03.2019 року на виконання резолюції директору Департаменту від 20.02.2019 № 376/01-02-19 підтверджено, що реєстрація була здійснена за зверненням ОСОБА_8 , яким для проведення реєстрації були надані договір купівлі-продажу № 1346 від 01.04.2005 року; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 6915905 від 05.04.2005.
Суд не має доказів присутності ОСОБА_2 при реєстрації, а також доказів щодо надання ОСОБА_2 документів ОСОБА_8 та заяви про згоду на його реєстрацію.
Докази того, що ОСОБА_2 станом 05.09.2018 року (день реєстрації ОСОБА_8.) знала про судове рішенням від 23.03.2018 у цивільній справі № 520/18217/18 в матеріалах справи не містяться.
У відповідності до частини шостої статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За положеннями частини сьомої цієї статті суд може витребувати докази з власної ініціативи у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Керуючи статтею 81 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Витребувати від Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради підтвердження виконання рішення директору Департаменту Абрамової Є.Г., прийнятого 18.03.2019 за результатами перевірки підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи на підставі Акту перевірки підстав реєстрації місця проживання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1, а саме:
проведення начальником відділу державних адміністративних послуг управління державних адміністративних послуг Департаменту Гончаровою В.В. роз`яснювальної роботи з адміністратором Центру з метою подальшого недопущення порушення норм чинного законодавства;
врахування результатів перевірки під час подання на преміювання.
Витребувати від Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради дані чи приймала участь (була присутня) ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ; паспорт громадянина України НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Одеській області 2000 р.) при реєстрації ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 ;
чи надавала ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ; паспорт громадянина України НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Одеській області 2000 р.) дозвіл на реєстрацію ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Копію ухвали направити до виконання.
Встановити строк виконання ухвали до 22 квітня 2019 року (дата надходження до суду).
Зобов`язати виконавців у випадку неможливості подати докази, які витребовує суд, або неможливості подати такі докази у встановлені строки - повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Попередити виконавців ухвали, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені Цивільним процесуальним кодексом України. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Розгляд заяви представника позивача та третьої особи ОСОБА_3 адвоката Свиди К.В. про постановлення окремої ухвали у цивільній справі № 520/2850/18 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , Київська районна адміністрація Одеської міської ради, як орган опіки та піклування, про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення та скасування реєстрації місця проживання, - продовжити у відкритому підготовчому судовому засіданні 23 квітня 2019 року о 14 годині 00 хвилин в залі к.-240 Київського районного суду м. Одеси (м. Одеса, вул. Варненська, 3-Б, ІІ поверх).
Явку ОСОБА_2 у судове засідання 23 квітня 2019 року о 14 годині 00 хвилин визнати обов`язковою.
Повторно розяснити, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Ухвала набирає законної сили негайно.
Ухвала не є окремим об`єктом апеляційного оскарження.
Копію ухвали надіслати учасникам справи та процесу - до відома та виконання.
З текстом ухвали можна ознайомитись за веб адресою: www.reyestr.court.gov.ua.
Можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, учасники справи мають на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Веб-адреса сторінки: http://ki.od.court.gov.ua.
Суддя Літвінова І. А.