
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.000536
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1.380.2019.000536 за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької міської ради про визнання протиправним і скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дрогобицької міської ради в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Дрогобицької міської ради від 13.12.2018 № 1476 «Про позбавлення права бути присутніми на засіданні сесії» в частині:
- преамбула в частині слів «Надкерничної Лідії Ігорівни»;
- абзац «Надкерничну Лідію Ігорівну» пункту 1;
- пункт 2 в частині слів «Надкерничної Лідії Ігорівни».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13 грудня 2018 року позивача рішенням сесії Дрогобицької мі ської ради № 1476 було позбавлено права бути присутньою на засіданнях сесії Дрогоби цької міської ради. Позивача було звинувачено у перешкоджанні роботи сесії ра ди та у грубому порушенні громадського порядку. Такі підстави прийняття рішення, на думку позивача, є надуманими і викликані ворожим особистим ставлення керівництва мі ста, зокрема міського голови, до неї особисто так і до громадської організації «ОСОБА_2 їни», заступником керівника якої вона є. Вороже ставлення викликане критичним ставлен ням ОСОБА_1 до діяльності міського голови та депутатів ради через їх деструк тивну поведінку спрямовану не на користь міської громади.
Позивач зазначає, що жодної протиправної поведінки не вчиняла про що свідчить відсутність відповідних рішень судів чи інших державних органів про притягнення її до відповіда льності. Не здійснювала жодного перешкоджання роботі сесії ради.
Щодо порядку прийняття рішень відповідачем, то такий був порушений, оскільки як зазначено в са мому рішенні, рада оскаржуване рішення прийняла на підставі протоколу № 42 складено го в день прийняття самого рішення 13 грудня 2018 року (про це вказано в преамбулі рі шення). Як слідує з протоколу 42 сесії Дрогобицької міської ради від 13.12.2018 та рі шення № 1475 від 13.12.2018 року, спірне рішення № 1476 формувалося (текст) і при ймалося безпосередньо на сесії після того, як невідомі особи порушили порядок на сесії.
Таким чином, рішення № 1476 не поступило у відділ діяльності ради за 30 днів до початку пленарного засідання ради. Повний текст документів не отримали депутати за 10 днів до початку пленарного засідання ради. Рішення не розміщувалось на офіційному веб-сайті Дрогобицької міської ради в мережі інтернет. Пропозиції до проекту порядку ден ного щодо прийняття рішення № 1476 не вносилася міським головою, у порядку, передба ченому ст. 7 Регламенту. Рішення не подавалося з пояснювальною запискою.
Позивач вважає, що дана оцінка стану справ була не на підставі перевірених і документально підтверджених фактів (мате ріалів від поліції), адже міська рада вийшла з припущення що саме позивач порушувала дисципліну, хоча це була не вона, а інші невідомі люди, а ситуацію міська рада викорис тала для помсти. Питання про встановлення обов’язків поліції щодо виконання вказаного рішення (п. 2 рішення) не належить до компетенції сесії міської ради. Оскільки рішення складалося і приймалося безпосередньо під час сесії, то воно не візувалося відповідними службами чи посадовими особами. Рішення не обговорювалося на постійних комісіях ра ди та погоджувальній раді.
Позивач вказує, що її не було допущено в Дрогобицьку міську раду ні 17 ні 20 грудня 2018 року ні в інші наступні дати проведення сесій. Таким чином, їй чиняться перешкоди на участь у місцевому само врядуванні з боку Дрогобицької міської ради, що є порушенням принципу гласності та відкритості влади для представників громадянського суспільства.
Оскільки дане рішення стосується не тільки позивача ОСОБА_1, тому просить скасувати рішення в частині, що стосується її особисто.
Ухвалою судді від 06.02.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 8210005486410, однак у зазначений в ухвалі строк відповідач заперечень на адміністративний позов або заяви про визнання позову не подав.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
13.12.2018 року на сесії XLII Дрогобицької міської ради VII скликання прийнято рішення «Про позбавлення права бути присутніми на засіданнях сесій Дрогобицької міської ради», яким, враховуючи поведінку ОСОБА_1 та ОСОБА_3 спрямовану на перешкоджання проведенню роботи сесії ради та систематичне грубе порушення громадського порядку в сесійному залі під час проведення сесії Дрогобицької міської ради, враховуючи протокол постійної комісії ради з питань депутатської етики, законності правопорядку, прав людини, розвитку громади та контролю за дотриманням Регламенту ради № 42 від 13.12.2018 р., керуючись ст. 25, 26 та п. 17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 12 та 13 Регламенту Дрогобицької міської ради, міська рада, вирішено:
1. Позбавити права бути присутніми на засіданнях сесій Дрогобицької міської ради таких осіб:
- ОСОБА_1
- ОСОБА_3.
