
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/290/19
04 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Чаповського В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Великогаївської сільської ради Тернопільського району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Великогаївської сільської ради Тернопільського району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 передано у власність земельну ділянку загальною площею 0,79 га, з них 0,17 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1 та 0,62 га для ведення особистого селянського господарства.
Однак, йому стало відомо, що рішенням Великогаївської сільської ради №378 від 30.10.2014 року затверджено Генеральний план села Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області, яким, запроектовано дорогу, яка проходить по його вищевказаній земельній ділянці, яка належить ОСОБА_3 на праві приватної власності. Позивач вважає такі дії суб'єкта владних повноважень із планування та затвердження дороги на приватній земельній ділянці протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 04.02.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
21 лютого 2019 року ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 19 березня 2019 року о 10:15 год.
05 березня 2019 року представником відповідача на адресу суду поштою надіслано відзив на позовну заяву.
19 березня 2019 року в судовому засіданні було оголошено перерву до 04.04.2019 о 11:45 год. та зобов'язано представника відповідача надати додаткові документи по справі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях від 03.04.2019.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив суд в задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на відзив на адміністративний позов від 05.03.2019.
Представник відповідача у відзиві зазначає, що згідно генерального плану села Великі Гаї розробленого на підставі рішення сесії Великогаївської сільської ради від 25.03.2013 року № 274, затвердженого за результатами громадського слухання, які відбулись 21.10.2014 року, рішенням сесії від 30.10.2014 року № 378 та рішенням сесії Тернопільської районної ради від 27.03.2015 р. №461, по приватній земельній ділянці площею 0,3957 га для ведення особистого селянського господарства, яка належить гр. ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності, проходить проектна дорога, а на масиві, де знаходиться вищевказана земельна ділянка згідно генерального плану села Великі Гаї заплановано розташування комерційних та комунально-складських територій, санітарно-захисна зона яких до 50 метрів.
Разом з тим, інформація про громадські слухання та час їх проведення була опублікована в газеті «Подільське слово» від 19.09.2014 року, жодних пропозицій чи зауважень від позивача щодо невідповідності генерального плану вимогам чинного законодавства, як це визначено ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» на адресу сільської ради не надходило.
Представник відповідача додатково зазначає, що зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситись не частіше ніж один раз на п'ять років органом місцевого самоврядування, який затвердив генеральний план. Питання щодо дострокового внесення змін до генерального плану може порушуватись місцевою адміністрацією перед органом місцевого самоврядування за результатами містобудівного моніторингу (п. 9 ст. 17 Закону). На вересень 2019 року заплановано проведення повторних громадських слухань з приводу внесень змін до генерального плану, час їх проведення буде опубліковано в газеті «Подільське слово» та на офіційному веб-сайті сільської ради. Відповідно до вказаного, кожен громадянин має право взяти участь в громадському слухані, висловити свою позицію щодо внесення змін до генерального плану та своєї земельної ділянки.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням другої сесії 32 скликання № 17 від 28.12.1994 р. ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3) передано у власність земельну ділянку загальною площею 0,79 га, з них 0,17 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1 та 0,62 га для ведення особистого селянського господарства.
В подальшому, за заявою про зміну дії рішення № 17 від 28.12.1994 р. ОСОБА_3, рішенням сесії № 362 від 23.09.2005 р. внесено зміни у рішення № 17 від 28.12.1994 р. та передано ОСОБА_3 безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,1959 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд та 0,5407 га для ведення особистого селянського господарства, на підставі якого позивачу було видано державні акти на право власності, земельній ділянці для ведення особистого селянського господарства, присвоєно кадастровий номер 6125281700:02:001:1457.
Даною земельною ділянкою ОСОБА_3 користується і по даний час.
Однак, як йому стало відомо під час розгляду адміністративної справи №1940/1727/18, рішенням Великогаївської сільської ради №378 від 30.10.2014 року затверджено Генеральний план села Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області, яким, запроектовано дорогу, яка проходить по його вищевказаній земельній ділянці, яка належить позивачу на праві приватної власності.
Судом встановлено, що відповідачем порушено порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні в частині процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації, зокрема не забезпечено оприлюднення інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі та основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації. Відповідач не забезпечив при цьому належне проведення громадських слухань, не залучив до розгляду та врахування пропозицій громадян, жителів територіальної громади, права та інтереси, яких зачіпає проект містобудівної документації - Генеральний план с. Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області. Так, і ОСОБА_3 належним чином не було проінформовано про те, що проектом розробленої містобудівної документації передбачається влаштування дороги.
Крім того, відповідач належним чином не обґрунтував суспільної потреби у влаштуванні дороги через земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, яка належить позивачу на праві приватної власності. При цьому, подальше влаштування проходження дороги через земельну ділянку призведе до припинення права власності на цю ділянку (викуп або вилучення для суспільних потреб для облаштування дороги), спричинить неможливість її використання за цільовим призначенням (землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства), знижує ринкову вартість земельної ділянки.
Більш того, як вбачається з окремих графічних матеріалів Генерального плану с. Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області, наданих Відповідачем під час розгляду адміністративної справи №1940/1727/18, запроектована дорога розворотом зачіпає лише земельну ділянку, яка перебуває у приватній власності ОСОБА_3 у той час, як її проходження та подальше проектування дороги по існуючому шляху є найменш обтяжливим та затратним.
