
Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 289/2121/17
Провадження № 2-а/280/54/18
РІШЕННЯ
Іменем України
03 квітня 2019 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді - Янчук В.В.
при секретарі - Кумечко С.М.,
за участі сторін:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Рудківської Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позову позивач вказав, що наприкінці літа 2017 року він звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Листом від 15.09.2017 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі того, що на момент аварії він не перебував в зоні безумовного (обов'язкового) відселення та не є потерпілим 2 категорії відповідно ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та стверджує про своє право на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні позивач 28.02.2019 р., а в подальшому представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити, вказали, що позивач має статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, 2 категорії, проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення в с. Кліщі, Народицького району в період з 30.05.1986 по 17.12.1990 р., а тому має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку.
В судовому засіданні представник відповідача Коростишівського об'єднаного УПФ України в Житомирській області позовні вимоги не визнала, в їх задоволенні просила відмовити, вказала, що за повідомленням від 15.09.2017 року ОСОБА_3 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно статтею 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через невідповідність посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 2 категорії періодами проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Відповідно до ст.15 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднений територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Позивач надав архівну довідку Краснобірської сільської ради № 374 від 01.08.2017 р. відповідно якої, останній постійно проживав в с. Малі Кліщі Народицького району Житомирської області, яке відносить до зони безумовного (обов'язкового) відселення з 30.05.1986р. по 03.08.1986 р. та з 30.08.1986 по 17.12.1990 р. разом з тим, позивач не проживав у даній зоні відселення на момент Чорнобильської аварії та не відноситься до потерпілих 2 категорії.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Судом встановлено, що позивач має посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_2, що видане 02.02.1993 р. (а.с.4).
Позивач 07 вересня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 15.09.2017 р. за № 10041/02-3 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку. Відмова вмотивована тим, що, через невідповідність посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 2 категорії та періодами проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, оскільки на момент аварії не перебував в зоні безумовного (обов'язкового) відселення та не відноситься до потерпілих 2 категорії (а.с.7).
Так, ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений статус осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. п. 2,3 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій; особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;
За змістом ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
В силу ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р.
До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: - паспорт і довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; - документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо); - довідка про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року; - документи про місце проживання (реєстрації) особи; - документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно з п.п.5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до документів, які засвідчують особливий статус особи відноситься посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
П. 2 ч. 1 ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазначає, що «для встановлення пільг і компенсації визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме: особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення - категорія 2.
Частиною 3 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Положеннями п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що потерпілі від Чорнобильської катастрофи мають наступні пільги щодо зменшення пенсійного віку особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років - 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
У постанові Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року у справі № 21-1048 во 06 міститься правовий висновок про те, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 599/564/17 та постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17.
Як вже зазначалося, 02.02.1993 року позивачу видано безстрокове посвідчення, (категорія 2) серії НОМЕР_2 Облдержадміністрацією (а.с.4).
Отже, для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документ, який засвідчує особливий статус особи.
З матеріалів справи встановлено, що позивач народився 16 червня 1965 року в смт. Народичі та на момент звернення із заявою до відповідача йому виповнилось 52 роки.
Так, відповідно до абз. ч. 1-2 ст. 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно архівної довідки Краснобірської сільської ради Радомишльського району Житомирської області від 01.08.2017 року № 374 що позивач дійсно постійно з 30 травня 1986 року по 03 серпня 1986 року, і з 30 серпня 1986 року по 17 грудня 1990 року проживав у АДРЕСА_1, яке відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення згідно Постанови Ради Сіністрів України РСР №333 від 30.12.1989 року «Про переселення жителів з населених пунктів Народицького району Житомирської області» (а.с.8)
Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106 визначено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, зокрема с.Новий Дорогинь Народицького району Житомирської області відносився до зони гарантованого добровільного відселення, тоді як, с.Малі Кліщі Народицького району Житомирської області відносилась до зони безумовного (обов'язкового) відселення.
За результатами розгляду заяви позивача, відповідач листом відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі невідповідності посвідчення.
Між тим, під час розгляду справи, належність позивача до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, відповідачем не оскаржувалось, посвідчення не визнано недійсним, та не скасовано у встановленому Законному порядку.
Відтак, враховуючи те, що посвідчення позивача 2 категорії Серії НОМЕР_2 є чинним, рішення про вилучення посвідчення не приймалось, будь-яких дій щодо вилучення не учинялось, тому, позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
З долучених доказів встановлено, що позивач проживав у зоні гарантованого (обов'язкового) відселення з 30 травня 1986 року по 03 серпня 1986 року, і з 30 серпня 1986 року по 17 грудня 1990 року . Отже період проживання позивача в зазначеній зоні становить 4 роки 6 місяці і 7 днів, що з урахуванням норм п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дає право позивачу на зменшення пенсійного віку на 6 років (2 роки проживання - 4 роки, 2 роки за 2 роки проживання).
Таким чином, суд дійшов до висновку, що доводи позивача щодо його права на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обґрунтованим, а саме останній має право, як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії на зниження пенсійного віку на 6 років.
Проте, вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку , з часу звернення до відповідача ( 07.09.2017 р) задоволенню не підлягають, з підстав недосягненням позивачем необхідного віку для призначення даної пенсії - віку.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гагаріна,2, м. Коростишів, Житомирська обл., 12504, ЄДРПОУ 40380694) у призначенні пенсії ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, інд. код НОМЕР_1) зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка викладена в листі № 10041/02-3 від 15.09.2017 р.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 11 квітня 2019 р.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач: Коростишівське об'єднане УПФ України в Житомирській області, місцезнаходження: вул. Гагаріна,2, м. Коростишів, Житомирської області, код ЄДРПОУ 40380694
Суддя В.В.Янчук