2. Дрогобицькому відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області забезпечити виконання даного рішення та здійснити заходи щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_1 та ОСОБА_3.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що на думку позивача відповідачем протиправно позбавлено її права бути присутньою на засіданнях сесії Дрогобицької міської ради.
Зміст спірних правовідносин підтверджений наявними у справі доказами.
Згідно ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 4 цього ж Закону, встановлено, що одними з основних принципів місцевого самоврядування є законність та гласність.
Згідно п. 1 ч. 1 цього ж Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання затвердження регламенту ради.
На виконання вказаних вимог на другій сесії сьомого скликання рішенням від 08.12.2017
року №17 затверджено Регламент роботи Дрогобицької міської ради.
Відповідно до абз. 5 ст. 12 Регламенту Дрогобицької міської ради, гласність роботи ради може забезпечуватись шляхом трансляції її засідань по телебаченню і радіо, публікацією її рішень у пресі. У випадку присутності на площі Ринок перед початком засідання ради груп виборців, трудових колективів, політичних партій, громадських організацій їхні представники у кількості до трьох осіб запрошуються до сесійної зали та здійснюється трансляція сесії на площу Ринок.
Згідно ст. 7 цього ж Регламенту, проекти рішень ради, інформаційні та допоміжні матеріали подаються у відділ діяльності ради за 30 днів до початку пленарного засідання ради. Повний текст документів отримують депутати за 10 днів до початку пленарного засідання ради. Всі проекти рішень розміщуються на офіційному веб-сайті Дрогобицької міської ради в мережі інтернет, а проекти нормативно-правових та регуляторних актів - і в офіційних друкованих виданнях, не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду міською радою з метою прийняття.
Згідно ст. 13 цього ж Регламенту, пропозиції до проекту порядку денного вносяться міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян у порядку, передбаченому ст. 7 цього Регламенту.
Порядок денний кожного пленарного засідання формує міський голова відповідно до порядку денного сесії з правом доповнення.
Згідно ст. 14 цього ж Регламенту, пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується депутатами включити до про екту порядку денного сесії Ради, подаються з пояснювальною запискою і проектом рішення, яке пропонується прийняти з цього питання у відповідності до статті 7 даного регламенту.
Пропозиції щодо регуляторних актів подаються з пакетом документів відповідно до за конодавства України.
Згідно ст. 15 цього ж Регламенту, пропозиції до порядку денного вносяться на розгляд ради після обговорення в постійних комісіях ради та погоджувальної ради. Питання вважається включеним до порядку Денного, якщо за це проголосували не менше третини депутатів міської ради.
Судом встановлено, що спірне рішення № 1476 приймалося відповідачем на підставі протоколу № 42 складеного 13.12.2018 року безпосередньо на пленарному засіданні 42 сесії Дрогобицької міської ради.
З вказаного протоколу вбачається, що на розгляд сесії Дрогобицької міської ради ОСОБА_4 запропоновано включити до порядку денного питання «Про позбавлення права бути присутніми на засіданнях сесії Дрогобицької міської ради» та прийнято рішення № 1475 від 13.12.2018 року «Про внесення змін до порядку денного 42 сесії Дрогобицької міської ради», яким включено запропоноване питання.
Судом враховуються обґрунтування позивачем позовних вимог, оскільки прийняте спірне рішення формувалося і приймалося безпосередньо на сесії після порушення порядку та перешкоджанні у веденні сесії громадянами, присутніми у сесійній залі, відтак відповідачем порушено порядок прийняття рішень передбачений ст. 7 Регламенту Дрогобицької міської ради.
Рішення № 1476 не поступило у відділ діяльності ради за 30 днів до початку пленарного засідання ради. Повний текст документів не отримали депутати за 10 днів до початку пленарного засідання ради. Рішення не розміщувалось на офіційному веб-сайті Дрогобицької міської ради в мережі інтернет. Пропозиції до проекту порядку ден ного щодо прийняття рішення № 1476 не вносилася міським головою, у порядку, передба ченому ст. 7 Регламенту. Рішення не подавалося з пояснювальною запискою
Відповідачем не надано суду жодних належних доказів та письмових пояснень на предмет правомірності прийняття сесією Дрогобицької міської ради Рішення № 1476 від 13.12.20108 року.
Таким чином, відповідач діяв не у спосіб, та у межах наданих йому повноважень.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп. 15.5. п.15. Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 64) до Дрогобицької міської ради (82100, Львівська область, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1) про визнання протиправним і скасування рішення,- задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дрогобицької міської ради від 13.12.2018 № 1476 «Про позбавлення права бути присутніми на засіданні сесії» в частині:
- преамбула в частині слів «Надкерничної Лідії Ігорівни»;
- абзац «Надкерничну Лідію Ігорівну» пункту 1;
- пункт 2 в частині слів «Надкерничної Лідії Ігорівни».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицької міської ради (ЄДРПОУ 04055972, Львівська область, м.Дрогобич, пл. Ринок,1) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 64) 768,40 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 10.04.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.