Отже, проектування проходження дороги через земельну ділянку, яка перебуває у приватній власності позивача в Генеральному плані населеного пункту с. Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області здійснено без урахування приватних інтересів ОСОБА_3, як власника земельної ділянки, інтересів територіальної громади, без будь-якої потреби у такому проходженні, з метою подальшого позбавлення позивача речового права на земельну ділянку.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 12 Закону України «Про основи містобудування» визначено, що до компетенції сільських, селищних, і міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій. До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території: визначення територій для містобудівних потреб.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 7 цього Закону визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом: 1)планування територій на державному, регіональному та місцевому рівнях; 2)моніторингу стану розроблення та реалізації містобудівної документації на всіх рівнях; 3)визначення державних інтересів для їх врахування під час розроблення містобудівної документації; 4)проведення ліцензування і професійної атестації; 5) розроблення і затвердження будівельних норм, державних стандартів і правил, запровадження одночасної дії міжнародних кодів та стандартів; 6) контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Відповідно до ст. 8 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-УІ; у редакції, чинній на момент затвердження генплану) планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Згідно зі ст.2 Закону № 3038-VІ планування і забудова територій є діяльністю державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб.
Статтею 16 Закону № 3038-VІ визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється згідно із статтями 17, 18 та 19 цього Закону.
Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада. Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання (ст. 17 Закону № 3038-VІ).
Приписами 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» (далі - Закон № 280/97-ВР, у редакції, чинній на момент Генплану населеного пункту) визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, відповідно до п. 42 ч. 1 якої затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Положеннями ст. 59 Закону № 280/97-ВР установлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Із наведених норм можна зробити висновок, що діяльність органу місцевого самоврядування із планування території відповідного населеного пункту та затвердження генерального плану забудови є виконанням прямо встановлених законом владних управлінських функцій, спрямована на забезпечення інтересів громади, у зв'язку з чим у даному випадку орган місцевого самоврядування (Великогаївська сільська рада) є суб'єктом владних повноважень. Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-УІ (далі - Закон України № 3038-УІ), встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 та частини 1 статті 17 Закону України № 3038-VІ, генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (ч. 2 ст. 17 Закону України № 3038-VІ).
Частиною 10 статті 17 Закону України № 3038-VІ, передбачено, що генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України № 3038-VІ, громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Частинами 3, 4, 5 статті 21 Закону України № 3038-VІ передбачено, що сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення); узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; оприлюднення результатів розгляду позицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Частина 6 статті 21 Закону України № 3038-VІ визначає, що пропозиції громадськості мають бути обґрунтовані в межах відповідних законодавчих та нормативно-правових актів, будівельних норм, державних стандартів і правил та надаватися у строки, визначені для проведення процедури громадських слухань. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються. Пропозиції до проектів містобудівної документації на місцевому рівні мають право надавати: повнолітні дієздатні фізичні особи, які проживають на території, щодо якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні; юридичні особи, об'єкти нерухомого майна яких розташовані на території, для якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні власники та користувачі земельних ділянок, розташованих на території, щодо якої розробляється документація, та на суміжній з нею; представники органів самоорганізації населення, діяльність яких поширюється на відповідну територію; народні депутати України, депутати відповідних місцевих рад.
Механізм проведення громадських слухань визначається порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555.
Відповідачем порушено порядок проведення громадських слухань, який регламентований ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 25 травня 2011 року.
Відповідно до пункту 5 «Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 25 травня 2011 року, повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити:
1) інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі;
2) основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації;
3) відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення;
4) інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації;
5) інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій;
6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій;
7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).
Крім того, у відповідності до пункту 4 Порядку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Таким чином дії Великогаївської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області з планування території та затвердження Генерального плану с. Великі Гаї, Тернопільського району, Тернопільської області в частині планування проходження дороги через земельну ділянку ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_2, що належить на праві приватної власності ОСОБА_3 є протиправними.
З метою захисту прав позивача слід зобов'язати відповідачв в установленому законом порядку вчинити дії із внесення змін до Генерального плану с. Великі Гаї, Тернопільського району, Тернопільської області в частині проходження дороги через земельну ділянку позивача з урахуванням його прав та інтересів, як власника цієї земельної ділянки.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За змістом частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю. Визнати протиправними дії Великогаївської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області (47722, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Великі Гаї, вул. Галицька 47, код ЄДРПОУ 04394875) з планування території та затвердження Генерального плану с. Великі Гаї, Тернопільського району, Тернопільської області в частині планування проходження дороги через земельну ділянку ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_2, що належить на праві приватної власності ОСОБА_3.
Зобов'язати Великогаївську сільську раду, Тернопільського району, Тернопільської області (47722, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Великі Гаї, вул. Галицька 47, код ЄДРПОУ 04394875) в установленому законом порядку вчинити дії із внесення змін до Генерального плану с. Великі Гаї, Тернопільського району, Тернопільської області в частині проходження дороги через земельну ділянку позивача для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_2, з урахуванням прав та інтересів ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) , як власника цієї земельної ділянки.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Великогаївської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області (47722, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Великі Гаї, вул. Галицька 47, код ЄДРПОУ 04394875) сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок, відповідно до квитанції № 9 від 25.01.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.
копія вірна
Суддя Подлісна І.М.