Постанова № 81084668, 10.04.2019, Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
10.04.2019
Номер справи
173/343/19
Номер документу
81084668
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 173/343/19

Провадження № 3/173/79/2019

ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2019 р. м. Верхньодніпровськ

Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Бурхан С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Верхньодніпровську, матеріал, який надійшов від Управління захисту економіки в Дніпропетровській області відносно

ОСОБА_1

ІНФОРМАЦІЯ_1;

ідентифікаційний номер - НОМЕР_1;

місце проживання: АДРЕСА_1

місце роботи: ФГ "Агро-Єдність", голова

у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-6 КпАП України.

встановив:

Згідно протоколу першої сесії Верхньодніпровської районної ради Дніпропетровської області сьомого скликання від 01.12.2015 року, обрано 34 депутата ради, серед яких депутат Верхньодніпровської районної ради сьомого скликання ОСОБА_1 (том справи 1, а.с.14-24).

Відповідно до п.п. "б" п.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.

Частиною другою ст.52 Закону України "Про запобігання корупції", передбачено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів,встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" встановлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2017 року - 1600 гривень. Отже, 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня 2017 року, становить грошову суму у розмірі 80 000 гривень.

Пунктом 5 ч.1 ст.12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч.5 ст.12 Закону.

Рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Форму повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування та правила заповнення форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається ним особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) № 2 від 10.06.2016 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи. Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;

- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону № 1700-VІІ (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст.50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище;

- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст.50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Рішенням Національного агентства № 1 від 18.08.2016 року "Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства № 2 від 10.06.2016 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", а саме: слова та цифри "15 серпня 2016 року" змінити словами та цифрами "01 вересня 2016 року". Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року. Згідно примітки до ст.50 Закону до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище не віднесено депутатів місцевих рад.

Таким чином, на підставі підпункту "б" п.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", депутат Верхньодніпровської районної ради Дніпропетровської області сьомого скликання ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону та набув обов'язку електронного декларування та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, з 01.01.2017 року.

При дослідженні матеріалів справи, встановлено, що 12.04.2017 року в ТСЦ 1244 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі продажу № 1244/2017/413536 транспортного засобу "Lexus GX 460", VIN № НОМЕР_3, оціночна вартість якого складає 802 926,97грн. (вісімсот дві тисячі дев'ятсот двадцять шість гривень дев'яносто сім копійок) (том справи 2, а.с.28-29).

Відповідно до п.2.1. договору купівлі-продажу транспортного засобу №1244/2017/413536 від 12.04.2017 передача транспортного засобу Продавцем і прийняття його Покупцем здійснюється після повної сплати вартості майна, та оформляється актом приймання-передачі у двох примірниках, які підписуються сторонами. Акт приймання-передачі підписаний обома сторонами і долучений до вказаного договору та є невід'ємною його частиною, що підтверджує факт придбання Покупцем транспортного засобу. Відповідно до п.9.1. вказаного договору, договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання; п.9.2. договір може бути розірваний за домовленістю сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього договору.

На запит управління захисту економіки в Дніпропетровській області (вих. № 9289/39/103/02-2018 від 21.11.2018) про надання копій документів, територіальним сервісним центром № 1244 за вих. № 31/4-1244-1765 від 24.11.2018 року (том справи 2, а.с.27) надано відповідь з вичерпним переліком документів, що стали підставою перереєстрації транспортного засобу за договором купівлі-продажу № 1244/2017/413536 від 12.04.2017, серед яких немає будь-яких документів (додаткових угод, боргових розписок, заперечень, актів, уточнень до договору тощо), які б змінювали, уточнювали, доповнювали умови укладеного договору, що підтверджує факт здійснення правочину 12.04.2017, набрання чинності договором і виконання всіх зазначених в ньому умов.

Згідно іншого матеріалу встановлено, що 26.04.2017 року в ТСЦ 1243 між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було укладено договір купівлі продажу №1244/2017/433081 транспортного засобу "Toyota Prado", VIN № НОМЕР_4, д/н НОМЕР_2 оціночна вартість якого відповідно до умов договору складає 496692 гривні 16 копійок (том справи 1, а.с.29-31). Після підписання договору купівлі-продажу ОСОБА_1, як продавцю вищевказаного транспортного засобу з боку покупця ОСОБА_3 за продаж автомобіля, були передані на руки грошові кошти у загальній сумі 496692 гривні 16 копійок (чотириста дев'яносто шість тисяч шістсот дев'яносто дві гривні 16 копійок.)

Відповідно до п.2.1. договору купівлі-продажу транспортного засобу №1243/2017/433081 від 26.04.2017 передача транспортного засобу Продавцем і прийняття його Покупцем здійснюється після повної сплати вартості майна, та оформляється актом приймання-передачі у двох примірниках, які підписуються сторонами. Акт приймання-передачі підписаний обома сторонами і долучений до вказаного договору та є невід'ємною його частиною, що підтверджує факт придбання Покупцем транспортного засобу. Відповідно до п.9.1. вказаного договору, договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання; п.9.2. договір може бути розірваний за домовленістю сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього договору.

Згідно офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н.М. № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" (том справи 1, а.с.53).

