Рішення № 81086692, 08.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
480/665/19
Номер документу
81086692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2019 р. Справа № 480/665/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зарічного районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

22 лютого 2019 року позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що Сумським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області 28.09.2018 року видане свідоцтво про смерть його батька ОСОБА_2.

Рішенням Зарічного районного суду м.Суми від 21.12.2018 встановлена дата смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1.

На заяву позивача про внесення змін до актового запису про смерть, зокрема, вказати дату смерті, встановлену судовим рішенням, Зарічний районний у місті Суми відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області відмовив у зв»язку з відсутністю підстав.

Висновок відповідача про відмову у внесення змін до актового запису позивач просить скасувати, оскільки він не відповідає положенням ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відповідно до яких державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, та зобов»язати внести зімни до актового запису про смерть ОСОБА_2

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, зазначивши, що 28.08.2018 року до Зарічного районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області позивачем було подано заяву про внесення змін до актового запису про смерть № 37 складеного 22.06.2018 Виконавчим комітетом Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області на «Невідомого чоловіка», а саме щодо доповнення померлого: прізвища - «ОСОБА_2», ім'я - «ОСОБА_2», по батькові - «ОСОБА_2», дата народження «ІНФОРМАЦІЯ_2», місце проживання - «АДРЕСА_1». До заяви було подано протокол пред'явлення трупа для впізнання за фотознімком від 14.08.2018 та довідку Сумського РВП ГУНП в Сумській області № 3127 СВ від 16.08.2018. Зарічним районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області 26.09.2018 року було складено Висновок № 112-15.15-64 про внесення змін до актового запису цивільного стану та надіслано матеріали справи № 112-15.15-64 до Сумського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області для подальшого розгляду.

28.09.2018 Сумським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області було внесено зміни до актового запису та видано повторно свідоцтво

05.02.2019 до Зарічного районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області від позивача надійшла заява щодо виконання рішення Зарічного районного суду м.Суми від 21.12.2018 про встановлення факту, що має юридичне значення та внесення відповідних змін до актового запису цивільного. Відповідачем надана відповідь про те, що рішення Зарічного районного суду м.Суми від 21.12.2018 по справі № 591/6968/18 про встановлення факту, що має юридичне значення, не містить зобов'язань щодо внесення відповідних змін до актового запису про смерть ОСОБА_2.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно до п.2.13 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п.2.16.7 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, в актові записи цивільного стану вносяться зміни, які зазначені в рішенні суду про внесення змін, доповнень, виправлень. Оскільки про такі зміни до актового запису в рішенні суду не зазначено, то і підстави для внесення змін відповідачем відсутні.

В судове засідання сторони не з»явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 08.02.2019 року Зарічним районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_1 надана інформація, викладена у листі №611-15.15-26 про відсутність підстав для внесення змін до актового запису про смерть ОСОБА_2 на підставі рішення Зарічного районного суду м.Суми від 21.12.2018 про встановлення факту, що має юридичне значення ( а.с. 11), яким встановлено дату смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 та факт проживання однією сім»єю позивача з померлим ( а.с.9-10).

Також судом встановлено, що Сумським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області 28.09.2018 року видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2, в якому час смерті вказаний - 2017 рік, видане на підставі актового запису №37 від 22.06.2018 ( а.с.8).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб»єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.

Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" наказом Міністерства юстиції від 12.01.2011, № 96/5 затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Відповідно до ч.1-2 ст.22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою в тому числі спадкоємців померлого.

Посилання ж відповідача на положення ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відповідно до яких державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, суд вважає не обґрунтованим з огляду на те, що дані норми регулюють порядок державної реєстрації смерті особи. Така реєстрація проведена 22.06.2018, в той же час вимоги позивача по»язані зі внесенням змін до актового запису, процедура якого врегульована ст.22 Закону.

Більш детально порядок внесення змін до актових записів цивільного регулює розділ ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Так, відповідно до п.2.1, п. 2.2 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, заява повинна бути заповнена розбірливо, у ній мають бути надані вичерпні відповіді на всі запитання.

Відповідно до п.2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 2.12. Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п.2.13.1 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм, суд вважає, що рішення Зарічного районного суду, яким встановлена дата смерті батька заявника, не може бути самостійною підставою для внесення змін в актовий запис про смерть, оскільки не містить вказівки про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. Відтак, відповідач обґрунтовано відмовив у внесенні таких змін на заяву позивача про виконання рішення суду.

Ще однією підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану відповідно до п.2.13.3 Правил є висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України. Однак, судом встановлено, що рішення у формі висновку, передбаченого п.2.12 Правил ( за формою, наведеною в додатку 2) відповідачем не приймалося.

Відповідно до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України предметом судового оскарження може бути рішення, дія чи бездіяльність суб»єкта владних повноважень, які порушують права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до п.19 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України індивідуальний акт - акт ( рішення) суб»єкта владних повноважень, виданий ( прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк. Тобто, рішення відповідача відповідно має виражати волю суб»єкта владних повноважень, його владні приписи, повинне мати офіційний характер, обов»язковий до виконання, має регулювати певні суспільні відносини, спричиняти правові наслідки, повинне бути зрозумілим для учасників суспільних відносин і юридично оформлене у визначеній формі. Відтак, лист Зарічного районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській від 08.02.2019 «Щодо надання інформації» не є рішенням суб»єкта владних повноважень, тому не може бути предметом судового оскарження.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2, місце реєстрації: АДРЕСА_2, місце проживання: АДРЕСА_1) до Зарічного районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області ( код ЄДРПОУ 38522522, вул..Петропавлівська, 75, м.Суми, 40021) про скасування висновку, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах