
Справа № 420/594/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1, в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням сум надбавки за стаж на безперервній шифрувальній роботі 20% замість врахованої 10%, одноразової грошової премії у грудні 2010 року, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення у вигляді надання відповіді від 27.04.2018 року (вих. № 1061/1-11) та відмови від 03.09.2018 року №14199/03 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести, виходячи з 50 відсотків грошового забезпечення та зі збереженням підвищень які відбулися на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відбулося підвищення пенсії з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків, обчислення та перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум надбавки за стаж на безперервній шифрувальній роботі 20% замість врахованої 10%, одноразової грошової премії у грудні 2010 року, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 16 серпня 2011 року і по день проведення перерахунку.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно не включено до перерахунку пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову премію та винагороди, індексацію грошового забезпечення, адже всі ці складові, на переконання позивача, повинні включатися до грошового забезпечення за 24 календарних місяця перед звільненням, з якого обчислюється пенсія, оскільки: ці виплати передбачені ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"; дані виплати фактично були виплачені позивачу та з цих виплат роботодавцем сплачені страхові внески. Позивач вважає, що Головне управління повинно було переглянути, обчислити та здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі поданих ним документів та винести рішення про призначення з 16.08.2011 року пенсії у розмірі 50% грошового забезпечення, а також виплатити відповідну заборгованість.
Відповідач проти позовних вимог заперечує та вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. В підтвердження своїх заперечень представником відповідача було надано до суду відзив на позов, в якому ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за тривалу безперервну службу та одноразової премії мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби для обчислення пенсії (а.с.37-44).
Позивачем, 18.03.2019 року надано до суду відповідь на відзив (а.с.85-89), в якій позивач, враховуючи рішення Великої Палати Верховного суду по справі №522/2738/17 яким визначений вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, які Пенсійний фонд України повинен враховувати при обчислення та призначенні пенсії колишнім військовослужбовцям, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести (виходячи з 50 відсотків грошового забезпечення) обчислення та перерахунок призначеної ОСОБА_1, пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум надбавки за стаж на безперервної шифрувальній роботі 20% замість врахованої 10% та індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 16 серпня 2011 року і по день проведення перерахунку.
Також, у вказаній відповіді на відзив позивач просить розглядати справу за його відсутності (а.с.89)
Ухвалою суду від 11.02.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача 19.03.2019 року надано до суд клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.97).
У зв'язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 звільнено з військової служби згідно Закону «Про військовий обов'язок та військову службу», Положення про проходження громадянаи України військової служби в Державній прикордонній службі України за ст.26 ч.6 п.«а» у зв'язку з закінченням строку контракту, що підтверджується Витягом з наказу від 14.07.2011 року №141 (а.с.18).
Позивачу, з 16.08.2011 року призначена пенсія згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років від 11.04.2018 року (а.с.21), сума грошового забезпечення позивача розрахована з:
посадовий оклад - 760,00 грн.,
оклад за військовим званням - 65,00 грн.,
процентна надбавка за вислугу років 30% - 247,50 грн.,
середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці:
надбавка за стаж шифрувальної роботи понад 5 років - 10%,
надбавка за умови режим обмежень, допуск Ф.1 (за роботу з таємними документами) - 20%,
надбавка за особливо важливі завдань - 80%,
надбавка за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів - 15%
премія - 40%.
Всього: 2290,44
Основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга 20 років) у розмірі: 1145,22. З урахуванням мінімального розміру пенсії: 1452,00.
Підвищення за постановою КМУ 2012 року №335 - 26,25.
Підсумок пенсії: 1478,25.
Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 16.08.2011 року позивачу призначено пенсію з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в яку також враховано надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі понад 5 років в розмірі 10% (а.с.70).
Як встановлено судом, 12.04.2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління ПФУ в Одеській області, в якій просив провести з 16.08.2011 р., перерахунок раніше призначеної йому пенсії з включенням до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідних сум надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, премії, одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с.52-53).
Головним управлінням ПФУ в Одеській області відмовлено позивачу у задоволенні вказаної заяви (а.с.54), з підстав чого ОСОБА_1, звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 року по справі №815/2370/18 позовні вимоги ОСОБА_1, задоволено частково та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 12.04.2018р. разом з доданими до неї документами та прийняти відповідне рішення (а.с.23-34).
Головним управлінням ПФУ в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 року по справі №815/2370/18 повторно розглянуто заяву позивача та 03.09.2018 року за №4199/03 надано відповідь, в якій повідомлено позивачу про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії (а.с.55-56).
Як встановлено судом та зазначено самим позивачем, позивач ознайомлений з позицією Великої Палати Верховного суду висловленою у рішенні від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17. Вказаним рішення судом визначений вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, які Пенсійний фонд України повинен враховувати при обчислення та призначенні пенсії колишнім військовослужбовцям. Великою Палатою Верховного суду зроблено висновок, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Отже, спірним питанням в рамках розгляду даної справи, з урахуванням позиції Великої Палати Верховного суду у рішенні від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17, залишається обчислення та перерахунок призначеної ОСОБА_1, пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум надбавки за стаж на безперервної шифрувальній роботі 20% замість врахованої 10% та індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 16 серпня 2011 року і по день проведення перерахунку.
Щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням до складу грошового забезпечення суми надбавки за стаж на безперервній шифрувальній роботі в розмірі 20% замість врахованих 10%.
Частиною 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів У країни.
Відповідно до п.7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) затверджено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28.
Відповідно до додатку №25 до Постанови №1294 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу - від 29.07.2011 року) військовослужбовці, які зайняті на безпосередній шифрувальній роботі, при безперервному стажі понад 5 років мають право на надбавку у розмірі 20 відсотків посадового окладу.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію з 16.08.2011 року, що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с.70). Отже призначення пенсії відбувалось відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент призначення пенсії.
Як вбачається з додатку до грошового атестату позивача №114 від 15.08.2011 року позивач з 01.08.2009 року по 01.07.2011 року отримував надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі понад 5 років в розмірі 20% (а.с.69).
При цьому, в грошовому атестаті позивача №114 в стрічці «Надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 20%, а з 01.08.2011 року по 15.08.2011 року - 10%» (а.с.68).
Отже, за період служби з 01.08.2009 року по 01.07.2011 року позивач отримував надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі понад 5 років в розмірі 20% , а з 01.08.2011 року по 15.08.2011 року - 10%, тобто 10% - це врахування за половину місяця, адже позивач фактично звільнений з 16.08.2011 року.
Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 16.08.2011 року позивачу призначено пенсію з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в яку також враховано надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі понад 5 років в розмірі 10% (а.с.70).
Тобто, відповідач помилково при призначенні пенсії позивачу врахував суму надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі понад 5 років, розраховану у розмірі 10% посадового окладу надбавку, тоді як мав розрахувати із застосуванням 20%.
Саме такий відсоток вказаний у грошовому атестаті та додатку до нього.
Посилання представника відповідача на довідку Адміністрації Державної прикордонної служби від 11.06.2012 року №11/8739 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.79), зокрема на той факт, що у вказаній довідці надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі вказана в розмірі 10%, суд вважає необґрунтованим, адже вказана довідка не враховувалась відповідачем при призначенні пенсії позивачу зокрема з тих підстав, що пенсія позивачу призначена раніше ніж видана вказана довідка і немає ніякого відношення до розміру грошового забезпечення позивача, врахованого при призначенні пенсії ОСОБА_1
Щодо індексації грошового забезпечення.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII (далі Закон №1282-XІІ)
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону№1282-XІІ).
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсія (грошове забезпечення).
Отже, індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільнені з військової служби, та не є підставою для перерахунку пенсії.
Крім того, суд зазначає, що в примітці до додатку до грошового атестату про види грошового забезпечення, датованому 03.04.2018 року, зазначено, що індексація грошового забезпечення на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» не входить до складу грошового забезпечення.
Щодо періоду за який позивач вважає за необхідне провести перерахунок пенсії, зокрема з 16 серпня 2011 року і по день проведення перерахунку.
Відповідно до ч.2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
При цьому, згідно з ч.1 та 2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абз.2 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Частиною 2 ст.63 вищезазначеного закону передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, позивачу з вини суб'єкта владних повноважень не враховано вірний розмір надбавки за стаж на безперервній шифрувальній роботі. Враховуючи, що відповідачем невірно враховано розмір надбавки за стаж на безперервній шифрувальній роботі саме з моменту призначення пенсії, при цьому, у відповідача були наявні всі документи, котрі підтверджували врахування надбавки за стаж на безперервній шифрувальній роботі в розмірі 20%, суд приходить до висновку, що перерахунок має бути здійснений саме з моменту призначення пенсії позивачу, тобто без обмеження строку.
Така ж правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 19.06.2018 року по справі №646/6250/17.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивачу з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №704 та постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та з 01.05.2018 року позивач отримує перераховану пенсію у розмірі 2205,63 грн.
Позивач не надає суду доказів з приводу непогодження із вказаним перерахунком та оскарження такого перерахунку у судовому порядку дій щодо вказаного перерахунку, у зв'язку із чим, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 16.08.2011 року і по день проведення перерахунку належить до задоволення шляхом проведення перерахунку з 16.08.2011 року по 30.04.2018 року, оскільки з 01.05.2018 року позивач отримує пенсію у відповідності до перерахунку, що здійснений на підставі постанови КМУ №704 та постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, та передбачає чітко визначені розмір грошового забезпечення, складові, що враховуються для визначення суми перерахованої пенсії.
На підставі вищенаведеного та враховуючи позицію Верховного суду по справі №522/2738/17, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум надбавки за стаж на безперервної шифрувальній роботі 20% замість врахованої 10% з 16.08.2011 року по 30.04.2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ 20987385, 65107,м. Одеса, вул. Канатна, 83)
Суддя П.П. Марин
.