В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 12.04.2017 року він придбав у гр. ОСОБА_2 транспортний засіб "Lexus GX 460", вартістю 802926,97 грн. (вісімсот дві тисячі дев'ятсот двадцять шість гривень дев'яносто сім копійок). Також, гр. ОСОБА_1 підтвердив, що 26.04.2017 року він продав гр. ОСОБА_3 транспортний засіб "Toyota Prado", вартістю 496692 гривні 16 копійок (чотириста дев'яносто шість тисяч шістсот дев'яносто дві гривні шістнадцять копійок). При цьому, він не знав про необхідність подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані на протязі 10 днів, внаслідок чого, не визнав свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.2 ст.172-6 КпАП України.

Вислухавши пояснення, дослідивши зібрані по справі докази та оцінюючи їх в сукупності, приходжу до висновку, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.2 ст.172-6 КпАП України, знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду справи, зокрема:

- згідно протоколу першої сесії Верхньодніпровської районної ради Дніпропетровської області сьомого скликання від 01.12.2015 року, обрано 34 депутата ради, серед яких депутат Верхньодніпровської районної ради сьомого скликання ОСОБА_1 (том справи 1, а.с.14-24);

- згідно пояснення гр. ОСОБА_1, встановлено, що він дійсно не подав повідомлення про суттєві зміни у майновому стані на протязі 10 днів, що відбулись 12.04.2017 року внаслідок придбання автомобіля "Lexus GX 460", вартістю 802926,97 грн. (вісімсот дві тисячі дев'ятсот двадцять шість гривень дев'яносто сім копійок), так як, не знав про необхідність подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані на протязі 10 днів (том справи 2, а.с.32-33);

- згідно пояснення гр. ОСОБА_1, встановлено, що він дійсно не подав повідомлення про суттєві зміни у майновому стані на протязі 10 днів, що відбулись 26.04.2017 року внаслідок продажу автомобіля "Toyota Prado", вартістю 496692 гривні 16 копійок (чотириста дев'яносто шість тисяч шістсот дев'яносто дві гривні шістнадцять копійок), так як, не знав про необхідність подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані на протязі 10 днів (том справи 1, а.с.42-44);

- згідно витягу з "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що гр. ОСОБА_1 дійсно не подав повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у визначений Законом 10-денний термін, що відбулись 12.04.2017 року та 26.04.2017 року (том справи 1, а.с.39).

Що стосується доводів ОСОБА_1 про те, що він не знав та не ознайомлений юристом районної ради про необхідність подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані на протязі 10 днів, а також доводи захисника про закриття провадження в справі внаслідок закінчення 3-х місячного строку притягнення до відповідальності, суд не приймає до уваги та вважає, що ОСОБА_1, будучи депутатом районної ради, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року повинен був знати про декларування своїх доходів та відповідно до ст.68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Що стосується доводів захисника про закриття провадження в справі внаслідок закінчення 3-х місячного строку притягнення до відповідальності так як данні правопорушення були виявлені працівниками поліції в листопаді 2018 року (том справи 1, а.с.10), суд вважає помилкове тлумачення захисником даної норми та вважає, що термін обчислення строку притягнення до відповідальності необхідно обчислювати з дня складання адміністративних протоколів, а саме, з 07.02.2019 року, так як, відповідно до ч.2 ст.254 КпАП України, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дане положення означає, що визначений ст.254 КпАП України строк для складання протоколу починає свій відлік лише після того як в посадової особи, уповноваженої складати протокол, буде достатньо фактичних даних для висновку про наявність в діях чи бездіяльності особи вини у вчиненні правопорушення, наявності всіх достатніх даних для заповнення та складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто після виконання всіх необхідних процесуальних дій.

З огляду на викладене, моментом виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, слід вважати момент, коди особа, уповноважена на складання протоколу, здобула можливість за участі особи, яка вчинила адміністративне правопорушення (притягається до адміністративної відповідальності) здійснити дії, визначені частинами другою - четвертою статті 256 КпАП України.

Таким чином, гр. ОСОБА_1 депутат Верхньодніпровської районної ради Дніпропетровської області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія підпункту "б" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року, був обізнаний про вартість набутого рухомого майна, а саме, транспортного засобу "Lexus GX 460", 802926,97 грн. (вісімсот дві тисячі дев'ятсот двадцять шість гривень дев'яносто сім копійок), а також був обізнаний про вартість набутих грошових коштів в сумі 496692 гривні 16 копійок (чотириста дев'яносто шість тисяч шістсот дев'яносто дві гривні 16 копійок), в порушення вимог ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції", п.1 та п.6 розділу II рішення Національного агентства з питань запобігання корупції "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" № 2 від 10.06.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 958/29088 від 15.07.2016 року, не подав відповідні повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, у визначений Законом 10-денний термін.

Відповідно до ст.33 КпАП України, накладене адміністративне стягнення в кожному конкретному випадку має бути необхідним і достатнім для виправлення правопорушника та попередження вчинення ним нових правопорушень. Призначаючи адміністративне стягнення гр. ОСОБА_1, суд враховує, характер вчинених правопорушень, котрі стосуються засад запобігання та протидії корупції та вважає за необхідне накласти на гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах, передбачених санкцією ч.2 ст.172-6 КпАП України.

Відповідно до ст.40-1 та зміни до ст.283 Кодексу України про адміністративне правопорушення, зміни до ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється в дохід держави у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст.283, ст.40-1 КпАП України

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 КпАП України, та притягти до адміністративної відповідальності у вигляді стягнення штрафу у розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1700 (одна тисяча сімсот) гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНН-НОМЕР_1), судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. в дохід держави (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; Р/р 31211256026001; МФО 899998).

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд протягом 10 днів.

Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Суддя С.М. Бурхан

Постанова набрала законної сили _____