Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" грудня 2009 р. м. Київ К-11567/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Бившевої Л.І., Костенко М.І., Маринчак Н.Є., Шипуліної Т.М.
при секретарі Патюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Господарського суду Донецької області від 05.03.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2007
у справі № 34/49пн господарського суду Донецької області
за позовом дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар»орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька»
до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області
про визнання бездіяльності незаконною та зобов’язання надати висновок
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Донецької області від 05.03.2007, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2007, позов ДП «Агрофірма «Шахтар»орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька»задоволено: визнано незаконною бездіяльність Слов’янської ОДПІ Донецької області щодо неприйняття заходів по наданню до Відділення Державного казначейства в м. Слов’янську та Слов’янському районі висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню із бюджету підприємству за січень 2006 року; зобов’язано Слов’янську ОДПІ Донецької області надати до Відділення Державного казначейства в м. Слов’янську та Слов’янському районі висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету за січень 2006 року на користь ДП «Агрофірма «Шахтар»орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька», а саме: 20673,52 грн.
Судові рішення вмотивовані тим, що підприємством правомірно визначено в податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2006 року бюджетне відшкодування в сумі 459932,90 грн., яка підтверджена за результатами перевірки ОДПІ; залишок невідшкодованої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за цей звітний податковий період складає 20673,52 грн.
В касаційній скарзі Слов’янська ОДПІ Донецької області просить скасувати судові рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову, вважаючи, що судами першої та апеляційної інстанцій порушені пункт 1.8 ст. 1, підпункту 7.4.1 пункт 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»( далі по тексту Закон № 168/97-ВР ).
Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просить залишити скаргу без задоволення, як безпідставну та необґрунтовану.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 20.02.2006 позивачем подано до податкового органу за місцем реєстрації податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2006 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 459932,00 грн. на рахунок у банку.
Слов’янською ОДПІ Донецької області проведено перевірку Дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар»орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень, лютий 2006 року, за результатами якої складено акт перевірки від 19.04.2006 № 5552-23-2-25330750 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.04.2006 № 0001232341/0, згідно якого підприємству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2006 року на 521,00 грн.
Згідно підписаного позивачем та відповідачем акту звірки станом на 09.02.2007 бюджетна заборгованість з податку на додану вартість складає 20673,52 грн.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР.
Згідно підпунктів 7.7.5 та 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Разом з тим, рішення суду першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог і зобов’язання ДПІ надати органу Державного казначейства висновок щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, є помилковим, оскільки провадження у справі, порушене за позовом з такими вимогами, підлягало закриттю у зв’язку з тим, що така вимога не є способом захисту прав платника податку на додану вартість на отримання бюджетного відшкодування з цього податку і не підлягає розгляду в суді. У разі невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).
З огляду на викладене у суду першої інстанції не було законних підстав для порушення провадження у справі за вказаним позовом, встановлювати обставини справи та давати їм юридичну оцінку. Суд апеляційної інстанції на це увагу не звернув і не закрив провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 ст. 157 КАС України при здійсненні апеляційного перегляду постанови суду першої інстанції.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157, 220, 223, ч.1 ст. 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області задовольнити частково, постанову Господарського суду Донецької області від 05.03.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2007 –скасувати, провадження у адміністративній справі закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підписЄ.А.Усенко
Судді підписЛ.І.Бившева
підписМ.І.Костенко
підписН.Є.Маринчак
підписТ.М.Шипуліна